Ujawniono oświadczenia majątkowe rządu. Wśród najbardziej zadłużonych - minister finansów

Na stronie Kancelarii Premiera pojawiły się nowe oświadczenia majątkowe ministrów. W pierwszej kolejności opublikowano zeznania tych, którzy w ramach rekonstrukcji pojawili się w rządzie lub objęli nowe funkcje. Majątek premiera Mateusza Morawieckiego jest pokaźny, ale w jego rządzie są ministrowie, którzy mają spore długi. Wśród nich jest minister finansów.
Beata Szydło Beata Szydło MAREK PODMOKŁY

Majątek byłej premier Beaty Szydło

Beata Szydło, dziś wicepremier w rządzie Mateusza Morawieckiego, jest współwłaścicielką domu o powierzchni 246 m kw. Wspólnie z mężem ma także użytki rolne - ponad hektar z domem, garażem i budynkiem gospodarczym. Oszczędności byłej premier to: blisko 57 tysięcy złotych na rachunkach bankowych plus ponad 162 tysiące w funduszach. Samochód jest własnością męża - to ssang yong korando, wyceniony na 49 tysięcy złotych. Jako premier w 2017 roku Beata Szydło zarobiła blisko 249 tysięcy złotych. Do tego dochodzi dieta parlamentarna - blisko 30 tysięcy.

4.07.2016, Białystok, Mateusz Morawiecki w podlaskim urzędzie wojewódzkim. 4.07.2016, Białystok, Mateusz Morawiecki w podlaskim urzędzie wojewódzkim. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Długa lista premiera Morawieckiego

Szef rządu Mateusz Morawiecki do oświadczenia wpisał sporo nieruchomości m.in. dom o powierzchni ok.150 m kw., położony na działce ok. 0,46 ha, "wraz z zabudowaniami gospodarczymi i zabudowaniami (domkami) letniskowymi". Jest także właścicielem stumetrowego domu na działce o powierzchni ok. 3100 m.kw. Ma działkę rolną (ok. 2 ha) i jest współwłaścicielem segmentu szeregowego o powierzchni ok. 180 m.kw., na działce o powierzchni ok. 400 m.kw. Premier wpłacił raty na mieszkanie własnościowe na budowanym osiedlu. Mieszkanie ma mieć powierzchnię 74,2 m.kw., a jego cena to ok. 546 tys. zł.

Z zeznania majątkowego wynika, że Mateusz Morawiecki ma na koncie ok. 2,5 mln zł oszczędności i pożyczył swojej siostrze 300 tys. zł. Jest też właścicielem papierów wartościowych - akcji na kwotę ok. 4,95 mln zł. Są to akcje Banku Zachodniego WBK. Jak podkreślił w oświadczeniu, z chwilą gdy przestał być ministrem rozwoju i finansów, przeznaczył te akcje do sprzedaży.

Na dywidendach w 2017 r.  zarobił ok. 60 tys. zł. Morawiecki zadeklarował jednak, że pieniądze te przekaże w całości na cele społeczne.

W oświadczeniu premiera znalazły się również elementy wyposażenia domów. To zabudowa kuchenna (wartość ok. 60 tys. zł), a także meble (o łącznej wartości ok. 100 tys. zł).

Joachim Brudziński Joachim Brudziński Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Joachim Brudziński, szef MSWiA

Szef MSWiA Joachim Brudziński ma dom 120-metrowy, wyceniany na 230 tysięcy złotych. Zgromadził ponad 206 tysięcy złotych oszczędności. Ma dwie polisy na życie - w sumie o wartości ok. 50 tys. złotych. Jest też właścicielem volvo XC 90 z 2012 roku o wartości 75 tysięcy złotych.

Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Mariusz Błaszczak, minister obrony

Mariusz Błaszczak ma dom o powierzchni 155 metrów kwadratowych i wspólnie żoną blisko 50-metrowe mieszkanie. Do tego w spadku po ojcu odziedziczył połowę domu o powierzchni 58 metrów na 576-metrowej działce. Oszczędności ministra to 450 tys. złotych, z czego 160 tys. to majątek osobisty żony, pochodzący ze spadku. Do tego 300 euro i 40 tysięcy złotych kapitału z polisy na życie. Jest też właścicielem fiata 500 L z 2013 roku. W ubiegłym roku z tytułu wynagrodzenia osiągnął ponad 258 tysięcy złotych brutto, do tego dochodzi dieta poselska - ponad 30 tys. (brutto).

Minister Jacek Czaputowicz Minister Jacek Czaputowicz Fot. Richard Drew / AP Photo

Jacek Czaputowicz, szef dyplomacji

Szef MSZ Jacek Czaputowicz jest współwłaścicielem domu o powierzchni 167 metrów i 125 metrowego mieszkania. Do tego dochodzi także, jako współwłasność, ponad 3 hektarowe gospodarstwo rolne. Minister do oświadczenia wpisał też 80 tysięcy złotych oszczędności. Ma samochód Renault Grand Scenic z 2007 roku, wyceniony na 12 tysięcy złotych. W 2017 roku wziął z MSZ pożyczkę na remont mieszkania - 80 tysięcy złotych. Ma ją spłacić w ciągu 6 lat. 

Teresa Czerwińska, minister finansów Teresa Czerwińska, minister finansów Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Minister finansów Teresa Czerwińska

Minister finansów Teresa Czerwińska do oświadczenia majątkowego wpisała jako współwłasność mieszkanie o powierzchni 95,6 m kw. Zgromadziła około 62 tysiące złotych plus 57,5 tys. euro, ok. 36 tys. dolarów i 260 franków szwajcarskich. Minister finansów spłaca kredyty hipoteczne - do spłaty zostało jej 320 tysięcy złotych i 99 tysięcy franków. Wpisała do oświadczenia kartę kredytową - limit 12 tysięcy, limit hipoteczny 60 tysięcy złotych. Ma hondę civic z 2007 roku.

Minister Henryk Kowalczyk Minister Henryk Kowalczyk AGNIESZKA SADOWSKA

Henryk Kowalczyk, minister środowiska

Henryk Kowalczyk, minister środowiska ma dom o powierzchni 120 metrów, działkę rolną - blisko hektar i trzy budowlane. Zgromadził 233 tysiące złotych oszczędności. Posiada dwie toyoty - yaris i corollę, wyceniane na 13 i 26 tysięcy złotych.

Minister Andrzej Adamczyk podczas otwarcia nowego mostu na drodze S7 w Krakowie. Minister Andrzej Adamczyk podczas otwarcia nowego mostu na drodze S7 w Krakowie. fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Adamczyk, szef infrastruktury

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury do oświadczenia wpisał 187-metrowy dom i 37-metrowe mieszkanie - własność żony, odziedziczone w spadku. Do tego dwie działki budowlane. Oszczędności ministra to: 174 tysiące złotych i 440 euro. Jest właścicielem akcji spółki w Krzeszowicach - 342 udziały na kwotę ponad 17 tysięcy złotych. Podał także akcje spółki o wartości ponad 4900 złotych - jako własność żony, nabyte w spadku. Ma volkswagena passata z 2005 roku.

Łukasz Szumowski Łukasz Szumowski KUBA ATYS

Minister zdrowia Łukasz Szumowski

Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie ma na własność domu ani gospodarstwa. Jest za to posiadaczem dwóch działek. Zgromadził ponad 44 tysiące złotych oszczędności i jest miłośnikiem samochodów oraz piór - auta ma trzy, a w kolekcji pióra należące kiedyś do Lecha i Marii Kaczyńskich.

Spłaca kredyt hipoteczny zaciągnięty we frankach szwajcarskich.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej na temat założeń Polskiej Strategii Kosmicznej. Rzeszów-Jasionka, 12 września 2016 r. Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej na temat założeń Polskiej Strategii Kosmicznej. Rzeszów-Jasionka, 12 września 2016 r. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Jadwiga Emilewicz, szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Jadwiga Emilewicz jest właścicielką domu o powierzchni 140 m kw. oraz mieszkania o powierzchni 50 m kw. Według oświadczenia majątkowego pani minister nie posiada żadnych oszczędności. Ma za to do spłacenia jeszcze 157 tys. franków w ramach kredytu zaciągniętego na zakup domu.

Więcej o: