BOR kupił limuzyny rodem z Bonda. Kwota? Zawrotna! Ale mają "przetrwać atak gazowy"

Biuro Ochrony Rządu zakupiło dwie specjalnie wyposażone limuzyny za 5,5 mln zł. Są nie tylko luksusowe, ale także superbezpieczne. Samochody mają przetrwać m.in. atak gazowy.
Audi A8 L Security Audi A8 L Security Audi Press Bank

Dwie limuzyny za 5 527 542 zł

Nowe auta Biura Ochrony Rządu kosztowały 5 527 542 zł. Za te pieniądze otrzymali dwie luksusowe limuzyny. Nie ogłoszono, jakiej marki pojazdy zakupiono, jednak według ustaleń portalu Dziennik.pl są to dwie przedłużane limuzyny Audi A8 L Security. Dostarczono je 21 grudnia 2017 roku.

Audi A8 L Security Audi A8 L Security Audi Press Bank

Audi A8 L Security dla rządu

Audi A8 L Security to niebywale luksusowe i bezpieczne auto. Reporter TVN24 ustalił w jakich wygodach będą podróżowali przedstawiciele rządu. Auta mają być wyposażone w elektryczne, masujące fotele z podnóżkami. Ważąca trzy tony bestia ma silnik o mocy 500 KM i pomimo ogromnej wagi, jego maksymalna prędkość wynosi 210 km/h. 

Audi A8 L Security Audi A8 L Security Audi Press Bank

Auta wytrzymają nawet atak gazowy

Wygody jednak nie mogą równać się z bezpieczeństwem, jakie zapewnia auto. Będzie w stanie wytrzymać ostrzał z kałasznikowa i ręcznej wyrzutni granatów oraz podłożenie ładunków wybuchowych pod samochód. System wentylacji ochroni VIP-ów przed atakiem gazowym, a specjalne drzwi odłączą się od karoserii po wciśnięciu przycisku ewakuacji.

Prezydent Andrzej Duda wysiada z limuzyny Prezydent Andrzej Duda wysiada z limuzyny Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

To ten sam model, w którym wypadek miała Beata Szydło

Audi A8 L Security to ten sam pojazd, w którym rozbiła się w lutym ubiegłego roku Beata Szydło w Oświęcimiu. Początkowo planowano kupno tylko jednego takiego pojazdu, jednak finalnie zdecydowano o nabyciu dwóch aut. Za te pieniądze rząd mógł sobie pozwolić na zakup opancerzonych Maybachów S 600 Guard.

Więcej o: