Ostateczne odliczanie. Pewniaki i znaki zapytania - kto w rządzie Morawieckiego się ostanie, a kto wyleci

Giełda nazwisk działa od miesięcy. Wszystko będzie jasne we wtorek w samo południe. Wtedy prezydent Andrzej Duda wręczy dymisje, a zaraz potem akty powołania nowym ministrom.
Szef MSZ Witold Waszczykowski Szef MSZ Witold Waszczykowski Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl;

Witold Waszczykowski - minister spraw zagranicznych

Pierwszy kandydat na liście do odwołania - pewniak. Już się pożegnał z pracownikami MSZ. Jeśli jednym z motywów zmiany premiera jest zadbanie o lepsze kontakty międzynarodowe, to odejście Waszczykowskiego jest nieodzowne. Cierpliwość do niego już dawno stracił sam J. Kaczyński. Prezes PiS chciałby oddać to ministerstwo prof. Krzysztofowi Szczerskiemu - dziś szefowi gabinetu prezydenta. Ale nic z tego. Szczerski nie będzie szefem MSZ. Na ostatniej prostej na pewniaka wyrósł za to prof. Jacek Czaputowicz - na ten moment wiceszef MSZ, który niedawno został zastępcą Waszczykowskiego W grze był też Konrad Szymański, ale do jego ortodoksji były pewne wątpliwości.

Minister 'eksploatacji' środowiska w rządzie PiS podczas 'wizyty przedstawicieli nauki w Obiekcie Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest' w związku z konferencją 'Zarządzanie gradacją kornika drukarza w <primeval Forest> czyli lesie pierwotnym'. Jan Szyszko próbuje przekonywać do swojej koncepcji 'ochrony' Puszczy Białowieskiej przez jej wycinkę. Białowieża, 3 grudnia 2017 Minister 'eksploatacji' środowiska w rządzie PiS podczas 'wizyty przedstawicieli nauki w Obiekcie Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest' w związku z konferencją 'Zarządzanie gradacją kornika drukarza w czyli lesie pierwotnym'. Jan Szyszko próbuje przekonywać do swojej koncepcji 'ochrony' Puszczy Białowieskiej przez jej wycinkę. Białowieża, 3 grudnia 2017 Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Jan Szyszko - minister środowiska

Dymisja niemal gwarantowana. Morawiecki i Szyszko to ludzie z dwóch różnych światów. Ponadto dzisiejszy minister jest jednym z największych obciążeń rządu. Odejście ministra Szyszko, to jeden z warunków nowego otwarcia. Na osłodę Szyszko (i jego protektor o. Tadeusz Rydzyk) może otrzymać inne stanowisko: na przykład jakiegoś pełnomocnika.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska Minister cyfryzacji Anna Streżyńska Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

Anna Streżyńska - minister cyfryzacji

Już ją pogrzebano. Odchodzi. Cyfryzacja była przedmiotem sporu między nią a MON i MSWiA. Dziś już jest w rządzie ciałem obcym. Nie bronił jej już nawet początkowy promotor: Jarosław Gowin. Jej następca najpewniej nie będzie politykiem, ale ekspertem i technokratą z kręgu Morawieckiego.

Minister obrony w rządzie PiS Antoni Macierewicz podczas uroczystości przywitania wojsk USA w Żaganiu, 14 stycznia 2017 Minister obrony w rządzie PiS Antoni Macierewicz podczas uroczystości przywitania wojsk USA w Żaganiu, 14 stycznia 2017 Fot. Anna Krasko / Agencja Wyborcza.pl

Antoni Macierewicz - minister obrony narodowej

Największy znak zapytania - o krok od dymisji. Jego walka o ocalenie stanowiska trwała do ostatniej chwili. 100-proc. pewności nie ma.

Pozbycia się Macierewicza z rządu domaga się prezydent Andrzej Duda. Sugerował też, że nie powoła go do nowego rządu, ale później ze skwaszoną miną wręczył mu tekę. Nie przestał jednak naciskać na jego dymisję przy okazji właściwej rekonstrukcji, a nie tylko powołania starego rządu z nowym premierem. Pozostawianie Macierewicza to pewność, że jego konflikt z prezydentem będzie kontynuowany. Do szefa MON o ekstrawagancję pretensje ma Jarosław Kaczyński, a w Pałacu Prezydenckim prawdomówność Macierewicza jest obiektem żartów. Sam minister podjął w ostatnich tygodniach desperacką próbę ocalenia stanowiska i pielgrzymował w tym celu do J. Kaczyńskiego. Efekty póki co są tajne. Krążące spekulacje wskazują, że Macierewicza mógłby zastąpić w MON Mariusz Błaszczak.

Zaprzyjaźniona z Macierewiczem Niezalezna.pl twierdzi, że dosłownie w ostatniej chwili na Nowogrodzkiej zapadła decyzja, że Macierewicz zostanie.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł Fot . Sławomir Kamiński

Konstanty Radziwiłł - minister zdrowia

Nie wiadomo. Bardzo niepopularny, a i sam Kaczyński publicznie go popędzał do reformowania służby zdrowia. W dwa lata stał się dla rządu garbem - zrzucenie go przy okazji rekonstrukcji byłoby dla premiera bardzo wygodne. Odwoływanie Radziwiłła w momencie narastającego konfliktu z lekarzami rezydentami, wyglądałoby jednak jak przyznanie się do porażki. A tego prezes PiS nie zwykł robić: żadnych dymisji pod czyjąkolwiek presją. Kłopot w tym, że Radziwiłł sam ciężko pracuje na swoją dymisję i z czasem może się stawać ciężarem, który pociągnie PiS na dno.

Nie zmienia to faktu, że - sądząc choćby po słowach Morawieckiego z expose - premier chciałby się pozbyć Radziwiłła.

Adam Lipiński Adam Lipiński Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Adam Lipiński - pełnomocnik ds. równego traktowania

Może się ostać w rządzie, ale pozostaje pytanie o stanowisko. Morawiecki i Lipiński pochodzą z Wrocławia - dobrze się znają. Dzisiejsze stanowisko Lipińskiego było przedmiotem drwin. Na pewno dalej będzie się trzymał w cieniu, bo inaczej zwyczajnie nie potrafi. Może zmienić fotel, bo w kwestiach równości płci i praw obywatelskich (choć z tym już lepiej) czuje się jak ryba wyrzucona na ląd.

Minister Krzysztof Jurgiel. Minister Krzysztof Jurgiel. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Krzysztof Jurgiel - minister rolnictwa

Dla dobra samego Jurgiela jak i PiS powinien zostać odwołany. Nawet w swojej partii uważany jest za kiepskiego ministra. Jurgiel należy jednak do 'zakonu PC' (najwierniejszych druhów Kaczyńskiego), więc prezes wybacza mu dużo więcej. Ministra obciążają m.in. kryzys wokół stadniny koni arabskich i niemrawa walka z afrykańskim pomorem świń. W jego fotelu od tygodni jest już obsadzany Henryk Kowalczyk (były już szef Komitetu Stałego), ale pewności nie ma.

Minister Andrzej Adamczyk podczas otwarcia nowego mostu na drodze S7 w Krakowie. Minister Andrzej Adamczyk podczas otwarcia nowego mostu na drodze S7 w Krakowie. fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury i budownictwa

Może dostać kolejną ostatnią szansę. Jarosław Kaczyński kilka razy wypomniał mu, że zawala program Mieszkanie+. Jeśli wierzyć przeciekom, to minister nadganiał z flagowym pomysłem PiS i jego resort może się ostać, podobnie jak i sam Adamczyk, choć znów z okrojonymi kompetencjami i pod okiem technokratów Morawieckiego.

Minister spraw wewnętrznych w rządzie PiS Mariusz Błaszczak i jego partyjny zwierzchnik, prezes partii, formalnie szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. 47 posiedzenie Sejmu VIII Kadencji, Warszawa, 12 września 2017 Minister spraw wewnętrznych w rządzie PiS Mariusz Błaszczak i jego partyjny zwierzchnik, prezes partii, formalnie szeregowy poseł Jarosław Kaczyński. 47 posiedzenie Sejmu VIII Kadencji, Warszawa, 12 września 2017 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Mariusz Błaszczak - minister spraw wewnętrznych i administracji

Partyjny aparatczyk. To nie jest człowiek z bajki Mateusza Morawieckiego. Ale jest posłuszny wobec Jarosława Kaczyńskiego i na każde skinienie pójdzie tam i robić to, co prezes mu każe: zastąpić Macierewicza w MON także. Błaszczak zapewne zostanie w rządzie. Ale gdzie dokładnie? Albo w MSWiA, w którym jest już zadomowiony, albo przesiądzie się na fotel szefa MON. I nie ważna przy tym jest, czy zna się na czymkolwiek, za co ma odpowiadać.

Wicepremier rządu PiS, minister kultury Piotr Gliński podczas podpisania umowy z marszałkiem województwa na współprowadzenie Filharmonii Podkarpackiej. Rzeszów, 31 marca 2017 Wicepremier rządu PiS, minister kultury Piotr Gliński podczas podpisania umowy z marszałkiem województwa na współprowadzenie Filharmonii Podkarpackiej. Rzeszów, 31 marca 2017 Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Prof. Piotr Gliński - wicepremier i minister kultury

Pozostanie. Jest w bardzo dobrych kontaktach z Mateuszem Morawieckim. Poza tym Gliński przeszedł wiele upokorzeń, gdy był dyżurnym kandydatem na "technicznego premiera". Jarosław Kaczyński czyniąc go wicepremierem odpłaca mu się za tamte poświęcenia.

Jarosław Gowin Jarosław Gowin Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Jarosław Gowin - wicepremier i minister nauki

Pozostanie. Dlaczego? Po pierwsze jest szefem koalicyjnego Porozumienia, więc odwołanie go groziłoby zburzeniem jedności prawicy. Ponadto Gowin ma bardzo dobry kontakt z nowym premierem.

Minister sportu i turystyki Witold Bańka podczas treningu z ukraińskimi dziećmi, zorganizowanym przez Fundację Marcina Gortata Minister sportu i turystyki Witold Bańka podczas treningu z ukraińskimi dziećmi, zorganizowanym przez Fundację Marcina Gortata RAFAŁ MALKO

Witold Bańka - minister sportu

Nic nie wskazuje na to, aby miał odchodzić. Niczym nie podpadł, ale i nie zabłysnął w roli ministra. Obecność Bańki w rządzie nie jest sprawą istotną. Obecność popularnej twarzy - sportowca, trenera - w rządzie to tani sposób na ocieplanie wizerunku. Bańka - mimo, że jest utytułowanym sportowcem - nie ogrzewa go zbyt mocno. PiS nie miało jednak szczęścia do ministrów sportu - w latach 2005-07 Tomasz Lipiec okazał się skorumpowanym niewypałem. Na tym tle nominacja dla Bańki zatem była i wciąż jest udana.

Minister koordynator służb w rządzie PiS Mariusz Kamiński Minister koordynator służb w rządzie PiS Mariusz Kamiński Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Wyborcza.pl

Mariusz Kamiński - minister koordynator ds. służb specjalnych

Pozostanie. Ma bardzo silną pozycję w PiS i w oczach Kaczyńskiego. W PiS Kamiński postrzegany jest jako człowiekiem niezłomny i krystalicznie uczciwy. A do tego jest wiceprezesem PiS. Jego pozycja w rządzie może pozostać bez zmian albo wzrosnąć. Poza tym sprawy służb specjalnych to nie jest domena Mateusza Morawieckiego, premier komuś musi więc zaufać, a Kamiński jest tu najlepszym kandydatem.

Polska znalazła się na pierwszym miejscu pod względem wydatków socjalnych Polska znalazła się na pierwszym miejscu pod względem wydatków socjalnych Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Elżbieta Rafalska - minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Zostanie. Rafalska była wielkim kapitałem w ekipie Beaty Szydło. Byłoby dziwne, gdyby Morawiecki z niej zrezygnował. Zwłaszcza, że jest - obok Szydło - główną twarzą programu 500+. Dla Morawieckiego wręcz wygodne może być równoważenie popularności Szydło, może i mniej popularną, ale bardziej kompetentną w sprawach społecznych Rafalską.

Minister edukacji Anna Zalewska Minister edukacji Anna Zalewska Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Anna Zalewska - minister edukacji narodowej

Pewnie pozostanie. Z jednej strony zlikwidowała gimnazja, więc może odejść z poczuciem spełnionej misji, ale z drugiej strony w ekipie PiS brakuje kandydatów do jej stołka. Co by jej nie zarzucać, to politycznie okazała się skuteczna, choć przynajmniej część młodzieży na tym ucierpi.

Minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro Minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Zbigniew Ziobro - minister sprawiedliwości

Zostanie na bank. Był największym wrogiem Morawieckiego w rządzie, ale jest szefem Solidarnej Polski. Dymisja popularnego Ziobry oznaczałaby de facto zerwanie koalicji PiS z SP. Na dodatek dymisja byłaby gigantyczną stratą w oczach twardszego elektoratu PiS. Ziobro zapewne dalej będzie ministrem. Dziś między Morawieckim a Ziobro obowiązuje rozejm - ich wojna o wpływy w spółkach Skarbu Państwa została zawieszona. Spięcia są nieuniknione, ale powrót do wojny byłby dla "Zizu" zbyt krwawy.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w Sejmie, 20.05.2016 Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w Sejmie, 20.05.2016 Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Krzysztof Tchórzewski - minister energii

Trudno ocenić. Morawiecki jako spec od gospodarki zapewne będzie chciał mieć w resorcie człowieka, któremu ufa i ceni kompetencje. Jednak Tchórzewski jako "zakonnik PC" cieszy się zaufaniem prezesa PiS. Nie można mu zarzucić większych potknięć.

Marek Gróbarczyk Marek Gróbarczyk Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Marek Gróbarczyk - minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Jego ministerstwo zostało wydzielone na początku rządów PiS i jest niewielkie. Minister jest jednym z pupili o. Tadeusza Rydzyka - choćby z tego powodu Nowogrodzka może nie chcieć drażnić zakonnika i dymisjonować Gróbarczyka. Prawdopodobnie pozostanie, choć to bez większego znaczenia.

Podsekretarz Stanu w MSZ Konrad Szymański Podsekretarz Stanu w MSZ Konrad Szymański Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Konrad Szymański - minister ds. europejskich

W MSZ został stłamszony przez Waszczykowskiego - szczerze się nie lubią. Po zmianie szefa MSZ (tu najczęściej pojawia się kandydatura prezydenckiego ministra prof. Krzysztofa Szczerskiego) mógłby znów nabrać wiatru w żagle. W PiS nie ma lepszego specjalisty od spraw unijnych. Zapewne pozostanie. Był na krótkiej liście potencjalnych następców Waszczykowskiego, ale nie jest już faworytem.

Marek Suski Marek Suski Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Marek Suski - szef gabinetu politycznego premiera

Marek Suski zastąpił na tym stanowisku Elżbietę Witek. Fotel szefa gabinetu politycznego premiera to dla Marka Suskiego największy zawodowy sukces. Jest żołnierzem do zadań specjalnych - komandosem zdradzającym deficyty finezji, ale skutecznym w walce, wiernym i karnym. Marek Suski będzie teraz jeszcze bardziej wpływową postacią, ale to dlatego, że od lat jest wyrazicielem woli Jarosława Kaczyńskiego, a jeśli ma inne zdanie, to ma też odwagę powiedzieć o tym prezesowi. Ostatecznie i tak się podporządkuje.

Michał Dworczyk Michał Dworczyk Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera

Michał Dworczyk jest jednym z najzdolniejszych i perspektywicznych polityków PiS. Z jednej strony cieszy się zaufaniem ze strony Antoniego Macierewicza a z drugiej w szeregach partii jest bardzo lubiany i bezkonfliktowy. Szefowanie KPRM-owi jest jego największym zawodowym awansem. Bardzo sprawnie poczyna sobie w kontaktach z mediami.

Zbigniew Ziobro i Beata Kempa w Sejmie Zbigniew Ziobro i Beata Kempa w Sejmie Źródło: Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Beata Kempa - minister ds. pomocy humanitarnej

Dziś jest członkiem rządu i szefową departamentu ds. pomocy humanitarnej. Należy do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Choć jej los - rozumiany jako odejście ze stanowiska - był przesądzony w momencie zmiany premiera, tak też musiała pozostać w gabinecie, bo jest ważną figurą SP. Od lat wkupuje się też w łaski o. Tadeusza Rydzyka - ta łaska jest dziś jej istotnym kapitałem.

Henryk Kowalczyk Henryk Kowalczyk Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Henryk Kowalczyk - nowy minister rolnictwa albo środowiska?

Świeżo odwołany szef Komitetu Stałego jest kandydatem do teki ministra rolnictwa. A także środowiska. Jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Beaty Szydło musiał ekspresowo opuścić rząd. Morawiecki miał do niego pretensje o opóźnianie jego projektów i miał za swojego przeciwnika. Kowalczyk był typowany na ministra rolnictwa na starcie "dobrej zmiany" i teraz jego kandydatura powróciła.

Teresa Czerwińska Teresa Czerwińska źródło: nauka.gov.pl

Teresa Czerwińska - minister finansów?

Pieczę nad resortem finansów obejmie na pewno zaufany człowiek premiera. Wśród kandydatów na faworytkę wyrosła Teresa Czerwińska - wiceminister u Morawieckiego. Jest pewniakiem -zasugerował to już Michał Dworczyk. Bez względu na nominacje w resortach finansów i rozwoju i tak de facto będą one w rękach Morawieckiego.

Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Jerzy Kwieciński - minister rozwoju?

Teraz Mateusz Morawiecki zasiada w fotelach: premiera, ministra finansów i ministra rozwoju. Ale tak dłużej być nie może. Superresort zapewne zostanie ponownie podzielony a co najmniej zreorganizowany. Morawiecki przychodząc do rządu ściągną wielu technokratów - ekspertów od gospodarki, którzy teraz przejmą po nim te resorty. Wśród kandydatów na ministra rozwoju pojawił się Jerzy Kwieciński - wiceminister u Morawieckiego. Ale promowana była też Jadwiga Emilewicz (związana z Porozumieniem), która dziś jest tu wiceministrem. Oddawanie kolejnego resortu partii Jarosława Gowina zachwiałoby układem sił w koalicji rządowej. Emilewicz wyrosła na odkrycie Gowina i dzięki temu może zagrzać miejsce gdzie wyżej niż dotychczas - na przykład w wydzielonym ministerstwie gospodarki.

Więcej o: