'Murzyńskość', 'rowerzyści i wegetarianie' i 'San Escobar'. Wszystkie wpadki Waszczykowskiego

Choć sam twierdzi, że nie jest dyplomatą, a szefem dyplomatów, to wśród szefów innych resortów próżno szukać tak 'złotoustego' ministra. Witold Waszczykowski jest szefem MSZ od listopada 2015 r., jego wypowiedzi zdążyły wzbudzić wiele kontrowersji, nie tylko w Polsce. Od miesięcy Waszczykowski jest typowany na tego ministra, który może pożegnać się ze swoim stanowiskiem.
Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Adam Stępien/AG

Waszczykowski o instalacji na karnawale w Düsseldorfie

Tak w lutym 2016 r. Witold Waszczykowski zareagował na paradę w niemieckim Düsseldorfie. Jedna z instalacji, która pojawiła się na paradzie, przedstawiała prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w mundurze generalskim, trzymającego stopę na głowie klęczącej kobiety podpisanej 'Polska'.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

O żartach polskich i niemieckich

Waszczykowski w lutym 2016 r. zapowiedział w TVN24, że podczas spotkania z szefem MSZ Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem spyta: 'Frank, po co nam to? Zatrzymajmy to!'. - A jak Frank powie 'nie znasz się na żartach'? - dopytywała dziennikarka. - Na niemieckich żartach się nie znam, ale problem polega na tym, że zaczną się polskie żarty i tego procesu nie zatrzymamy - skwitował polityk.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

"Murzyńskości" wg szefa MSZ

- Odeszliśmy od murzyńskości. W ciągu zaledwie czterech miesięcy miałem okazję spotkać się z sekretarzem stanu USA, kongresmenami, spotkania miał minister Macierewicz, premier Szydło jedzie z wizytą do Stanów - mówił Witold Waszczykowski w marcu 2016 r., komentując relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

O tym, co porusza Polaków

Minister w jednym z wywiadów w styczniu 2016 r. podkreślił, że PiS stawia na pierwszym miejscu 'to, co porusza większość Polaków - tradycję, świadomość historyczną, umiłowanie ojczyzny, wiarę w Boga i w normalne życie rodzinne pomiędzy mężczyzną a kobietą'.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

O nieistniejącym kraju

To jedna z najgłośniejszych wpadek polskiego szefa MSZ. Szeroko komentowano ją nawet w zagranicznych mediach.

Witold Waszczykowski na początku stycznia powiedział w Nowym Jorku, że Polska podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ ma 'okazję do spotkań z różnymi ministrami'. W tym państwa San Escobar. Problem w tym, że nie ma takiego kraju.

- Mamy okazję do 20 spotkań z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. krajami na Karaibach po raz chyba pierwszy w historii naszej dyplomacji. Na przykład z takimi krajami, jak San Escobar albo Belize. Każdy z tych krajów to jest jeden głos w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - stwierdził Waszczykowski.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Narodziny lidera

Po wystąpieniu premier Szydło w Parlamencie Europejskim w styczniu 2016 roku, szef polskiej dyplomacji w radiowej 'Jedynce' stwierdził, że 'wczoraj w Strasburgu urodził się nowy lider europejski - nazywa się Beata Szydło'.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

O "podnieconych komentatorach"

Szef MSZ na łamach niemieckiego 'FAZ' w styczniu 2016 r. ganił UE i podsumował nasze stosunki z Brukselą.

- Nowy rząd w Polsce, który dopiero od dwóch miesięcy sprawuje władzę, znalazł się pod ostrzałem instytucji UE i nadmiernie podnieconych komentatorów mediów, którzy nie zadali sobie trudu, aby sprawdzić fakty dotyczące naszego ambitnego programu reform - napisał Waszczykowski.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

O Czarnym Proteście

Waszczykowski 3 października 2016 r. był gościem RMF FM. Pytany o debatę o prawach kobiet w Polsce w Parlamencie Europejskim, stwierdził, że 'to kolejny krok do kompromitacji UE'. - A coś się dzieje z kobietami w Polsce, że trzeba dyskutować w Europie o tym? - pytał. Dodał, że Europa jest wolna i europosłowie 'mają prawo dyskutować'. Jego zdaniem powinni się raczej zająć kryzysem migracyjnym.

- A prawa kobiet są w Polsce zagrożone? - dopytywał prowadzący Robert Mazurek. - Chyba tylko w 'Gazecie Wyborczej' - wypalił Waszczykowski. - Czarny Protest obejmie nie tylko redakcję gazety - zwrócił uwagę wyraźnie zaskoczony Mazurek.

- No niech się bawią - skwitował Waszczykowski. - Jeśli ktoś uważa, że nie ma większych zmartwień w Polsce w tej chwili, to proszę bardzo - dodał.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Rzepliński jak ajatollah

Ta wypowiedź była tym bardziej kontrowersyjna, że padła w czasie trwania rozmów na temat dostaw ropy naftowej z Iranu do Polski. - Byłem ambasadorem w Iranie i coraz bardziej pan Rzepliński przypomina mi ajatollaha, który decyduje. Nieważne, jaką uchwałę podejmie Senat i Sejm, to on będzie interpretował, czy to odpowiada Polsce czy nie - takimi słowami Waszczykowski podsumował w marcu 2016 roku pracę Trybunału Konstytucyjnego.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

"Happeningi i głupkowate hasła"

- Trzeba na ten temat rozmawiać poważnie, a nie przebierać się, robić happeningi, krzyczeć głupkowate hasła. To nie jest sposób rozmowy na temat życia i śmierci - powiedział w październiku 2016 r. w 'Jeden na jeden' w TVN24 Witold Waszczykowski. Komentował w ten sposób protesty kobietprzeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

O przyjeździe unijnych urzędników

W marcu 2016 r. przed planowanym przyjazdem do Polski sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda i wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w związku z kryzysem konstytucyjnym Waszczykowski komentował w TVN24BiŚ następująco:

'Będę pytał: po co to drążycie, kiedy myśmy zgodnie z waszymi zaleceniami przyjęli Komisję Wenecką, jej opinię, przekazaliśmy do parlamentu, parlament powołuje komisję, prezes największej partii apeluje do opozycji? To może wy byście przeżyli też jakąś refleksję, wreszcie dali Polsce spokój, na jakiś czas, żebyśmy mogli tę kwestię procedować, a nie będziecie nas ciągle rozliczać, kiedy to nasza strona wychodzi ciągle z propozycjami'.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

O leczeniu Polski

- Chcemy tylko wyleczyć nasz kraj z kilku chorób, aby mógł ponownie wyzdrowieć' - powiedział Waszczykowski w wywiadzie dla 'Bilda' (3.01.2016 r.), uzasadniając zmiany w mediach publicznych.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Rowerzyści i wegetarianie w oczach Waszczykowskiego

Do historii przejdzie także wypowiedź ministra Waszczykowskiego dla 'Bilda' o 'rowerzystach i wegetarianach'. - Poprzedni rząd realizował lewicowy program (...) Jakby świat musiał poruszać się do nowej mieszanki kultur i ras, do świata rowerzystów i wegetarian, którzy stawiają tylko na energie odnawialne i walczą przeciw każdej formie religii. To nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi, polskimi wartościami - stwierdził szef polskiego MSZ.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Histeria i groteska

Później Waszczykowski tłumaczył swoje słowa o wegetarianach i rowerzystach.

'Ten szok, którego doznało to środowisko po dwudziestu kilku latach stygmatyzowania tradycyjnych wartości i patriotycznych partii, nagle doprowadził do wybuchu histerii i groteski' - mówił w styczniu 2016 r. w TVP Info.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

Waszczykowski nie chce być nudny

- Takie żarty przystają ministrowi? - pytała 'Gazeta Wyborcza' po wywiadzie dla 'Bilda'. - A co, ja mam być nudny jak paru przede mną? Co po nich pozostało? - odparł szef dyplomacji.

Witold Waszczykowski Witold Waszczykowski Sławomir Kamiński/AG

"A, nauczą się"

Witold Waszczykowski 2 stycznia 2017 r. w rozmowie z RMF FM w zdumiewający sposób odniósł się do sprawy obcięcia dotacji dla telewizji 'Biełsat'. Zapytany o to, czy Białorusini nie będą mieli problemów z rozumieniem nowej polskojęzycznej telewizji, odpowiedział 'a, nauczą się'. W tej samej rozmowie dodał także: - Byłem w Mińsku, byłem w Grodnie, byłem w Wołkowysku, skąd pochodzi moja śp. mama. Byłem zaskoczony rzeczywiście porządkiem na Białorusi.

Więcej o:
Komentarze (77)
Witold Waszczykowski. Wpadki szefa MSZ
Zaloguj się
 • vitruvius

  Oceniono 9 razy 9

  Pamiętam, jak ten "Pan" wspominał swój pobyt w Iranie i co opowiadał o tamtejszych "trzymających władzę". Takich tekstów DYPLOMATA nigdy nie wypowiada. To było widać od dawna. Ten człowiek po prostu się nie nadawał na ambasadora (podobno został odwołany), tym bardziej na ministra. Jedyne co próbował, to skumać się z PiS, bo NORMALNĄ drogą nie miał cienia szansy na karierę, najwyżej kolejną wpadkę. A to, że nie nadaje się na dyplomatę i po prostu jest głupi, widać było od dawna. W PiS nie kompetencja się liczy, a interes Polski jest ostatni. Można Jarosława K. nazwać "POLSKA" i wtedy mamy interes polski ..... O Boże, jaki ten lud jest ciemny .....

 • Kris Smigielski

  Oceniono 7 razy 7

  Fotygo-Waszczykowski. Jelopstwo w genach. Czego tu wymagac od morona?

 • kazimierz111

  Oceniono 9 razy 7

  A gdzie szloch Waszczykowskiego "nie zabijajcie nas ..."?

 • kolo125

  Oceniono 6 razy 6

  to nie są wpadki, to przejaw największej głupoty i prymitywizmu!

 • lica79

  Oceniono 6 razy 6

  Nie ma poziomu kretynizmu którego pisowiec nie przekroczy.

 • taroudant

  Oceniono 10 razy 6

  Największym zyskiem Wicia jest monstrualny bęben wyhodowany na krzywdzie naszej i plantatorów koki z San Escobar.

 • g.lesio

  Oceniono 6 razy 6

  PiS ma rękę do mianowania kretynów na stanowiska ministerialne. Dotyczy to szczególnie MSZ. Przecież minister Fatyga to też była gwiazda na poziomie Waszczykowskiego. Pamiętacie może słynne pani minister tańczy?
  Ciekawe czy Prezes wyciągnie naukę z tych doświadczeń i wiedząc, że ten minister reprezentuje kraj za granicą da na to stanowisko kogoś inteligentnego choć kadry w tym zakresie PiS ma naprawdę niewielkie. Zresztą Prezes zagranicę i jej opinie ma gdzieś co prawda chyba nie zdaje sobie sprawy, że taki jego stosunek do Unii może spowodować odcięcie od funduszy europejskich i w efekcie krach finansowy co zmiecie go z fotela bo suweren bez forsy jest niebezpieczny,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX