Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny. Znani politycy ślą życzenia. "Drogi Lechu"

Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków na świecie otrzymał liczne życzenia. - Chciałabym podziękować panu za bycie tak wielkim obrońcą i piewcą demokracji - powiedziała Condoleeza Rice, była sekretarz stanu USA.
Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny Fot. Piotr Wójcik / Agencja Wyborcza.pl

Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny

Z okazji 75. urodzin Lechowi Wałęsie życzenia złożyło wielu przedstawicieli świata polityki i kultury. Wśród nich m.in. Tony Blair, Anders Fogh Rasmussen, wspomniana Condoleeza Rice, Fareed Zakaria, Leszek Balcerowicz, Krystyna Jadna czy Robert Biedroń.

- Wszystkiego najlepszego Panie Prezydencie! Najbardziej życzę Panu, by nigdy Pan nie uwierzył tym, którzy twierdzą, że Pan nie istnieje i nic nie zrobił. Bo zrobił Pan dla nas wszystkich niebywale dużo - napisał na Facebooku Biedroń.

- Najlepsze życzenia urodzinowe. Dużo sił i zdrowia - życzyła z kolei aktorka Krystyna Janda.

- Panie prezydencie, drogi Lechu, wszystkiego najlepszego - powiedział Tony Blair. Jego życzenia znajdziecie na poniższym nagraniu, które udostępnił na Facebooku sam Wałęsa.

Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny Paweł Adamowicz/Facebook

Gdańsk uczcił 75. urodziny Lecha Wałęsy

Gdańsk uczcił 75. urodziny Lecha Wałęsy portretem z tysiąca biało-czerwonych wstążek. - Wysiłek Wałęsy, zgodnie z życzeniem komitetu noblowskiego, nie może zostać zapomniany i zaprzepaszczony. Niech będzie dla nas wzorem i pomoże odnaleźć się w trudnej rzeczywistości, która nas otacza. Wszystkiego najlepszego Szanowny Jubilacie! - napisał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Lech Wałęsa i Lech Kaczyński w 1990 r. Lech Wałęsa i Lech Kaczyński w 1990 r. Fot. TOMASZ WIERZEJSKI / Agencja Wyborcza.pl

Symbol walki o demokrację

Lech Wałęsa to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków na świecie. Urodził się 29 września 1943 roku w Popowie (woj. kujawsko-pomorskie). Wałęsa jest symbolem walki o demokrację, prawa człowieka i obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej. Był sygnatariuszem porozumień sierpniowych, współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego 'Solidarność'.

Polecamy też: Wałęsa i Kaczyński byli bliskimi współpracownikami. Dlaczego teraz się nie znoszą?

Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny; Fot. TOMASZ WIERZEJSKI / AG
Fot. TOMASZ WIERZEJSKI / AG

Przywódca strajków

Wałęsa pracował jako elektryk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był jednym z przywódców strajków w 1970 i 1980 roku. Internowany w okresie stanu wojennego, zwolniony w listopadzie 1982 roku. 5 października 1983 roku Komitet Noblowski przyznał Lechowi Wałęsie Pokojową Nagrodę Nobla. Odebrała ją żona. Wałęsy nie wypuszczono z kraju.

Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny Lech Wałęsa obchodzi 75. urodziny Fot. TOMASZ WIERZEJSKI / Agencja Wyborcza.pl

Prezydent Polski

Lech Wałęsa przewodniczył stronie solidarnościowej podczas obrad 'Okrągłego Stołu', czego wynikiem były m.in. wybory parlamentarne w czerwcu 1989 roku. Rok później Wałęsa wygrał wybory prezydenckie. Urząd sprawował do 1995 roku.

20.08.1989, Gdańsk, plebania kościoła św. Brygidy, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki 20.08.1989, Gdańsk, plebania kościoła św. Brygidy, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki Fot. Tomasz Wierzejski / Agencja Wyborcza.pl

Człowiek roku wg "Time'a"

Tygodnik 'Time' uznał go za 'Człowieka roku 1981' i jednego ze stu najważniejszych ludzi stulecia. Autor wielokrotnie wznawianych i tłumaczonych wspomnień 'Droga nadziei' i 'Drogi do wolności'. Wydał też książki - 'Lech Wałęsa. Moja III RP. Straciłem cierpliwość' i 'Wałęsa. Droga do prawdy. Autobiografia'.

30.08.2014, Gdańsk, Lech Wałęsa podczas otwarcia Europejskiego Centrum Siolidarności 30.08.2014, Gdańsk, Lech Wałęsa podczas otwarcia Europejskiego Centrum Siolidarności fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl

Oskarżenia ws. TW "Bolka"

Lech Wałęsa był oskarżany o współpracę z wywiadem w czasach PRL. 16 listopada 2005 decyzją IPN Wałęsa uzyskał status pokrzywdzonego przez służby bezpieczeństwa PRL. Zapowiedział wtedy walkę na drodze sądowej ze wszystkimi, którzy będą zarzucać mu współpracę z SB pod pseudonimem 'Bolek'.

Oskarżenia wybuchły na nowo w 2016 roku, gdy IPN przejęła dokumenty z domu Czesława Kiszczaka. Były wśród nich papiery związane z TW 'Bolkiem'. Lech Wałęsa twierdził, że papiery są podrobione. Ostatecznie IPN umorzył śledztwo w tej sprawie.

Więcej o: