PSL grilluje Morawieckiego. W jakich tematach premier najczęściej okłamuje wyborców?

PSL nie odpuszcza Mateuszowi Morawieckiemu. Ludowcy na swojej stronie internetowej, pod adresem www.psl.pl/mateuszekklamczuszek/, opublikowali wykaz 91 kłamstw szefa rządu. Z lektury tego zestawienia wynika, że jest kilka tematów, w których premier wyjątkowo często mija się z prawdą.
Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki podczas partyjnej konwencji. Warszawa, Kino Palladium, 22 września 2018 Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki podczas partyjnej konwencji. Warszawa, Kino Palladium, 22 września 2018 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

WIARYGODNOŚĆ

Zjednoczona Prawica ruszyła w Polskę z hasłem "Dotrzymujemy słowa w rządzie. Dotrzymamy w samorządzie". Nic dziwnego, że premier Morawiecki podczas swojego objazdu kraju wielokrotnie mówił wyborcom właśnie o wiarygodności.

- Potrafimy dotrzymywać słowa. Poprzez naszą politykę społeczną, finansową, gospodarczą, uszczelnienie podatków pokazaliśmy, czym jest dotrzymywanie słowa - mówił szef rządu 15 września w Zielonej Górze.

Ludowcy przypominają jednak, że z tym dotrzymywaniem słowa przez PiS bywało różnie. 'Gdzie obiecywany podatek dla sieci handlowych? Gdzie embargo na rosyjski węgiel o którym w 2014 mówił Błaszczak? Gdzie wsparcie dla seniorów? Gdzie podwyższona kwota wolna od podatku dla wszystkich podatników?' - czytamy na stronie PSL.

500 plus 500 plus Nadesłane

"RODZINA 500 PLUS"

Podobnie jak jego koledzy i koleżanki z partii, premier Morawiecki niejednokrotnie przekonywał Polaków, że utrata władzy przez PiS będzie skutkowała zniesieniem programu 'Rodzina 500 plus'. - Jaki jest ich program? Oni mówią, że wszystko cofną. Cofną 500+ - grzmiał w Sandomierzu (19 sierpnia). Sochaczew, 17 września: - My przeprowadziliśmy wielki program, który tak denerwuje naszych poprzedników. Oni mówią, że zaraz tu będzie druga Grecja, że nie stać nas na te programy.

Rzecz w tym, że żadna partia na polskiej scenie politycznej nie odważyłaby się zlikwidować tego programu, bo oznaczałoby to ni mniej, ni więcej, a polityczne samobójstwo. Oczywiście niektóre formacje (np. Nowoczesna) i politycy (np. Witold Zembaczyński czy Ryszard Petru) postulują zmianę kryteriów dostępności do programu, ale nikt nie mówi o jego likwidacji. 'PSL jako jedyna partia opozycyjna poparła program 500+ i jest gwarantem jego utrzymanie w przyszłości' - dodają od siebie ludowcy.

DROGI

Leitmotivem PiS-u w kampanii samorządowej są drogi i budowa infrastruktury. Chociaż przez lata obecna partia rządząca zarzucała swoim poprzednikom, że budowali stadiony i autostrady, zamiast pochylić się nad losem zwykłych Polaków, teraz tych samych Polaków przekonuje, że koalicja PO-PSL nie zbudowała zbyt wiele, będąc osiem lat u władzy.

- Oferujemy pięć, sześć razy więcej inwestycji w drogi lokalne, samorządowe, w rozbudowę mostów - zapewniał szef rządu 23 sierpnia, gdy wizytował Lubelszczyznę. Dzień później w Elblągu kontynuował: - W ciągu dwóch lat: 2018-2019 bedą większe niż w czasach PO i PSL w ciągu ośmiu lat. (...) Ta sytuacja w gospodarce doprowadziła do tego, że możemy przeprowadzić największą w historii III RP falę inwestycji w drogi lokalne.

Co na to PSL? 'W latach 2016-2017 roczne wydatki na drogi lokalne z budżetu państwa sięgnęły średnio 800 mln zł, a nie 5 mld zł. Rząd PiS do tej pory dwukrotnie obniżał wydatki na Program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej (2016-2019), który został przygotowany przez rząd PO-PSL' - przekonują ludowcy. - 'Za rządów PSL-PO w latach 2009 - 2015 przebudowano, zbudowano lub wyremontowano 14 803 km dróg lokalnych, czyli gminnych i powiatowych' - dodają.

Pieniądze Pieniądze Fot. Tomasz Waszczuk / AG

WPŁYWY Z VAT

Bezsprzecznie konikiem premiera jest kwestia uszczelniania luki VAT-owskiej. Nie dziwi zatem, że szef rządu jeżdżąc po Polsce wielokrotnie chwalił się tym przed wyborcami i tłumaczył, że z pozyskanych w ten sposób środków uda się sfinansować wiele nowych obietnic wyborczych.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości wygrywa z mafiami VAT-owskimi - triumfował Morawiecki 17 września w Sochaczewie. Nieco ponad dwa tygodnie wcześniej w stolicy przekonywał z kolei, że 'nasz program opiera się na wiarygodnym uszczelnieniu systemu podatkowego, na wygraniu wielu bitew z mafiami VAT-owskimi, przestępcami podatkowymi'.

PSL konfrontuje słowa premiera z wyliczeniami ekonomisty prof. Jana Czekaja. Były minister finansów i były członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że w ciągu dwóch lat rządów PiS-u luka VAT-owska zmniejszyła się o niecałe 6,4 mld zł. - Jeżeli nawet powyższe obliczenia obarczone są błędem, to krążące w społecznym obiegu kwoty oszczędności z tytułu uszczelnienia VAT można uznać za przesadzone - dodaje prof. Czekaj.

Sąd Najwyższy Sąd Najwyższy SŁAWOMIR KAMIŃSKI

SĄDY

Morawiecki w swoich wystąpieniach sporo miejsca poświęca sądownictwu, czyli kluczowej dla PiS-u części przebudowy państwa. Ale też kwestii, która ściągnęła na PiS mnóstwo kłopotów ze strony instytucji europejskich i mocno podkopała pozycję Polski w Unii.

- Podnieśliśmy niezawisłość, niezależność i obiektywność wymiaru sprawiedliwości - tłumaczył 30 sierpnia w Warszawie szef rządu. 22 września w Olsztynie twierdził z kolei: 'To też, żeby wymiar sprawiedliwości był jak najbardziej sprawiedliwy. A przy okazji, co również równie ważne, niezależny, obiektywny, transparentny i też efektywny'.

PSL wskazuje na to, co od dłuższego czasu wytyka cała opozycja - rewolucja w wymiarze sprawiedliwości nie przyniosła żadnej jakościowej zmiany, którą politycy obozu władzy obiecywali Polakom. 'Od momentu objęcia władzy przez PiS czas trwania procesów cały czas się wydłuża. Nie uproszczono procedur, nie obniżono opłat sądowych, nie wprowadzono instytucji sędziów pokoju. Jedyne co zrobiła ekipa PiS to upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości' - czytamy na stronie formacji Władysława Kosiniaka-Kamysza.

SUPERMARKETY

Szef rządu kilkukrotnie w trakcie objazdu kolejnych regionów chwalił się wyborcom, jak 'dobra zmiana' opodatkowała sklepy wielkopowierzchniowe. Tak było m.in. w Sandomierzu 19 sierpnia i w Elblągu pięć dni później.

PSL przypomniało więc premierowi, że Bruksela zablokowała tzw. podatek handlowy, który uznała za sprzeczny z unijnym prawem. Efekt? Nigdy nie wszedł w życie. 'PiS nie udało się do tej pory skutecznie opodatkować sklepów wielkopowierzchniowych. Podatek, który wprowadził rząd Beaty Szydło, wciąż jest zawieszony, a szanse na jego odblokowanie są bliskie zeru. Do budżetu państwa, z tego tytułu, nie wpływają żadne pieniądze' - wytykają ludowcy Morawieckiemu.

Poznańska fara. Masz z okazji zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki Poznańska fara. Masz z okazji zebrania plenarnego Rady Konferencji Episkopatów. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki LUKASZ CYNALEWSKI

PRYWATYZACJA

Jedną z największych kości niezgody pomiędzy PiS-em i PSL-em jest temat prywatyzacji. Podczas swoich wiecowych przemów premier Morawiecki kilkukrotnie oskarżał ludowców i Platformę Obywatelską o wyprzedawanie państwowego majątku.

'PSL dzielił i rozdrapywał Polskę', '16 lat rządzili, wyprzedając przetwórnie warzywno-owocowe, wielkie zakłady mięsne', 'Ta wyprzedaż trwała w latach naszych poprzedników. Nie tylko lata 90, również co lata sprzedawali nasze srebra rodowe za około 6 mld zł' - mówił premier 2 września w Warszawie. Pod koniec tego samego miesiąca w Płońsku dodał: - Wiele zakładów zostało wyprzedanych przez PSL i to jest przyczyna problemów rolników.

Ludowcy bronią się, pisząc, że 'PSL przez lata nazywany był hamulcowym prywatyzacji'. 'Najwięcej majątku narodowego trafiło w obce ręce w czasach rządów AWS, którego częścią byli obecni politycy PiS. Mateusz Morawiecki był radnym AWS, obecny minister rolnictwa Jan Ardanowski był radnym AWS, a były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel był posłem AWS' - kontynuują ludowcy. I dodają: 'Srebra rodowe, największe przedsiębiorstwa, wyprzedał AWS, którego radnym był Morawiecki. Przykłady: PZU, Telekomunikacja Polska, Pekao i wiele innych'.

Stopy procentowe w eurolandzie bez zmian Stopy procentowe w eurolandzie bez zmian AP

FUNDUSZE UNIJNE

Premier Morawiecki lubi też uspokajać wyborców, zatroskanych tym, że w nadchodzącej perspektywie budżetowej Polska otrzyma z Brukseli znacznie mniej środków niż w latach 2014-2020 (wstępne założenia budżetu UE wskazują, że spadek wyniesie nawet 23 proc.).

- Nie dostaniemy mniej pieniędzy [z UE]. To następne strachy na lachy - tonował nastroje premier pod koniec sierpnia w Warszawie. Z drugiej strony, podczas wizyty w Białogardzie obwiniał samorządy za niewykorzystywanie płynących z Brukseli środków. - W bardzo wielu z nich [sejmików] są ogromne zapóźnienia, w realizacji programów unijnych, programów rządowych - dowodził Morawiecki.

PSL nie zgadza się z premierem ani w jednej, ani w drugiej kwestii. 'Według projektu unijnego budżetu Polska otrzyma mniej pieniędzy z UE. Tylko sama polska wieś straci ponad 5,2 mld euro' - punktują. I dodają: 'Samorządy nie mają żadnych zapóźnień w realizacji unijnych programów'.

PROGRAMY

Często stosowanym przez szefa rządu argumentem w walce o wyborcze głosy jest kierowany pod adresem opozycji zarzut o brak programu. - Niech oni pokażą, jaki mają program, co mają do zaoferowania ludziom. Na programy chcemy się spierać, pokazywać. Wiecie, jaki jest ich program. Ich program to cofnąć wszystko to, co my zrobiliśmy - apelował Morawiecki 19 sierpnia w Sandomierzu. - Awantura, awantura, awantura - to jest to, co opozycja próbuje zrobić. W końcu pokażcie wasze programy - ponowił swoje wezwanie ponad miesiąc później w Warszawie.

'PSL już w styczniu, jako pierwsza partia polityczna w Sejmie, zaprezentowała swój program samorządowy. Można go znaleźć pod adresem www.psl.pl/program' - odpiera zarzut szefa rządu PSL.

Jednak nie tylko ludowcy od dawna mają już program na wybory samorządowe. Podobnie rzecz wygląda w przypadku Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej (obie partie zdążyły już nawet wypracować wspólny manifest programowy na wybory samorządowe). Podobnie rzecz ma się z SLD ('Silny samorząd, demokratyczna Polska') i Partią Razem (program znajduje się na ich stronie internetowej od 13 stycznia tego roku). Do kogo zatem wciąż apeluje premier Morawiecki?

Więcej o:
Komentarze (100)
Kłamstwa Mateusza Morawieckiego. PSL punktuje premiera
Zaloguj się
 • dmarch1

  Oceniono 53 razy 25

  Pinokio tworzy druga rzeczywistosc a czesc ludu zawsze lubila bajki niewiele czytajac innych ksiazek i to kupuje.

 • dmarch1

  Oceniono 40 razy 18

  A czy jest odnotowane klamstwo "strategii dla Polski" i tych 100 mld zl ? A moze 100 bln bo w koncu jakie to ma znaczenie? Nie jestem cholera pewny czy czasem nie 100 trylionow.

 • placowy

  Oceniono 33 razy 17

  Walić prawdę im prosto w oczy tak aby ludzie to usłyszeli bo tych kłamstw już się nie da słuchać PIS KŁAMIE !!!!!

 • tilow3

  Oceniono 63 razy 13

  Chciałbym kiedyś poznać jedno imię i nazwisko polityka PiS, który nie jest kłamcą, złodziejem, oszustem, hipokrytą.... Takie malutkie marzenie......

 • placowy

  Oceniono 26 razy 12

  Bankster i w dodatku kłamca będący na obcym żołdzie (tyle lat), udzielający podstępnych kredytów we Frankach Szwajcarskich -- TAKI człowiek nie morze rządzić Polską !!!!- jemu nie chodzi o dobro Polski i Polaków on ma cel inny PEŁNA WŁADZA i miejsce w Historii

 • placowy

  Oceniono 24 razy 12

  PSL- się nie boi mówić prawdy i przekazuje ją w sposób wiarygodny, PIS KŁAMIE !!! a kto kłamie 91 razy to moralnie jest już na dnie i nie spodziewaj się po nim niczego dobrego, PIS WIE O CZYMŚ ZŁYM CO SIĘ ZBLIŻA I WCALE NIE JEST NA TO GOTOWY DLATEGO KUPUJE CZAS KŁAMSTWAMI

 • ewa5.0

  Oceniono 21 razy 11

  Morawiecki podobnie jak cały pis łże bez przerwy,łatwiej znależć tych parę rzeczy o których mówi prawdę bo tego niewiele!

 • earthboundmisfit

  Oceniono 57 razy 11

  Ręce opadają od tych pisowskich kłamstw. A największym kłamstwem jest twierdzenie, że PiS to prawica. Co to za prawica, która podnosi podatki i wyrzuca pieniądze na socjał.

  A bezpośrednio do Matołusza powiedziałbym jedno - nieważne ile wy złodzieje WYDACIE na drogi, ważne, ile kilometrów tych dróg zbudujecie. Na razie to w tym temacie u was totalna bryndza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX