"Atak na rodaków", "To jego koniec w Polsce". Prawica uderza w Tuska po jego wpisie na Twitterze

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk odniósł się na Twitterze do nowelizacji ustawy o IPN. Zdaniem przewodniczącego RE, politycy PiS wypromowali sformułowanie o "polskich obozach śmierci" na całym świecie. Na wpis Tuska zareagowali już prawicowi dziennikarze, publicyści i politycy.
Donald Tusk (fot. Filip Radwański/AG) Donald Tusk (fot. Filip Radwański/AG) Donald Tusk (fot. Filip Radwański/AG)

Tusk o ustawie o IPN

Kto rozpowszechnia kłamliwe sformułowanie o 'polskich obozach', szkodzi dobremu imieniu i interesom Polski. Autorzy ustawy wypromowali to podłe oszczerstwo na cały świat, skutecznie jak nikt dotąd. A więc, zgodnie z ustawą...

- napisał Donald Tusk na Twitterze. Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się w ten sposób do konfliktu między Polską a Izraelem ws. nowelizacji ustawy o IPN, który trwa od soboty. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Nowelizacja wprowadza m.in. kary za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie z okresu II wojny światowej. Wzbudziła ogromny sprzeciw ze strony izraelskich władz. Parlamentarzyści z Knesetu uważają ją za 'formę negowania Holokaustu'. Ustawę skrytykował też amerykański Departament Stanu, który ostrzega, że przepisy mogą mieć wpływ na relacje amerykańsko-polskie.

Jaki: "Prawdziwy mąż stanu"

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki obwinił Donalda Tuska. Przewodniczącego RE ironicznie nazwał "prawdziwym mężem stanu".

"Świetny moment do żartów. Prawdziwy mąż stanu. Tym bardziej, że b.trudny problem, który próbujemy rozwiązać (może z błędami) - zostawił nam PDT. Ustawa to 1 z wielu elementów polityki historycznej. I każdy,kto nie jest populistą wie,że z efektów można będzie rozliczać dopiero po latach" - napisał Jaki.

Ziemkiewicz: To złośliwość

'Sprawując wysoki urząd we Wspólnocie nie umie przepuścić żadnej okazji do okazania złośliwości politycznym przeciwnikom w kraju pochodzenia. Choćby zupełnie na poziomie piaskownicy. Ja zawsze pisałem, że to trampkarz i drobny cwaniaczek, wyniesiony wysoko powyżej swych możliwości' - skomentował publicysta Rafał Ziemkiewicz.

"Atak na rodaków"

'W trudnym dla Polski momencie międzynarodowego ostrzału każdy Polak zobowiązany jest do walki z kampanią władz Izraela i środowisk żydowskich na świecie. Tusk zaś wykorzystał okazję do ataku na rodaków. Pospolita gnida' - skomentował poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

Andruszkiewicz: Jest pan manipulatorem

'D. Tusk rozgrzeszył wszystkich zagranicznych polityków i dziennikarzy, którzy przez lata promowali kłamliwe określenie 'polskie obozy' a winę za rozpowszechnienie tego kłamstwa zrzucił na...polską partię rządzącą. Panie Tusk, jest pan obrzydliwym manipulatorem na obcych usługach' - napisał poseł Adam Andruszkiewicz z klubu 'Wolni i Solidarni'.

"To koniec tego polityka w Polsce"

'Walczymy z najpodlejszym z kłamstw. Razem! A co robi Tusk po kilku dniach milczenia- korzysta z okazji by uderzyć w rząd i załatwić swoje małe interesy. De facto usprawiedliwia tych, którzy kłamią o polskich obozach. Myślę, że to koniec tego polityka w Polsce. Ale nie w Berlinie' - skomentował wicedyrektor TVP 1 Dawid Wildstein.

Makowski: To nie moment do żartów

'Mamy w Polsce ogromny międzynarodowy kryzys dyplomatyczny, dotykający konsekwencjami całego kraju, jego wizerunku i potencjalnie - gospodarki. Jest czas i miejsce na krytykę nieporadności rządu, ale naprawdę Tusk wykorzystując ten moment do żartów, pokazuje swoją małostkowość' - napisał Marcin Makowski z 'Do rzeczy'.

"To odkręcanie kota ogonem"

'Tusk odkręca kota ogonem i krzyczy 'kryzys międzynarodowy Polska wywołała'. Pan Tusk zapomniał, jaki paszport nosi. Jak widać, salony brukselskie i pełen portfel euro potrafi 'zaśmiecić' nie tylko głowę ale i serce' - stwierdził poseł Kukiz'15 Andrzej Maciejewski.

Pereira: Lepiej, żeby Tusk siedział cicho

'Wielu pytało, dlaczego Donald Tusk milczy, gdy powinien stanąć w obronie Polski. Dziś okazało się, że rzeczywiście, lepiej, żeby siedział cicho. Co z nim jest nie tak, że nie potrafi dobrego słowa o swoim kraju powiedzieć? Znowu okazało się, że jego 'polskość' to nienormalność' - napisał szef portalu TVP.Info Samuel Pereira.

Więcej o: