"Duda stanął 'tam, gdzie stało ZOMO''. Na prawicy ogromne oburzenie po dymisji Macierewicza

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów na stanowiska. Z rządu odeszli m.in. Antoni Macierewicz, Jan Szyszko i Witold Waszczykowski. Co na to komentatorzy, dziennikarze i opozycja?
Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Antoni Macierewicz stracił stanowisko, na prawicy oburzenie

Wśród części prawicowych mediów odwołanie Antoniego Macierewicza wywołało spore oburzenie. 

"Duda stanął 'tam, gdzie stało ZOMO'' - czytamy w nagłówku na stronie niezalezna.pl. Katarzyna Gójska powiedziała w rozmowie z portalem że ' prezydent Duda definitywnie pozbawił się szans na drugą kadencję', oraz 'stanął po stronie, którą plastycznie można opisać: 'tam, gdzie stało ZOMO''.

'Na Dudę już nie zagłosuję. Dla mnie sprawa odwołania ministra Antoniego Macierewicza jest oczywista. Prezydent Andrzej Duda dopiął swego wyszantażował tą dymisję a ja obiecałem, że w takiej sytuacji na niego nie zagłosuję. I tej obietnicy dotrzymam' - napisał szef 'Gazety Polskiej' Tomasz Sakiewicz.

Ostro komentował też Jacek Liziniewicz z 'GPC'. W serii wpisów na Twitterze pisał m.in., że 'Najbardziej z rekonstrukcji cieszą się Rosjanie ze Sputnika i ekolodzy', a 'PiS odpuszcza zmiany. Komunizm kończy się w Polsce jak zwykle'.

Paweł Piekarczyk, współpracownik 'Gazety Polskiej', zapowiedział, że w reakcji na dymisję Macierewicza 'zwróci Andrzejowi Dudzie Krzyż Kawalerski Polonia Restituta, który otrzymał od niego za osiągnięcia w upamiętnianiu Żołnierzy Wyklętych'.

KPRM. Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak KPRM. Antoni Macierewicz i Mariusz Błaszczak Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Antoni Macierewicz odwołany, szefem MON Mariusz Błaszczak

Najgłośniejsze odejście i przedmiot najczęstszych spekulacji - Antoni Macierewicz nie jest już szefem MON.

'Nie jest to zmiana najlepsza (zmiana polityka na fachowca) ale zmiana moim zdaniem dobra. Bardzo się cieszę i liczę na dobre działania Pana Mariusza Błaszczaka - ocenia Maciej Milczanowski.

Rekonstrukcja rządu, gorący polityczny dzień. Śledź naszą relację na żywo>>>

'Wygląda na duży kompromis różnych grup w PiS' - pisze Igor Janke.

'Jarosław Gowin wprowadził do rządu trzech ministrów - Emilewicz, Szumowski i Czerwińska. Niezłe wzmocnienie Porozumienia' - pisze Michał Szułdrzyński.

'Zmiany personalne nie muszą, ale na pewno mogą być symptomem zmiany polityki. Zniknięcie kilku osób (Maqcierewicz, Szyszko, Waszczykowski) daje PMM pole do nowego otwarcia i większą swobodę działania w kluczowych obszarach. Mimo wszystko - ta rekonstrukcja ma jednak swój wymiar' - pisze Konrad Piasecki.

'To jest lepszy rząd, niż poprzedni. Może liczyć na wzrost notowań. PiS także. Złe wieści dla opozycji' - ocenia Marek Migalski.

Minister 'eksploatacji' środowiska w rządzie PiS podczas 'wizyty przedstawicieli nauki w Obiekcie Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest' w związku z konferencją 'Zarządzanie gradacją kornika drukarza w <primeval Forest> czyli lesie pierwotnym'. Jan Szyszko próbuje przekonywać do swojej koncepcji 'ochrony' Puszczy Białowieskiej przez jej wycinkę. Białowieża, 3 grudnia 2017 Minister 'eksploatacji' środowiska w rządzie PiS podczas 'wizyty przedstawicieli nauki w Obiekcie Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest' w związku z konferencją 'Zarządzanie gradacją kornika drukarza w czyli lesie pierwotnym'. Jan Szyszko próbuje przekonywać do swojej koncepcji 'ochrony' Puszczy Białowieskiej przez jej wycinkę. Białowieża, 3 grudnia 2017 Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Jan Szyszko nie jest już ministrem środowiska

Jednej z najbardziej kontrowersyjnych i krytykowanych ministrów, Jan Szyszko, stracił stanowisko. Zastąpił go Henryk Kowalczyk.

Ucieszyło to jego krytyków. 'Szyszko wycinał, wycinał, aż i jego wycięli' - czytamy w komentarzach.  

'Henryk Kowalczyk. Odpowiadał za górnictwo. Odpowie za środowisko' - zauważa Adam Ozga.

'Wyrzucenie z rządu Jana Szyszki to świetna wiadomość, ale teraz wielki sprawdzian przed Henrykiem Kowalczykiem: co dalej z prawem łowieckim i Puszczą Białowieską' - ocenia Agnieszka Gozdyra.

Mateusz Morawiecki - jeszcze w roli wicepremiera i Witold Waszczykowski - wciąż w roli ministra spraw zagranicznych. Pierwszy dziś jest premierem rządu PiS, drugi musiał z niego odejść. Warszawa, Sejm, 11 maja 2016 Mateusz Morawiecki - jeszcze w roli wicepremiera i Witold Waszczykowski - wciąż w roli ministra spraw zagranicznych. Pierwszy dziś jest premierem rządu PiS, drugi musiał z niego odejść. Warszawa, Sejm, 11 maja 2016 Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Witold Waszczykowski odwołany, Jacek Czaputowicz szefem MSZ

Jacek Czaputowicz nowym szefem polskiej dyplomacji. Odwołany został Witold Waszczykowski. 

'Jedno z MSZ się nie zmieniło - nowego ministra, podobnie jak poprzedniego, na Twitterze nie ma'- ocenia Bartosz Węglarczyk.

'Minister Czaputowicz - świetny specjalista- co do kompetencji mogę tylko pochwalić. Misja niestety samobójcza. Dlaczego żaden pełnokrwisty polityk PiS się jej nie podjął' - pyta Rafał Trzaskowski, były wiceminister w MSZ.

'Skorygowanie pomyłki kadrowej w MSZ zajęło mi rok; Prezesowi dwa lata. Zostawia Polskę jako protegowanego Węgier a polską dyplomację w stanie paraliżu. Żałosna porażka' - napisał były minister Radosław Sikorski. Pochwalił jednak nowego ministra: 'to patriota czasu walki z komuną, i urzędnik znający MSZ'.

'Zmiany jednak niesamowite. Niewiele, przyznaję, mogę powiedzieć o Jacku Czaputowiczu, ale to, że polityki zagranicznej nie będą już współprowadzić Jan Szyszko i Antoni Macierewicz to sukces polskiej dyplomacji' - pisze Jerzy Haszczyński.

Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Joachim Brudziński za Błaszczaka w MSWiA

Mariusza Błaszczaka zastąpił jeden z najważniejszych polityków PiS, Joachim Brudziński.

'Błaszczaka, bagatelizującego problem rasizmu w Polsce i odpowiedzialnego za opieszałość w wyjaśnianiu tortur na komisariatach i polityczne wykorzystywanie policji zastąpił Jojo Brudziński, ostatnio znany z obrażania kobiet i uchodźców' - komentuje aktywista Akcja Demokracja Bogumił Kolmasiak.

Maciek Jabłoński z Partii Razem przypomniał, że Brudziński - który jako szef MSWiA będzie odpowiadał za policję - niedawno Brudziński jednym wpisem uderzał w Niemcy, feministki i uchodźców.

Anna Streżyńska, szefowa Ministerstwa Cyfryzacji Anna Streżyńska, szefowa Ministerstwa Cyfryzacji Fot. Agencja Gazeta

Minister cyfryzacja Anna Streżyńska odwołana

Zgodnie z przewidywaniami odwołana została Anna Streżyńska - jedna z niewielu szefowych resortów, która była doceniana także przez opozycję.

'Mimo wszystko trudna do merytorycznego wyjaśnienia decyzja. Znalazłoby się kilka osób, które ze swoimi resortami powinny się rozstać wcześniej' - pisze Marcin Makowski.

Sama Streżyńska napisała króki komentarz na swoim Twitterze. 'Pełne zaskoczenie u prezydenta. Nie ma samodzielnego ministerstwa cyfryzacji' - czytamy we wpisie.

5.01.2017, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w drodze na spotkanie z przedstawicielami lekarzy rezydentów w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta. 5.01.2017, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w drodze na spotkanie z przedstawicielami lekarzy rezydentów w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Konstanty Radziwiłł odwołany

Stanowisko stracił szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł. Nowym ministrem został Łukasz Szumowski.

'No to dr Radziwiłł może się płynnie przyłączyć do akcji protestacyjnej lekarzy rezydentów' - komentował Robert Feluś.

Komentarze (321)
"Duda stanął 'tam, gdzie stało ZOMO''. Na prawicy ogromne oburzenie po dymisji Macierewicza
Zaloguj się
 • sir.fred

  Oceniono 87 razy 81

  Aż strach pomyśleć ile kasy popłynie do rydzyka, jako rekompensata za wycięcie jego kochanków.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 58 razy 52

  Słucham TVPiS Info a tam eksperci mówią, że rekonstrukcja rządu to porażka opozycji, myślałem że się posikam ze śmiechu :D :D :D

 • glencok

  Oceniono 49 razy 45

  prawda jest taka że wylecieli dziś najgorsi ministrowie w historii wolnej Polski. Z wyjątkiem pani od cyfryzacji. Nie było gorszych. Tak samo źli są jeszcze niestety w nowym rządzie.

 • miromaz

  Oceniono 43 razy 43

  A co na to Rydzyk?! Dwóch jego ulubieńców wykopanych na szczaw, a on jeszcze nie zajął stanowiska?
  Najlepszy premier Polski, z ludu - wykopana!
  Najleszpy minister MON od czasów Piłsudskiego - wykopany!
  Najlepszy minister środowiska - wykopany!
  Najlepszy minister spraw zagranicznych, który doprowadził, że Polska wstała z kolan - wykopany!
  Najlepszy minister zdrowia, który najwięcej zrobił dla służby zdrowia - wykopany!
  To chyba byli nieudacznicy a nie najlapsi !!!

 • rozdeptany_przez_pis_robak

  Oceniono 39 razy 39

  Postrzegam Brudzińskiego jako wyjątkowego chama. Niewychowanego prostaka wręcz troglodytę. To źle wróży polskiej Policji.

 • kruk6666

  Oceniono 38 razy 38

  I nic się nie zmieniło , nadal rządzi karzeł z Nowogrodzkiej , ale dał na miesiąc zajęcie wszystkim pismakom , i dalej po cichu może prowadzić kolejny rozbiór Polski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX