Czym prywatnie jeżdżą polscy politycy? Przede wszystkim dominują niemieckie marki

Oświadczenia majątkowe to przysłowiowa skarbnica wiedzy o stanie posiadania polityków. Sprawdziliśmy czym prywatnie jeżdżą premier, wicepremier, ale i liderzy partii politycznych. Dominują niemieckie marki.
Mateusz Morawiecki (jeszcze jako wicepremier) i polski samochód wyścigowy Arrinera Hussarya, listopad 2016 Mateusz Morawiecki (jeszcze jako wicepremier) i polski samochód wyścigowy Arrinera Hussarya, listopad 2016 Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

Premier Mateusz Morawiecki

Premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki choć ma na koncie ok. 2,5 mln zł oszczędności i jest też właścicielem papierów wartościowych na kwotę ok. 4,95 mln złotych, nie ma samochodu. Tak wynika z jego oświadczenia majątkowego.


Fot. Sejm

Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, lider Kukiz'15 Fot. Sawomir Kamiski / Agencja Wyborcza.pl

Poseł Paweł Kukiz

Paweł Kukiz wybrał auto duże i bezpieczne. Lider ruchu Kukiz'15 na co dzień jeździ Audi Q7.


Fot. Sejm

Władysław Kosiniak-Kamysz Władysław Kosiniak-Kamysz JAKUB PORZYCKI

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

O wyborze szefa PSL można śmiało powiedzieć, że to auto dla Kowalskiego. Władysław Kosiniak-Kamysz ma dość wiekowego volkswagena passata w wersji z silnikiem Diesla.        


Fot. Sejm

Patryk Jaki na konferencji prasowej Patryk Jaki na konferencji prasowej Fot. facebook.com/PatrykJaki

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki

Także autem napędzanym silnikiem Diesla porusza się Patryk Jaki. Kandydat na prezydenta Warszawy wybrał niemiecką markę. Do oświadczenia majątkowego wpisał volkswagena cc, następcę passata.


Fot. Sejm

Były szef MON Antoni Macierewicz (zdj. arch.) Były szef MON Antoni Macierewicz (zdj. arch.) Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz

Jak się okazuje polscy politycy ufają niemieckiej myśli inżynierskiej. Były minister obrony narodowej nie jest tu wyjątkiem. Antoni Macierewicz ma także volkswagena passata, dodajmy - wybrał go już jakiś czas temu, bo auto jest z 2008 roku.          


Fot. Sejm

Prezes Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna

No dobrze, a czym prywatnie jeździ lider największej partii opozycyjnej w Polsce? Grzegorz Schetyna hołduje marce z Bawarii. Obecnie ma dwa auta BMW, jedno z 2008 roku, drugie z 2017. Wcześnie lider PO miał także volvo S 60 z 2011 roku.      


Fot. Sejm

Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski GRAŻYNA MARKS

Poseł PO, kandydat na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski

Poseł Rafał Trzaskowski postawił na bezpieczne auto ze Skandynawii. Kandydat na prezydenta Warszawy wpisał do oświadczenia majątkowego volvo XC 70 z 2011 roku.


Fot. Sejm

Beata Szydło w Szymbarku koło Gorlic. Beata Szydło w Szymbarku koło Gorlic. JAKUB PORZYCKI

Była premier Beata Szydło

Była premier Beata Szydło wpisała do deklaracji auto marki Ssangyong Korando z 2011 roku. Wartość samochodu wyceniła na 50 tys. złotych zastrzegając, że auto należy do jej męża, Edwarda.


Fot. Sejm

Ryszard Petru ogłasza, że odchodzi z Nowoczesnej (fot. Sławomir Kamiński/AG) Ryszard Petru ogłasza, że odchodzi z Nowoczesnej (fot. Sławomir Kamiński/AG) Ryszard Petru ogłasza, że odchodzi z Nowoczesnej (fot. Sławomir Kamiński/AG)

Poseł niezrzeszony Ryszard Petru

Założyciel i do niedawna lider Nowoczesnej ma dwa samochody. Stosunkowo nowego volkswagena passata z 2016 roku i - tu nie mamy pewności - ale domyślamy się, że Ryszard Petru miał na myśli czteroletnie volvo (wpisał VOLCO) XC 60.       


Fot. Sejm

Pałac Prezydencki, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz w drodze na spotkanie z wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP Pawłem Muchą w sprawie projektów ustaw o KRS i SN, które zawetował wcześniej prezydent Andrzej Duda. Pałac Prezydencki, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości poseł PiS-u Stanisław Piotrowicz w drodze na spotkanie z wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP Pawłem Muchą w sprawie projektów ustaw o KRS i SN, które zawetował wcześniej prezydent Andrzej Duda. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Poseł Stanisław Piotrowicz

W tym zestawieniu liderem jest szef sejmowej komisji sprawiedliwości. Stanisław Piotrowicz, prokurator ze stanu wojennego, ma aż trzy samochody, wszystkie z 2005 roku. To audi, alfa romeo i toyota, model Avalon.           


Fot. Sejm

Poseł Piotr Liroy - Marzec podczas konferencji w sejmie na temat marihuany leczniczej, 20 czerwca 2017. Poseł Piotr Liroy - Marzec podczas konferencji w sejmie na temat marihuany leczniczej, 20 czerwca 2017. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Poseł Piotr Liroy-Marzec

Na koniec zostawiliśmy oświadczenie majątkowe posła Kukiz'15. Piotr Liroy-Marzec samochodu nie ma, ale poseł starania podjął. W 2004 roku wziął kredyt na zakup auta w wysokości 63 tys. złotych.     


Fot. Sejm

Więcej o: