Z okazji 75. urodzin Lechowi Wałęsie życzenia złożyło wielu przedstawicieli świata polityki i kultury. Wśród nich m.in. Tony Blair, Anders Fogh Rasmussen, wspomniana Condoleeza Rice, Fareed Zakaria, Leszek Balcerowicz, Krystyna Jadna czy Robert Biedroń.
- Wszystkiego najlepszego Panie Prezydencie! Najbardziej życzę Panu, by nigdy Pan nie uwierzył tym, którzy twierdzą, że Pan nie istnieje i nic nie zrobił. Bo zrobił Pan dla nas wszystkich niebywale dużo - napisał na Facebooku Biedroń.
- Najlepsze życzenia urodzinowe. Dużo sił i zdrowia - życzyła z kolei aktorka Krystyna Janda.
- Panie prezydencie, drogi Lechu, wszystkiego najlepszego - powiedział Tony Blair. Jego życzenia znajdziecie na poniższym nagraniu, które udostępnił na Facebooku sam Wałęsa.
Gdańsk uczcił 75. urodziny Lecha Wałęsy portretem z tysiąca biało-czerwonych wstążek. - Wysiłek Wałęsy, zgodnie z życzeniem komitetu noblowskiego, nie może zostać zapomniany i zaprzepaszczony. Niech będzie dla nas wzorem i pomoże odnaleźć się w trudnej rzeczywistości, która nas otacza. Wszystkiego najlepszego Szanowny Jubilacie! - napisał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Lech Wałęsa to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków na świecie. Urodził się 29 września 1943 roku w Popowie (woj. kujawsko-pomorskie). Wałęsa jest symbolem walki o demokrację, prawa człowieka i obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej. Był sygnatariuszem porozumień sierpniowych, współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego 'Solidarność'.
Polecamy też: Wałęsa i Kaczyński byli bliskimi współpracownikami. Dlaczego teraz się nie znoszą?
Fot. TOMASZ WIERZEJSKI / AG
Wałęsa pracował jako elektryk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był jednym z przywódców strajków w 1970 i 1980 roku. Internowany w okresie stanu wojennego, zwolniony w listopadzie 1982 roku. 5 października 1983 roku Komitet Noblowski przyznał Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla. Odebrała ją żona. Wałęsy nie wypuszczono z kraju.
Lech Wałęsa przewodniczył stronie solidarnościowej podczas obrad 'Okrągłego Stołu', czego wynikiem były m.in. wybory parlamentarne w czerwcu 1989 roku. Rok później Wałęsa wygrał wybory prezydenckie. Urząd sprawował do 1995 roku.
Tygodnik 'Time' uznał go za 'Człowieka roku 1981' i jednego ze stu najważniejszych ludzi stulecia. Autor wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych wspomnień 'Droga nadziei' i 'Drogi do wolności'. Wydał też książki - 'Lech Wałęsa. Moja III RP. Straciłem cierpliwość' i 'Wałęsa. Droga do prawdy. Autobiografia'.
Lech Wałęsa był oskarżany o współpracę z wywiadem w czasach PRL. 16 listopada 2005 decyzją IPN Wałęsa uzyskał status pokrzywdzonego przez służby bezpieczeństwa PRL. Zapowiedział wtedy walkę na drodze sądowej ze wszystkimi, którzy będą zarzucać mu współpracę z SB pod pseudonimem 'Bolek'.
Oskarżenia wybuchły na nowo w 2016 roku, gdy IPN przejęła dokumenty z domu Czesława Kiszczaka. Były wśród nich papiery związane z TW 'Bolkiem'. Lech Wałęsa twierdził, że papiery są podrobione. Ostatecznie IPN umorzył śledztwo w tej sprawie.