Cimoszewicz vs Saryusz-Wolski, Szydło vs Thun, Kopacz vs Krasnodębski. Tak będą wyglądać starcia Koalicji Europejskiej z PiS-em

Koalicja Europejska odkryła karty. "Jedynki" i "dwójki" na listach do europarlamentu zostały już ustalone. Politycy Platformy Obywatelskiej mówili o drużynie marzeń, która powstrzyma Prawo i Sprawiedliwość, ale patrząc po personaliach widać, że będzie to walka na noże, w której każdy głos może być na wagę zwycięstwa.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Listy wyborcze. Koalicja Europejska. Zjednoczona Prawica Wybory do Parlamentu Europejskiego. Listy wyborcze. Koalicja Europejska. Zjednoczona Prawica Grafika: Marta Kondrusik

POMORZE - Fotyga vs Lewandowski

Zjednoczona Prawica:

  1. Anna Fotyga - 56 677 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014 rok)
  2. Jarosław Sellin - 34 997 głosów do Sejmu (2015) 

Koalicja Europejska:

  1. Janusz Lewandowski - 107 814 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Magdalena Adamowicz - b/d

Na Pomorzu zarówno po stronie Zjednoczonej Prawicy, jak i Koalicji Europejskiej lokomotywami wyborczymi będą europosłowie - Anna Fotyga (ZP) i Janusz Lewandowski (KE). Lewandowski jest w Brukseli nieprzerwanie od 2004 roku, a w latach 2010-14 pełnił funkcję unijnego komisarza ds. budżetu i programowania finansowego. Jako jeden z nielicznych polityków KE, od początku był pewny miejsca, które dostanie i okręgu, z którego wystartuje. Jest też jednym z niewielu obecnych europosłów Platformy, którzy będą mieli szansę na reelekcję. Z kolegi Fotyga to szefowa polskiej dyplomacji za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Ciekawie będzie także na "dwójkach". Tutaj o przepustkę do europarlamentu powalczą wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz Magdalena Adamowicz - wdowa po zamordowanym w styczniu prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. O jej start swego czasu zabiegała też Wiosna Roberta Biedronia, ale ostatecznie Adamowicz znalazła się na listach Koalicji Europejskiej. Zważywszy na to, że Pomorze to jeden z bastionów Platformy, a jej śp. mąż cieszył się tutaj olbrzymią popularnością, szanse Adamowicz na wzięcie mandatu są bardzo duże.

NASZA OCENA: 2:0 dla Koalicji Europejskiej

Kujawsko-Pomorskie Kujawsko-Pomorskie Grafika: Marta Kondrusik

KUJAWSKO-POMORSKIE - Złotowski vs Sikorski

Zjednoczona Prawica:

  1. Kosma Złotowski - 41 188 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Tomasz Latos - 40 288 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Radosław Sikorski - 91 720 głosów do Sejmu (2011)
  2. Janusz Zemke - 62 118 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)

Wielki powrót Radosława Sikorskiego do wielkiej polityki. Były szef MSZ w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz otwiera listę Koalicji Europejskiej. Tuż za nim znalazł się europoseł SLD Janusz Zemke. Po drugiej strony barykady "jedynką" jest wybrany z tego okręgu europoseł Kosma Złotowski i poseł Tomasz Latos, który jeszcze kilka miesięcy temu bez powodzenia ubiegał się o prezydenturę Bydgoszczy. Patrząc na wyniki wyborcze całej czwórki z przeszłości, za faworytów bitwy o Kujawy naszym zdaniem należy uznać Koalicję Europejską. Szczególną dysproporcję widać zwłaszcza w starciu "jedynek".

NASZA OCENA: 2:0 dla Koalicji Europejskiej

Podlaskie - Warmińsko-Mazurskie Podlaskie - Warmińsko-Mazurskie Grafika: Marta Kondrusik

PODLASKIE - WARMIŃSKO-MAZURSKIE - Karski vs Frankowski

Zjednoczona Prawica:

  1. Karol Karski - 67 997 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Krzysztof Jurgiel - 44 620 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Tomasz Frankowski - b/d
  2. Urszula Pasławska - 6354 głosów do Sejmu (2015)

W ostatnich tygodniach było wiele spekulacji odnośnie tego, kto otworzy listę Koalicji Europejskiej na Mazurach i Podlasiu. Wszystko wskazywało, że będzie to Henryka Bochniarz, była minister przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego i jedna z założycielek Kongresu Kobiet. W ostatniej chwili Bochniarz zastąpił jednak urodzony w Białymstoku Tomasz Frankowski, były piłkarz i reprezentant kraju, a obecnie komentator sportowy. Popularny "Franek" w przeszłości dwukrotnie (2010 i 2015 rok) był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi. Tuż za nim miejsce otrzymała wiceprezes PSL - posłanka Urszula Pasławska. Nowogrodzka w tym okręgu postawiła na sprawdzonych ludzi - Karola Karskiego (dwukrotnie, w 2009 i 2014 roku, zdobywał tutaj mandat europosła) oraz Krzysztofa Jurgiela (były minister rolnictwa i jeden z podlaskich baronów PiS-u).

NASZA OCENA: 2:0 dla Zjednoczonej Prawicy

Warszawa Warszawa Grafika: Marta Kondrusik

WARSZAWA - Saryusz-Wolski vs Cimoszewicz

Zjednoczona Prawica:

  1. Jacek Saryusz-Wolski - 97 551 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Ryszard Czarnecki - 84 228 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)

Koalicja Europejska:

  1. Włodzimierz Cimoszewicz - 39 095 głosów do Senatu (2011)
  2. Andrzej Halicki - 13 859 głosów do Sejmu (2015)

W stolicy na "jedynkach" o mandat europosła powalczą Włodzimierz Cimoszewicz (swój start w barwach Koalicji Europejskiej uzależniał właśnie od miejsca na warszawskiej liście) oraz Jacek Saryusz-Wolski. Dla tego ostatniego będzie to wyjątkowe starcie - Saryusz-Wolski został usunięty z Platformy na początku 2017 roku, gdy rząd PiS-u wystawił jego kandydaturę przeciwko Donaldowi Tuskowi w wyborach na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Na "dwójkach" sprawdzą się Andrzej Halicki, czyli szef mazowieckich struktur Platformy i jeden z zaufanych ludzi Grzegorza Schetyny, oraz europoseł Ryszard Czarnecki. Polityk PiS-u już po raz czwarty walczy o mandat eurodeputowanego (wcześniej raz z list Samoobrony i dwukrotnie z list PiS-u), przy czym Nowogrodzka zawsze rzuca go na inny odcinek. W 2009 roku startował z okręgu kujawsko-pomorskiego, a przed pięcioma laty z Wielkopolski.

NASZA OCENA: 1:1

Mazowsze Mazowsze Grafika: Marta Kondrusik

MAZOWSZE - Bielan vs Kalinowski

Zjednoczona Prawica:

  1. Adam Bielan - 77 912 głosów do Senatu (2015)
  2. Maria Koc - 70 217 głosów do Senatu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Jarosław Kalinowski - 33 879 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Dariusz Rosati - 84 686 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014); Jolanta Hibner - 12 899 głosów do Sejmu (2015)

Mazowieckie listy do Parlamentu Europejskiego otworzą wicemarszałek Senatu Adam Bielan i europoseł PSL Jarosław Kalinowski. Bielan to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy obozu władzy - polityk popularny i często bywający w mediach. Z kolei Kalinowski to były prezes ludowców, który do europarlamentu trafił niedługo po tym, jak w marcu 2004 roku stracił fotel prezesa PSL.

Za plecami wspomnianej dwójki zaleźli się europoseł PO Dariusz Rosati i senator PiS-u Maria Koc. Rosati mandat europosła sprawował przez dwie kadencje (2004-09 i 2014-19) i jest jednym z nielicznych europarlamentarzystów Platformy, którzy mają szansę odnowić swój mandat. Nie jest jednak pewne, czy na "dwójką" Koalicji Europejskiej na 100 proc. będzie on, bowiem z ustaleń Onetu wynika, że do ostatniej chwili o miejsce będzie też walczyć posłanka PO Jolanta Hibner. Z kolei o senator Koc pisaliśmy niedawno na Gazeta.pl w kontekście zestawienia zagranicznych wyjazdów służbowych senatorów - jej podróże w 2018 roku kosztowały łącznie prawie 40,5 tys. zł, co dało jej ósme miejsce w stawce 100 przedstawicieli izby wyższej polskiego parlamentu.

NASZA OCENA: 1:1

Łódzkie Łódzkie Grafika: Marta Kondrusik

ŁÓDZKIE - Waszczykowski vs Belka

Zjednoczona Prawica:

  1. Witold Waszczykowski - 32 909 głosów do Sejmu (2015)
  2. Joanna Kopcińska - 17 911 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Marek Belka - 12 774 głosów do Sejmu (2005)
  2. Paweł Bejda - 6283 głosów do Sejmu (2015)

W Łodzi dojdzie do starcia byłego premiera i byłego szefa NBA prof. Marka Belki z byłym szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Obaj są związani z tym okręgiem - Belka urodził się w Łodzi, a Waszczykowski w Piotrkowie Trybunalskim. Obaj kandydowali także z ziemi łódzkiej do Sejmu, tyle że z różnym skutkiem - Belka w 2005 roku był liderem listy Partii Demokratycznej (nie uzyskał mandatu), a Waszczykowski w 2015 roku był "jedynką" listy PiS-u w okręgu sieradzkim (zdobył mandat).

Także na "dwójkach" mamy polityków z tego regionu - urodzoną w Łodzi rzeczniczkę rządu i pochodzącego z Łowicza posła PSL. W 2015 roku oboje zdobyli przepustkę na Wiejską właśnie z ziemi łódzkiej - Kopcińska startowała w Łodzi, a Bejda w Sieradzu. Rzeczniczka rządu jest tajże szefową łódzkich struktur PiS-u.

NASZA OCENA: 1:1

Wielkopolska Wielkopolska Grafika: Marta Kondrusik

WIELKOPOLSKA - Krasnodębski vs Kopacz

Zjednoczona Prawica:

  1. Zdzisław Krasnodębski - 96 292 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Andżelika Możdżanowska - 18 776 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Ewa Kopacz - 230 894 głosów do Sejmu (2015)
  2. Leszek Miller - 11 542 głosów do Sejmu (2015)

Jeden z najmocniejszych duetów Koalicja Europejska rzuciła na front wielkopolski. To tutaj o przepustki do Brukseli powalczą byli szefowie rządu - Ewa Kopacz i Leszek Miller. Ich start właśnie z Wielkopolski jest jednak zaskoczeniem, bo Kopacz od początku swojej kariery politycznej była związana z Mazowszem, a w 2015 roku startując w stolicy uzyskała najlepszy wynik w całym kraju. Z kolei urodzonego w Żyrardowie Millera spodziewano się raczej na łódzkiej liście Koalicji. Z duetem premierów zmierzą się europoseł Zdzisław Krasnodębski (w 2014 roku profesor startował z Warszawy) i pochodząca z ziemi wielkopolskiej wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska.

NASZA OCENA: 2:0 dla Koalicji Europejskiej

Lubelszczyzna Lubelszczyzna Grafika: Marta Kondrusik

LUBELSZCZYZNA - Kruk vs Hetman

Zjednoczona Prawica:

  1. Elżbieta Kruk - 43 432 głosów do Sejmu (2015)
  2. Beata Mazurek - 30 365 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Krzysztof Hetman - 24 862 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Joanna Mucha - 43 459 głosów do Sejmu (2015)

Na trudnym dla opozycji terenie po jednej stronie staną posłanka Elżbieta Kruk i wicemarszałkini Sejmu Beata Mazurek, a po drugiej europoseł PSL Krzysztof Hetman i posłanka PO Joanna Mucha. Mazurek to jedna z twarzy rządów "dobrej zmiany", a także rzeczniczka prasowa PiS-u. Elżbieta Kruk poza sprawowaniem mandatu posłanki, od 2016 roku zasiada w Radzie Mediów Narodowych.

Koalicja Europejska postawiła na osoby mocno związane z regionem. Posłanka Mucha od 2007 roku (skutecznie) kandyduje z tego okręgu do Sejmu, natomiast poseł Hetman urodził się w Lubinie i swoją polityczną karierę również związał z Lubelszczyzną - to stąd uzyskał mandat polski w 2011 roku (nie objął go), a także mandat europosła trzy lata później. Jest także szefem regionu ludowców na Lubelszczyźnie.

NASZA OCENA: 2:0 dla Zjednoczonej Prawicy

Podkarpacie Podkarpacie Grafika: Marta Kondrusik

PODKARPACIE - Poręba vs Siekierski

Zjednoczona Prawica:

  1. Tomasz Poręba - 113 704 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Bogdan Rzońca - 28 356 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Czesław Siekierski - 27 843 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Krystyna Skowrońska - 23 576 głosów do Sejmu (2015)

Lokomotywą wyborczą Zjednoczonej Prawicy na Podkarpaciu będzie Tomasz Poręba - europoseł PiS-u dwóch kadencji (2009-14 i 2014-19) i szef sztabu wyborczego ZP w wyborach europejskich. Poręba jest dobrze znany tutejszym wyborcom, bo to właśnie z Podkarpacia wywalczył swoje oba mandaty europosła. Także "dwójka" Zjednoczonej Prawicy, Bogdan Rzońca, to człowiek jednoznacznie kojarzony z tym regionem - samorządowiec i poseł ziemi podkarpackiej.

Przeciwko nim Koalicja Europejska wystawia europosła PSL Czesława Siekierskiego oraz specjalizującą się w finansach publicznych i ochronie zdrowia posłankę PO Krystynę Skowrońską. Skowrońska mandat poselski sprawuje nieprzerwanie od 2001 roku i zawsze zdobywała go, startując z okręgu rzeszowskiego. Siekierski związków z tym regionem nie ma żadnych - swoje trzy kadencje w Parlamencie Europejskim pełnił jako poseł z Małopolski. Na tym trudnym dla Koalicji Europejskiej terenie wyborcy mogą więc uznać go za "spadochroniarza".

NASZA OCENA: 2:0 dla Zjednoczonej Prawicy

Małopolska - Świętokrzyskie Małopolska - Świętokrzyskie Grafika: Marta Kondrusik

MAŁOPOLSKA - ŚWIĘTOKRZYSKIE - Szydło v Thun

Zjednoczona Prawica:

  1. Beata Szydło - 96 127 głosów do Sejmu (2015)
  2. Ryszard Legutko - 81 201 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)

Koalicja Europejska:

  1. Róża Thun - 125 738 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Adam Jarubas - 37 871 głosów do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego (2014)

W Małopolsce i Świętokrzyskim wszyscy będą patrzeć na Beatę Szydło. Była premier celuje w uzyskanie najlepszego wyniku w całym kraju, co pomogłoby jej odbudować jej utraconą pozycję wewnątrz partii. Zważywszy na olbrzymie poparcie, jakim cieszy się w elektoracie PiS-u oraz region sympatyzujący z "dobrą zmianą" szanse na to ma spore. Pytanie tylko, czy z tej samej listy ostatecznie wystartuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Do niedawna wydawało się to pewne, ale w ostatnich dniach zaczęły się pojawiać spekulacje, że Nowogrodzka zmieni Jakiemu okręg. Nieoficjalnie wiadomo, że na takie rozwiązanie nalegała właśnie Szydło, widząc w Jakim konkurenta i potencjalne zagrożenie.

Koalicja Europejska stawia na dobrze znaną i popularną w Małopolsce Różę Thun, która zdobywała tutaj mandat europosłanki w 2009 i 2014 roku. Tuż za nią na liście znalazł się regionalny baron PSL i wiceprezes partii Adam Jarubas. Jarubas był też marszałkiem województwa świętokrzyskiego w latach 2006-18.

NASZA OCENA: 2:0 dla Zjednoczonej Prawicy

Śląsk Śląsk Grafika: Marta Kondrusik

ŚLĄSK - Wiśniewska vs Buzek

Zjednoczona Prawica:

  1. Jadwiga Wiśniewska - 44 763 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Grzegorz Tobiszowski - 36 422 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Jerzy Buzek - 254 319 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Marek Balt - 24 225 głosów do Sejmiku Województwa Śląskiego (2018)

Listę Koalicji Europejskiej na Śląsku otwiera kolejny z byłych premierów Jerzy Buzek. To wielki atut opozycji w tym regionie. Wystarczy wspomnieć jego wynik do europarlamentu sprzed pięciu lat - uzyskał ponad ćwierć miliona głosów, co było rekordem w skali kraju. Samodzielnie zdobył więcej głosów niż Europa Plus Twój Ruch (252 779), Polska Razem Jarosława Gowina (223 733) albo Ruch Narodowy (98 626). Ponadto Buzek to były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-12. "Dwójką" na Śląsku będzie wiceszef SLD Marek Balt, niegdyś poseł Sojuszu (lata 2011-15), a obecnie radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zjednoczona Prawica na ten odcinek oddelegowała dwójkę polityków wywodzących się ze Śląska - europosłankę Jadwigę Wiśniewską oraz posła Grzegorza Tobiszowskiego. Tobiszowski swój mandat poselski sprawuje nieprzerwanie od 2005 roku, za każdym razem startując z okręgu katowickiego. Wiśniewska swoją karierę polityczną związała z Częstochową, skąd uzyskiwała mandat poselski w 2005, 2007 i 2011 roku.

NASZA OCENA: 2:0 dla Koalicji Europejskiej

Dolnoślaskie - Opolskie Dolnoślaskie - Opolskie Grafika: Marta Kondrusik

DOLNOŚLĄSKIE - OPOLSKIE - Zalewska vs Ochojska

Zjednoczona Prawica:

  1. Anna Zalewska - 22 402 głosów do Sejmu (2015)
  2. Beata Kempa - 29 877 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Janina Ochojska - b/d
  2. Jarosław Duda - 83 369 głosów do Senatu (2015)

Na Dolnym Śląsku Koalicja Europejska postawiła na osobę niezwiązaną dotychczas z polityką. Ich listę otwierać będzie bowiem znana działaczka społeczna i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska. "Dwójką" będzie szef dolnośląskich struktur PO i senator tej partii Jarosław Duda. Po drugiej stronie barykady jest z kolei ministerialny duet - Beata Kempa i Anna Zalewska. Na wyniku tej ostatniej, a być może także całej listy Zjednoczonej Prawicy, zaważyć może strajk nauczycieli i to, czy rządzącym uda się zawczasu porozumieć z nauczycielami. Jeśli nie, wynik na sympatyzującym zazwyczaj z Platformą Dolnym Śląsku może być dla "dobrej zmiany" mocno rozczarowujący.

NASZA OCENA: 1:1

Zachodniopomorskie - Lubuskie Zachodniopomorskie - Lubuskie Grafika: Marta Kondrusik

ZACHODNIOPOMORSKIE - LUBUSKIE - Brudziński vs Arłukowicz

Zjednoczona Prawica:

  1. Joachim Brudziński - 46 918 głosów do Sejmu (2015)
  2. Czesław Hoc - 25 072 głosów do Sejmu (2015)

Koalicja Europejska:

  1. Bogusław Liberadzki - 43 348 głosów do Parlamentu Europejskiego (2014)
  2. Bartosz Arłukowicz - 20 678 głosów do Sejmu (2015)

Wiele kontrowersji towarzyszyły wystawieniu na "jedynce" Koalicji Europejskiej w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim europosła SLD Bogusława Liberadzkiego. Co prawda to brukselski weteran - w europarlamencie jest nieprzerwanie od czasu wejścia Polski do Unii - i od lat startuje właśnie z tego okręgu, ale dla szerokiego grona wyborców to postać anonimowa. Tymczasem po drugiej stronie barykady jest jedna z najbardziej wyrazistych postaci "dobrej zmiany" - szef MSWiA i wiceprezes PiS-u Joachim Brudziński. Wiele osób w obozie KE liczyło, że z ministrem zmierzy się popularny poseł Platformy Bartosz Arłukowicz. Ten otrzymał jednak miejsce numer dwa. Jednak prawdopodobnie to i tak na nim będzie ciążyło zadanie "pociągnięcia" tutejszej listy Koalicji Europejskiej.

NASZA OCENA: 1:1

ŁĄCZNY WYNIK: 13:13

Więcej o: