Była zastępczyni RPO, były szef CBA, dawna makijażystka Kaczyńskiego. Kto walczy o miejsce w Parlamencie Europejskim? [12 PRZYKŁADÓW]

Nie tylko byli premierzy i ministrowie oraz członkowie obecnego rządu planują dostać się do Brukseli. Z opublikowanych do tej pory list wyborczych wynika, że o miejsce w Parlamencie Europejskim walczy wiele ciekawych postaci. Wybraliśmy dla was, naszym zdaniem, najciekawszą dwunastkę.

Sylwia Spurek, rocznik 1976 (Wiosna Biedronia; miejsce 1, Wielkopolska)

Feministka, działaczka na rzecz praw człowieka, doktor nauk prawnych, radczyni prawna. Jeden z najnowszych nabytków partii byłego prezydenta Słupska. Do niedawna zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. równego traktowania. Wcześniej przez wiele lat działała w obszarze ochrony praw człowieka i praw mniejszości. Prywatnie - od 18 lat partnerka wiceprezesa Wiosny dr. Marcina Anaszewicza.

Wiosna w Białymstoku. Podlaska konwencja partii Roberta Biedronia
Wiosna w Białymstoku. Podlaska konwencja partii Roberta Biedronia AGNIESZKA SADOWSKA

Maciej Gdula, rocznik 1977 (Wiosna Biedronia; miejsce 1, Małopolska i Świętokrzyskie)

Socjolog i publicysta. Doktor habilitowany nauk społecznych, specjalizuje się w teorii społecznej i teorii polityki. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta "Krytyki Politycznej". Koordynator szeroko komentowanego badania terenowego w jednej z mazowieckich miejscowości. Powstały w wyniku badania raport "Dobra zmiana w Miastku. Neoautorytaryzm w polskiej polityce z perspektywy małego miasta" przez wielu socjologów został uznany za najtrafniejsze studium przyczyn podwójnego wyborczego zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku.

Zbigniew Bujak Zbigniew Bujak Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Zbigniew Bujak, rocznik 1954 (Wiosna Biedronia; miejsce 1, Lubelszczyzna)

Polityk, nauczyciel akademicki, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Poseł na Sejm I i II kadencji. W latach 1999-2001 prezes Głównego Urzędu Ceł. Jeden ze współprzewodniczących Unii Pracy, później związany z Unią Wolności i Partią Demokratyczną. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990) oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2011 rok). Autor, wraz z Janem Rolickim, wywiadu-rzeki "Przepraszam za Solidarność".

Monika Płatek, profesorka kryminologii, 2013 r. Monika Płatek, profesorka kryminologii, 2013 r. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Monika Płatek, rocznik 1953 (Wiosna Biedronia; miejsce 3, Warszawa)

Feministka, prawniczka, nauczycielka akademicka. Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielka i wieloletnia prezeska Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej. Zasiadła w radzie programowej fundacji Panoptykon, a w latach 2002-06 była pełnomocniczką Rzecznika Praw Obywatelskich ds. praw ofiar przestępstw. W 2012 roku odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej".

Były szef CBA Paweł Wojtunik Były szef CBA Paweł Wojtunik SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Wyborcza.pl

Paweł Wojtunik, rocznik 1972 (Koalicja Europejska; miejsce 5, Mazowsze)

Policjant. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Przez wiele lat związany z Centralnym Burem Śledczym, od 2007 roku szef tej jednostki. W latach 2009-15 szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Był jednym z prominentnych polityków i urzędników państwowych, którzy w kilku warszawskich restauracjach zostali nagrani w ramach tzw. afery podsłuchowej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi (2004 rok).

Magdalena Adamowicz Magdalena Adamowicz Archiwum prywatne

Magdalena Adamowicz, rocznik 1974 (Koalicja Europejska; miejsce 2, Pomorze)

Prawniczka, nauczycielka akademicka, żona zamordowanego w styczniu 2019 roku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Adiunkt w Katedrze Prawa Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego. Prywatnie interesuje się tańcem i śpiewem - jeszcze w liceum uczestniczyła w zajęciach chóru szkolnego. W Parlamencie Europejskim zamierza przede wszystkim pracować nad zmianami w prawie, umożliwiającymi przeciwdziałanie hejtowi i mowie nienawiści.

Tomasz Frankowski Tomasz Frankowski AGNIESZKA SADOWSKA

Tomasz Frankowski, rocznik 1974 (Koalicja Europejska; miejsce 1, Warmia i Mazury oraz Podlasie)

Piłkarz, były reprezentant Polski (w kadrze narodowej zaliczył 22 mecze, w których zdobył dziesięć bramek). W polskiej Ekstraklasie strzelił 167 bramek w 302 spotkaniach, co czyni go czwartym - po Erneście Polu, Lucjanie Brychczym i Gerardzie Cieśliku - najskuteczniejszym zawodnikiem w historii ligi. Pięciokrotny mistrz Polski z Wisłą Kraków, czterokrotny król strzelców Ekstraklasy (trzykrotnie w barwach Wisły, raz w barwach Jagiellonii Białystok). Był członkiem członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 roku.

Anna Krupka, rocznik 1981 (Zjednoczona Prawica; miejsce 10, Świętokrzyskie i Małopolska)

Socjolożka, działaczka partyjna, samorządowiec, polityczka. Wieloletnia działaczka Prawa i Sprawiedliwości - była etatową pracowniczką partii, a także redaktorką naczelną serwisu internetowego tego ugrupowania. Na Nowogrodzkiej mówiono o niej "makijażystka prezesa", bowiem odpowiadała m.in. za przygotowanie szef partii do występów przed kamerami.

W 2011 roku bezskutecznie próbowała zdobyć mandat poselski. Należała wówczas do grupy młodych działaczek PiS-u, które miały ocieplić wizerunek prezesa partii i które media określiły mianem "aniołków Kaczyńskiego". W 2014 roku została radną Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Rok później wystartowała w wyborach parlamentarnych z okręgu kieleckiego. Uzyskała 27 568 głosów, co dało jej przepustkę na Wiejską. Pod koniec listopada 2018 roku została wiceministrem sportu i turystyki w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Poseł Zbigniew Girzyński Poseł Zbigniew Girzyński MIKOŁAJ KURAS

Zbigniew Girzyński, rocznik 1973 (Zjednoczona Prawica; miejsce 5, Kujawy i Pomorze)

Polityk, historyk, poseł V, VI i VII kadencji Sejmu. W Prawie i Sprawiedliwości od powstania partii w 2001 roku. W tym samym roku obronił pracę doktorską dotyczącą stosunków polsko-francuskich w latach 1945-50. W czasach szkoły podstawowej i średniej ministrant, zaangażowany w Ruch Światło-Życie i Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. Podczas studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Z polityką rozstał się w 2015 roku, kiedy startował jako niezależny kandydat do Senatu i nie uzyskał mandatu.

PiS ogłosił kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim n/z Justyna Żalek PiS ogłosił kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim n/z Justyna Żalek AGNIESZKA SADOWSKA

Justyna Żalek, rocznik 1975 (Zjednoczona Prawica; miejsce 6, Warmia i Mazury oraz Podlasie)

Radna Sejmiku Województwa Podlaskiego w kadencji 2014-18 i 2019-24. W obu przypadkach startowała z list Prawa i Sprawiedliwości. Zawodowo pracuje jako przedstawicielka medyczna firmy farmaceutycznej Janseen-Cilag. W czasie wolnym od pracy chętnie uprawia sport, zwłaszcza jazdę konną. Prywatnie - żona posła Jacka Żalka, wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego PiS-u.

Sebastian Kaleta, rocznik 1989 (Zjednoczona Prawica; miejsce 8, Warszawa)

Polityk, prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (studia ukończył z wyróżnieniem). W 2014 roku rozpoczął aplikację radcowską, ślubowanie radcy prawnego złożył w 2017 roku. Rok wcześniej rozpoczął karierę polityczną - został rzecznikiem prasowym Ministerstwa Sprawiedliwości. Funkcję pełnił przez półtora roku, odszedł do nowo powołanej Komisji Weryfikacyjnej ds. Reprywatyzacji w Warszawie. Między 2016 a 2017 rokiem zasiadał także w Radzie Nadzorczej firmy Geovita, zarządzającej siecią obiektów hotelowych i gastronomicznych na terenie całego kraju. W wyborach samorządowych w 2018 roku z powodzeniem ubiegał się o mandat radnego miasta stołecznego Warszawy. W Zjednoczonej Prawicy ma opinię człowieka Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego. Prywatnie - miłośnik sportu, zwłaszcza piłki nożnej i koszykówki.

Kaja Godek Kaja Godek Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Kaja Godek, rocznik 1982 (Konfederacja; miejsce 1, Mazowsze)

Anglistka, działaczka pro-life. Przez kilka lat działała w fundacji "Pro - prawo do życia Mariusza Dzierżawskiego". W 2016 roku założyła własną fundację - "Życie i Rodzina" - w której zarządzie zasiada do dzisiaj. Zasiada również w Radzie Nadzorczej Warszawskich Zakładów Mechanicznych "PZL-WZM". Była pełnomocniczką Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" oraz "Zatrzymaj Aborcję". Zamężna, ma trójkę dzieci.

Więcej o: