Afera KNF. Nie tylko (domniemana) korupcja. W rozmowie Czarneckiego z Chrzanowskim są też inne ciekawe wątki [5 RZECZY]

Chociaż w kontekście tzw. afery KNF najwięcej miejsca poświęca się domniemanej propozycji korupcyjnej, którą były szef Komisji Marek Chrzanowski miał złożyć miliarderowi Leszkowi Czarneckiemu, to w stenogramie z rozmowy obu panów można znaleźć też inne interesujące wątki. Poniżej przedstawiamy, naszym zdaniem, najciekawsze z nich.
Rozmowa Czarneckiego z Chrzanowskim pokazuje, jaką politykę wobec sektora bankowego chcą prowadzić obecne władze Rozmowa Czarneckiego z Chrzanowskim pokazuje, jaką politykę wobec sektora bankowego chcą prowadzić obecne władze stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim; 'Gazeta Wyborcza'

Państwo wyciąga rękę po banki

W trakcie rozmowy prezes Chrzanowski daje do zrozumienia, że Zdzisław Sokal (przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy w Komisji Nadzoru Finansowego) chciałby doprowadzić do upadku Getin Noble Banku, co umożliwiłoby jego nabycie przez "jeden z tych dużych banków". Sam Chrzanowski po chwili przyznaje, że jest to działanie sprzeczne z prawem.

Do obu przejęć, o których mówił Leszek Czarnecki, ostatecznie nie doszło Do obu przejęć, o których mówił Leszek Czarnecki, ostatecznie nie doszło stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim; 'Gazeta Wyborcza'

Państwo wyciąga rękę po banki c.d.

Co więcej, w innym wątku rozmowy Czarnecki skarży się Chrzanowskiemu, że prezes Pekao S.A. Michał Krupiński, w świecie polityki znany jako zaufany człowiek ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, chce przejąć dwa operujące na polskim rynku prywatne banki: Alior i Raiffeisen. Co prawda do fuzji ostatecznie nie doszło, ale dobrze pokazuje to politykę obecnych władz wobec sektora bankowego. Zwłaszcza w zestawieniu z opisanym wcześniej pomysłem Zdzisława Sokala.

Leszek Czarnecki przyznaje, że z obecnym kierownictwem KNF współpracuje mu się znacznie lepiej niż z poprzednim Leszek Czarnecki przyznaje, że z obecnym kierownictwem KNF współpracuje mu się znacznie lepiej niż z poprzednim stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim; 'Gazeta Wyborcza'

Problemy z Jakubiakiem i Kwaśniakiem

Czarnecki żali się też Chrzanowskiemu, że z poprzednią ekipą w Komisji Nadzoru Finansowego współpracowało mu się znacznie gorzej niż z obecną. Jak stwierdza, "te 2,3 mld no to jest efekt działań KNF i Sejmu, to w żaden sposób nie jest efekt działań bieżącego KNF". Winni? Padają tutaj dwa nazwiska: Andrzej Jakubiak (prezes) i Wojciech Kwaśniak (wiceprezes).

Rozmowa Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim rzuca też nowe światło na układ sił w zarządzie NBP Rozmowa Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim rzuca też nowe światło na układ sił w zarządzie NBP stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim; 'Gazeta Wyborcza'

Kto kontroluje NBP?

W trakcie rozmowy poruszona zostaje również sytuacja w zarządzie Narodowego Banku Polskiego. Czarnecki przyznaje, że Adam Glapiński jest "dobrym prezesem", natomiast Chrzanowski mówi o dużych trudnościach, jakie prezes Glapiński ma z zyskaniem poparcia w zarządzie dla swoich pomysłów na funkcjonowanie NBP. "Każdy próbuje ciągnąć w swoją stronę" - obrazowo opisał były już szef KNF. Na koniec dodaje, że nie zazdrości sytuacji prezesowi PiS-u Jarosławowi Kaczyńskiemu, który w zarządzie banku centralnego ma zaledwie dwóch swoich ludzi, co skazuje go na niełatwe negocjacje przy każdej ważniejszej decyzji.

Przy tej okazji Chrzanowski opisuje, jak z zarządu NBP próbowano wypchnąć Jacka Bartkiewicza (w stenogramie błędnie opisany jako "Babkiewicz" - przyp. red.), którego kuszono posadą prezesa SGB-Banku. "Bo była taka umowa, że on pójdzie sobie do SGB-Banku, ja mu tam przygotowałem taką możliwość" - stwierdził Chrzanowski, po czym dodał, że cała operacja się nie powiodła, bo Bartkiewicz ich "przechytrzył".

Według Marka Chrzanowskiego Zdzisław Sokal miejsce w zarządzie KNF zawdzięcza prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu Według Marka Chrzanowskiego Zdzisław Sokal miejsce w zarządzie KNF zawdzięcza prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim; 'Gazeta Wyborcza'

Praca dla Sokala

Ze stenogramu dowiadujemy się, że Jacek Bartkiewicz nie jest jedyną osobą, której ułatwiono zdobycie intratnej posady (tym razem państwowej). Chrzanowski opowiada Czarneckiemu, że wspomniany już Zdzisław Sokal przedstawicielem prezydenta w zarządzie KNF został dzięki Adamowi Glapińskiemu. Prezes NBP polecił Sokala Andrzejowi Dudzie, chociaż - jak mówi Chrzanowski - były duże wątpliwości, co do jego kwalifikacji na to stanowisko. "Nie wiadomo, skąd on przyszedł, jakie ma kwalifikacje" - przyznał były już szef KNF. Potem dodał: "Historie o tym, na czyją rzecz on pracuje, to ja już zostawię dla siebie".

Leszek Czarnecki bał się przyjąć depozyt od Grzegorza Biereckiego Leszek Czarnecki bał się przyjąć depozyt od Grzegorza Biereckiego stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim; 'Gazeta Wyborcza'

Depozyt od Biereckiego

Pod sam koniec rozmowa Czarneckiego z Chrzanowskim schodzi na temat SKOK-ów, czyli spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Ich założycielem jest obecny senator Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz Bierecki, który był też wieloletnim prezesem Krajowej SKOK. Wedle opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą" stenogramu rozmowy, Czarnecki zdradza Chrzanowskiemu, że w 2015 roku Bierecki "przyszedł do nas do banku z prośbą włożenia depozytu, już w tej chwili nie pamiętam, 60-70 mln zł". Jak zauważa biznesmen, "to był szczyt całej awantury" wokół SKOK-ów i senatora Biereckiego. Polityk był oskarżany o wyprowadzanie dziesiątek milionów złotych do zarejestrowanej w Luksemburgu i pozostającej poza nadzorem polskich służb finansowych spółki SKOK Holding.

Leszek Czarnecki obawiał się, że pieniądze, które w jego banku chciał zdeponować Grzegorz Bierecki pochodzą ze SKOK-ów Leszek Czarnecki obawiał się, że pieniądze, które w jego banku chciał zdeponować Grzegorz Bierecki pochodzą ze SKOK-ów stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim; 'Gazeta Wyborcza'

Depozyt od Biereckiego c.d.

Bank Czarneckiego ostatecznie nie przyjął depozytu od Biereckiego, bo - jak przyznał biznesmen - zachodziła poważna obawa o źródło pochodzenia pieniędzy. "Ja się po prostu boję tych pieniędzy, nie wiem, co będzie dalej. Czy przypadkiem nie będę gdzieś tam miał podejrzenia o współudział w praniu brudnych pieniędzy, jak się okaże, że on te pieniądze ma nielegalnie wyciągnięte ze SKOK-ów" - tłumaczył Czarnecki. Chrzanowski bardzo mu się dziwił i nie widział w przyjęciu środków od Biereckiego żadnego problemu.

Tomasz Siemoniak dla Gazeta.pl o tzw. aferze KNF

Więcej o:
Komentarze (233)
Afera KNF. Stenogram z rozmowy Czarneckiego z Chrzanowskim
Zaloguj się
 • 123456789sj

  Oceniono 99 razy 93

  To się k...wa w pale nie mieści. Albo Ten dzieciak popłynął albo PIS to gó.... Obstawiam to drugie.

 • jankespl

  Oceniono 86 razy 82

  Panie i Panowie, oto początek końca Prawych i Sprawiedliwych. Idę po zapas popcornu i będę czekał z niecierpliwością, a tymczasem mam nadzieję, że media (i opozycja) nie odpuszcza i bede drazyl temat.

 • agnrodis

  Oceniono 82 razy 80

  Dziwnym trafem PiS nie jest zainteresowany afera SKOKow. Gdzie jest komisja od AFERY SKOKow??
  Podobno Rydzk wzial ogromne pozyczki ze SKOKow, ktorych nigdy nie splacil.......

 • jxl82

  Oceniono 67 razy 65

  I ten koleś dzisiaj rano wpadł do biura "po rzeczy", a kilka godzin później bohaterscy agenci CBA weszli przeszukiwać owe biuro!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 61 razy 57

  Przecież w tym momencie Ziobro, Duda, Bierecki i Glapiński powinni być przewożeni do aresztu!

 • szoszan

  Oceniono 52 razy 50

  A dla bogobojnych moherowych mają rocznicę,miesięcznice, pomniki i patriotyczne ściemy o wyklętych.
  Zza to uświadomieni obracają milionami,za które można wyposażyć szkołę,szpital czy komisariat policji.
  Państwo geszefciarzy, partyjnych wazeliniarzy i gęgających cwaniaków.
  Żaden poważny inwestor nie zbuduje tu fabryki.
  W tym kraju przekręciarzy tylko muzea,pomniki,cmentarze i emeryci.
  Obrzydliwi cynicy.W kościele,w partii i w rządzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX