Co roku powstają nowe, ale często nawet nie przypominają prezydenta. Spór o pomniki Lecha Kaczyńskiego

Każdego roku powstają nowe pomniki i tablice upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Najnowszy odsłonięto w niedzielę w Kraśniku na Lubelszczyźnie. Wiele z nich wzbudza kontrowersje, bo nie przypominają prezydenta.
Mateusz Morawiecki podczas odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku Mateusz Morawiecki podczas odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku twitter.com/PremierRP

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku

Odsłonięty w niedzielę pomnik Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku na Lubelszczyźnie wzbudza kontrowersje. Zdaniem wielu komentatorów, monument nie przypomina byłego prezydenta. Autor pomnika Andrzej Krawczak w rozmowie z Wirtualną Polską przekonywał, że jest zadowolony z dzieła i stwierdził, że krytyka pod jego adresem ma "podtekst polityczny".

Pomnik Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Dębicy Pomnik Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Dębicy &Fot. Patryk Ogorzaek / Agencja Gazeta

Dębica: pomnik Lecha Kaczyńskiego

Pomnik Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej w Dębicy, odsłonięty w 2014 roku, również nie spotkał się z ciepłym przyjęciem. Ceremonii odsłonięcia towarzyszyły gwizdy. Do tej pory rzeźba była już kilkukrotnie dewastowana - przeciwnicy oblewali go farbą. Pomnik wzbudzał kontrowersje m.in. dlatego, bo stanął w miejscu przeznaczonym dla Sybiraków. Jego przeciwnicy apelowali, by nie łączyć katastrofy smoleńskiej z Katyniem. Monument jest wysoki na 5 metrów. Prezentuje ogon Tu-154 odwrócony statecznikiem do góry. Na górze osadzono popiersie Lecha Kaczyńskiego, które wykonano z brązu.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie

W czerwcu 2018 roku w Szczecinie również odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego. Monument ma ok. dwóch metrów wysokości. Stoi na granitowym bloku. Według radnych z PO, pomnik stanął nielegalnie. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj >>> Autorem pomnika jest Stanisław Milewski, artysta z Trójmiasta.

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich w Radomiu Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich w Radomiu MARCIN KUCEWICZ

Radom: pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu został odsłonięty w 2013 roku. Był to pierwszy monument pary prezydenckiej, który został postawiony za pieniądze zebrane podczas zbiórki społecznej. Postacie, ustawione na cokole, mają 3,3 metra wysokości. Są skierowane ku sobie, co miało symbolizować zżycie małżonków. Autorem rzeźby jest pochodzący z Warszawy Andrzej Renes.

Toruń: tablica upamiętniająca Lecha i Marii Kaczyńskich Toruń: tablica upamiętniająca Lecha i Marii Kaczyńskich Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta

Toruń: tablica upamiętniająca Lecha i Marii Kaczyńskich

Toruń: tablica upamiętniająca Lecha i Marii Kaczyńskich, 2013 rok. Tablicę wykonał Tadeusz Antoni Wojtasik. Płaskorzeźba wykonana jest z brązu. Po jej obu stronach umieszczono tabliczki z nazwiskami pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Układają się one w kształt skrzydeł.

Więcej o:
Komentarze (127)
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Jak wyglądają inne rzeźby?
Zaloguj się
 • pix_d

  Oceniono 41 razy 21

  Skąd takie koszmarki? Odpowiedź jest prosta: żaden w miarę przyzwoity rzeźbiarz nie chce być kojarzony z tym pożal się Boże "mężem stanu". Dlatego zlecenia trafiają do domorosłych "artystów" a ich "dzieła" szpecą później przestrzeń publiczną...

 • ojciec_niedyrektor

  Oceniono 35 razy 19

  Zdrowo im wszystkim odbiło. Stawianie pomnika komuś , którego główną zasługa było unicetwienie siebie i blisko setki innych osób , to jakies kuriozum.

 • azx67

  Oceniono 26 razy 14

  Niepodobny jest? To zgodnie z regułą : cokolwiek pisiory dotkną, to spier....ą. Brawo pis!

 • zetoxa

  Oceniono 17 razy 13

  ten w płaszczu, maszerujący, wypisz wymaluj nowohucki Lenin, obecnie w jakimś szwedzkim lunaparku.

 • dziadwawelski

  Oceniono 25 razy 13

  Nawet Michał Anioł nic nie mógłby zrobić z takim ryjem ;-) Butelka wódki zasłaniająca facjatę może by tutaj pomogła ;-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX