Jan Olszewski nie żyje. "Mój rząd był pierwszym, który chciał odsłonić dawne, tajemne powiązania"

Nie żyje Jan Olszewski. Były premier miał 88 lat. Przypominamy archiwalne zdjęcia i ważne wydarzenia z jego udziałem.
Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Fot. Tomasz Wierzejski / AG

Jan Olszewski był zaangażowany z działalność opozycyjną

Jan Olszewski z zawodu był adwokatem. W latach 80. angażował się w działalność opozycyjną. Był obrońcą m.in. Lecha Wałęsy, Zbigniewa Romaszewskiego i Zbigniewa Bujaka. Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.

Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Fot. Tomasz Wierzejski / AG

Brał udział w Okrągłym Stole

Jan Olszewski był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Od 1990 roku należał do Porozumienia Centrum. Brał również udział w przygotowywaniu programu wyborczego Lecha Wałęsy. Po jego wygranej, należał do jego Komitetu Doradczego. W 1991 roku uzyskał mandat posła.

Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat For. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Trudne relacje z Wałęsą

Pomimo współpracy z Lechem Wałęsą, między politykami istniał konflikt. Rozpoczął się podczas tzw. falstartu Olszewskiego, gdy pod koniec 1990 roku część prawicy, w tym PC próbowała przepchnąć jego kandydaturę na premiera.

Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Był premierem przez pół roku

6 grudnia 1991 roku został premierem. Chciał m.in. spowolnić prywatyzację, próbował zdekomunizować organy władzy i służby mundurowe. 5 czerwca 1992 jego rząd otrzymał wotum nieufności. Wielu uważa, że spowodowała to tzw. lista Macierewicza, która była realizacją ustawy lustracyjnej.

Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat For. Kuba Atys / Agencja Gazeta

"Chcieliśmy odsłonić dawne tajemnice"

"Mój rząd był pierwszym, który chciał odsłonić dawne, tajemne powiązania ludzi, którzy z własnej woli weszli w ostatnich latach do organów nowej władzy. Uważam, że naród polski powinien mieć poczucie, że wśród tych, którzy nim rządzą, nie ma ludzi, którzy pomagali UB i SB utrzymywać Polaków w zniewoleniu. Uważam, że dawni współpracownicy komunistycznej policji politycznej mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa wolnej Polski. Naród powinien wiedzieć, że nieprzypadkowo właśnie w chwili, kiedy możemy oderwać się ostatecznie od komunistycznych powiązań, stawia się nagły wniosek o odwołanie rządu"

- mówił w TVP dzień przed utratą władzy.

Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Fot. Jerzy Gumowski

Pozostał aktywnym politykiem

Pomimo dymisji nadal działał jako polityk. Założył Ruch Odbudowy Polski, którego był przewodniczącym do 2011 roku. Startował m.in. w wyborach prezydenckich w 1995 roku, zajął jednak 4. miejsce. Próbował również w 2000 roku. W latach 2005-2006 był zastępcą przewodniczącego Trybunału Stanu.

Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Jan Olszewski nie żyje. Miał 88 lat Fot. Tomasz Wierzejski / AG

Został odznaczony Orderem Orła Białego

W 2009 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla przemian demokratycznych i wolnej Polski, za działalność państwową i publiczną". Był również honorowym obywatelem Warszawy.

Więcej o:
Komentarze (307)
Jan Olszewski nie żyje
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 62 razy 32

  Z całym szacunkiem dla Mecenasa, ale czy przypadkiem niejaki Antek z rządowym kolegą nie przygotowywali puczu wojskowego w 1992 roku? Do dziś funkcjonują i czują się świetnie.

 • c.t.k

  Oceniono 60 razy 30

  "Rząd Olszewskiego był koszmarny. Na jego czele stał człowiek kompletnie niezorganizowany, ale – oczywiście – wielki patriota. Wszystko to była jakaś jedna wielka amatorszczyzna, skąpana jeszcze w prawicowym sosie. A składniki takiego sosu to – wtedy – kłótliwość, warcholstwo, prymat osobistych ambicji nad dobrem wspólnym, zgrzebność i ogólne dziadostwo."
  Igor Zalewski 2007

 • marcin.rudzinski

  Oceniono 48 razy 26

  Może i porządny człowiek. Całkowicie jednak zmanipulowany przez Macierewicza i Kaczyńskiego. Nie wiedział kiedy zejść ze sceny. RIP.

 • mcguirre

  Oceniono 40 razy 24

  Jan Olszewski był pierwszym narzędziem w rękach Maciarewicza, który już wtedy kopał pod polskim wywiadem i służbami starając się osłabić państwo. Ciąg dalszy nastąpił trzy lata temu.

 • alexander59

  Oceniono 46 razy 24

  A trzeba było najpierw zacząć od lustracji TW Balbina a nie TW Bolek, to teraz może byłoby inaczej!

 • ryslew2061

  Oceniono 43 razy 23

  Świetny opozycjonista, beznadziejny premier. Podobnie jak Kaczyński L. - opozycjonista (mierny) i beznadziejny prezydent.

 • kingsizemax

  Oceniono 35 razy 21

  Pamiętam ten denny rząd, tkwiący w marazmie, niezdolny do podjęcia jakichkolwiek pozytywnych decyzji, oprócz oczywiście chorobliwej manii poszukiwania wokół wrogów i komunistów.

 • sarna291

  Oceniono 40 razy 20

  to od niego zaczeła się ta nienawiść, walka teczkami i ubeckimi kwitami, pomówieniami, oskarzeniami i Polska na całe dekady weszła w okres IPN owskich politycznych rozgrywek, a szkoda....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX