Rząd planuje wielką przeprowadzkę. Senat trafi do Pałacu Saskiego, MSZ - do pałacu Brühla

Rząd PiS planuje odbudowę warszawskich pałaców - Saskiego i Brühla. W jednym z nich miałby znajdować się Senat, w drugim - siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych - podaje "Rzeczpospolita". Nie są jednak znane konkretne daty związane z odbudową i przenosinami.
Pałac Saski Pałac Saski autor fotografii nieznany, zdjęcie umieszczono w książce 'Warszawa' A. Jankowskiego, Wydawnictwo Polskie, Poznań

Pałac Saski zostanie odbudowany

Pałac Saski stał na placu Piłsudskiego w Warszawie, w grudniu 1944 roku został wysadzony w powietrze przez Niemców. To właśnie w pozostałościach po pałacu - kolumnadzie - znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamierza odbudować pałac. Jak mówił w rozmowie z TVN24 marszałek Senatu Stanisław Karczewski, "jest zgoda i poparcie pana prezydenta i pana premiera". Szef rządu Mateusz Morawiecki chciałby, by odbudowany pałac przyjął nazwę Pałacu Niepodległości.

Nie wiadomo jednak, kiedy budynek ostatecznie powstanie.

Wizualizacja odbudowanego Pałacu Saskiego Wizualizacja odbudowanego Pałacu Saskiego Sky Concept, http://www.skyconcept.pl/saski360/

"Pałac Niepodległości" nową siedzibą Senatu?

Jak informuje "Rzeczpospolita", w odbudowanym Pałacu Saskim miałaby znajdować się siedziba Senatu. Tym bardziej, że obecna sala obrad znajdująca się w kompleksie sejmowym z założenia była jedynie tymczasowa.

"Senat nie ma swojej siedziby. Jest w trudnej sytuacji lokalowej. Wiele biur znajduje się poza budynkiem Senatu w różnych częściach Warszawy" - komentuje w korespondencji z "Rzeczpospolitą" Centrum Informacyjne Senatu.

Miniatura Pałacu Saskiego w skali 1:25 na ekspozycji w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego Miniatura Pałacu Saskiego w skali 1:25 na ekspozycji w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego Ryszard 74 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons

Próby odbudowy Pałacu Saskiego

Odbudowa Pałacu Saskiego nie jest nowym pomysłem. Inicjatywę wspierał m.in. w trakcie swojej warszawskiej prezydentury Lech Kaczyński. Wyłoniono nawet firmę, która miała zaprojektować i odbudować pałac za kwotę ok. 200 milionów złotych.

Prace miały zakończyć się do 2010 r. Jednym z pomysłów było również przeniesienie tam warszawskiego ratusza. Ostatecznie jednak w 2008 r. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz rozwiązała umowę z wykonawcą.

Kilka lat temu w stolicy zawiązało się stowarzyszenie "Saski 2018", które promowało ideę odbudowy.

Pałac Brühla Pałac Brühla autor zdjęcia nieznany, fotografia opublikowana w 'IKC' w 1936 r.

Odbudowa pałacu Brühla

Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" rząd planuje również "wskrzeszenie" pałacu Brühla, który kilkadziesiąt lat temu znajdował się przy ul. Wierzbowej 1. Został wysadzony w 1944 r. wraz z pałacem Saskim.

Przed II wojną światową znajdowało się tam Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort, którego główna siedziba mieści się obecnie przy ul. Szucha, może wrócić na Wierzbową po odbudowie pałacu.

Pałac Brühla, 1939 r. Pałac Brühla, 1939 r. Bundesarchiv, Bild 183-E11440 / CC-BY-SA 3.0 [CC BY-SA 3.0 de (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Przyszłe losy MSZ

Niewykluczone jednak, że pałac Brühla będzie zbyt mały na potrzeby resortu spraw zagranicznych i ministerstwo nadal będzie musiało funkcjonować również w innych budynkach.

Podobnie jak w przypadku Pałacu Saskiego, trudno obecnie wskazać konkretną datę zakończenia prac.

Więcej o: