Resortowe dzieci według PiS. Rodziny polityków na państwowych posadach

- Korupcja, nepotyzm i kolesiostwo rozlały się po kraju w rozmiarach wcześniej nieznanych - tak w 2013 r. o rządach PO-PSL mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Partia wielokrotnie zarzucała swoim konkurentom zatrudnianie bliskich lub znajomych na państwowych posadach. Podnoszono m.in. przykład zatrudnienia Mai Rostowskiej. 23-letnia wówczas córka ministra finansów bez konkursu trafiła do gabinetu ministra spraw zagranicznych, choć nie miała żadnego doświadczenia zawodowego. Po wyborach w 2015 r. decyzje kadrowe w instytucjach nadzorowanych przez PiS również niejednokrotnie wzbudzały kontrowersje. Nie udowodniono jednak, by w którymkolwiek z tych przypadków interweniował któryś z polityków.
Mariusz Kamiński, koordynator ds. służb Mariusz Kamiński, koordynator ds. służb Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Syn Mariusza Kamińskiego w Banku Światowym

Jak ujawniła kilka dni temu 'Gazeta Wyborcza' i portal tvn24.pl, 29-letni syn ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego Kacper Kamiński od kilku miesięcy jest doradcą w Banku Światowym. Według źródeł 'GW', Kamińskiego miał wskazać na to stanowisko prezes NBP Adam Glapiński. 

Mariusz Kamiński podkreśla, że nie interweniował w kwestii zatrudnienia swojego syna w Banku Światowym. Z kolei prezes NBP zapewnia, że nie rozmawiał z ministrem o tej sprawie. Jak poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek, to tłumaczenie przyjął prezes partii Jarosław Kaczyński.

Marian Banaś Marian Banaś Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Syn Mariana Banasia w Przedsiębiorstwie Sprzętu Ochronnego "Maskpol"

39-letni Jakub Banaś, syn wiceministra finansów Mariana Banasia, jest prezesem Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego 'Maskpol', będącego częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Stanowisko objął we wrześniu. Jakub Banaś w rozmowie z Wp.pl przekonuje, że posadę zawdzięcza nie ojcu, a wiedzy, doświadczeniu i decyzjom, które podejmował jeszcze jako doradca zarządu.

Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także doktorantem wdrożeniowym na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Do Polskiej Grupy Zbrojeniowej trafił w 2017 r., został tam dyrektorem wykonawczym. W marcu tego roku objął stanowisko doradcy zarządu PGZ, a w czerwcu - pełnomocnika zarządu spółki Maskpol ds. kontraktów mundurowych. Kilka miesięcy później był już prezesem zarządu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski Minister energii Krzysztof Tchórzewski Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Kariery synów ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego

W 2016 r. tygodnik 'Newsweek' informował, że Konrad Tchórzewski - syn ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego - został szefem biura analiz zgodności inwestycyjnej w PZU. Na pytanie, czy ojciec interweniował w kwestii jego zatrudnienia, odpowiedział dziennikarzom: 'Z tego, co wiem, to nie'.

W 2016 r. inny syn Tchórzewskiego - Karol - został prezesem Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach. Wcześniej był również radnym sejmiku. Zanim objął stanowisko prezesa w spółce, był kierownikiem do spraw analiz i rozwoju, ukończył również kurs na członka rady nadzorczej. Zrezygnował z funkcji po tegorocznych wyborach samorządowych, kiedy bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta Siedlec.

Minister energii podkreśla, że nie pomagał synowi w karierze. - W Siedlcach uzyskiwał więcej głosów do sejmiku niż ja do Sejmu. (...) Został szefem mojego sztabu wyborczego, kiedy miał 17 lat. Ma za sobą długi okres działalności - mówił Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z portalem Wnp.pl.

Afera taśmowa. Ryszard Czarnecki o rozmowie z Mateuszem Morawieckim: Przemek sobie sam ten staż załatwił Afera taśmowa. Ryszard Czarnecki o rozmowie z Mateuszem Morawieckim: Przemek sobie sam ten staż załatwił fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Kariery synów europosła PiS Ryszarda Czarneckiego

Syn europosła PiS Ryszarda Czarneckiego - Przemysław - startował do parlamentu z list PiS w 2011 r. Zdobył 6222 głosy, co nie przyniosło mu mandatu. Do Sejmu trafił w 2014 r. w miejsce Dawida Jackiewicza, który został europosłem. W wyborach w 2015 r. Przemysław Czarnecki utrzymał mandat.

W treściach nagrań rozmów, które w październiku opublikował portal Onet, przewijało się nazwisko również Przemysława Czarneckiego. Z taśm wynikało, że Mateusz Morawiecki, wtedy prezes BZ WBK, mógł angażować się w sprawę zatrudnienia Czarneckiego w banku PKO BP.

Przemysław Czarnecki skomentował sprawę nagrania w rozmowie z dziennikarką TVN24 twierdząc, że to mało prawdopodobne, by rozmowa dotyczyła załatwiania pracy. Tłumaczył, że rzeczywiście pracował w PKO BP, ale na stażu i zarabiał 1200 zł miesięcznie. Z kolei Ryszard Czarnecki przekonywał, że jego syn staż załatwił sobie sam.

W 2016 r. media obiegły również doniesienia o pracy drugiego z synów europosła - 26-letniego Bartosza Czarneckiego - w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. - Jest patriotą i chce pracować w polskiej firmie - tak tłumaczył to Ryszard Czarnecki. W rozmowie z RMF FM europoseł PiS przekonywał, że nie załatwił synowi posady. Podkreślał też, że Bartosz Czarnecki pracował już wcześniej w 'jednej z największych firm zbrojeniowych świata'.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odpowiada na pytania senatorów. Warszawa, 10 maja 2018 Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odpowiada na pytania senatorów. Warszawa, 10 maja 2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Syn prezes Truybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej

Marcin Przyłębski, syn prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i ambasadora w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego, został dyrektorem w banku Pekao S.A. - podał w czerwcu 'Newsweek'.

Przyłębski od października ub. r. był dyrektorem Biura Obsługi Inwestorów poznańskiego ratusza. W biurze pracował przez 10 lat, a przez 6 nim kierował.

Biuro prasowe banku w odpowiedzi na pytania 'Newsweeka' informowało, że 'Marcin Przyłębski posiada wszelkie kwalifikacje i doświadczenie do pełnienia funkcji dyrektora ds. współpracy z instytucjami'.

Jan Szyszko Jan Szyszko AGNIESZKA SADOWSKA

Córka byłego ministra środowiska Jana Szyszki

W 2017 r. portal OKO.press informował, że fundacja redaktora naczelnego 'Gazety Polskiej' Tomasza Sakiewicza otrzyma 6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze miały być przeznaczone na utworzenie portalu o Puszczy Białowieskiej.

Kontrowersje wzbudzał fakt, że w gronie 'ekspertów merytorycznych', którzy mieli doradzać przy projekcie, znalazła się córka ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki - Katarzyna Szyszko-Podgórska. Portal ujawnił także, że Szyszko-Podgórska w 2017 r. została zatrudniona jako adiunkt w Instytucie Ochrony Środowiska nadzorowanym przez resort.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Córka szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Parlamencie Europejskim

Jak informował 'Fakt', córka szefa MSZ Jacka Czaputowicza - Magdalena Czaputowicz - pracuje w Parlamencie Europejskim, jest asystentką zastępcy sekretarza generalnego Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Gabriela Beszłeja. Czy nadal tam pracuje? Ostatnie dokumenty potwierdzające zatrudnienie Magdaleny Czaputowicz dostępne w sieci pochodzą ze stycznia 2018 r.

Portal NaTemat.pl zwrócił jednak uwagę, że Magdalena Czaputowicz rozpoczęła pracę w PE jeszcze zanim jej ojciec został szefem MSZ.

Adam Lipiński podczas posiedzenia rządu Adam Lipiński podczas posiedzenia rządu Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Kariera córki Adama Lipińskiego

Córka wieloletniego posła PiS i wiceprezesa partii Adama Lipińskiego - Marta - również jest zatrudniona w biurze grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Zajmuje się tam kontaktami z prasą.

Więcej o: