Prezydent uderza w Macierewicza i zapowiada, że go rozliczy. "Miały być śmigłowce - nie ma"

Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. To - oraz uruchomienie Artykułu 7 wobec Polski - było głównymi tematami rozmowy prezydenta w Polsat News. Duda był jednak pytany także o ciągnący się od wielu miesięcy konflikt z szefem MON Antonim Macierewiczem.
Andrzej Duda, Antoni Macierewicz w Krzesinach na Święcie Lotnictwa Andrzej Duda, Antoni Macierewicz w Krzesinach na Święcie Lotnictwa Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

"Odmienne zdanie niż minister Macierewicz"

Prezydent zaczął od pochwalenia Macierewicza za forsowanie podwyższenia wydatków na obronność, ale przyznał, że współpraca z ministrem jest "trudna".

- W wielu punktach mam odmienne zdanie niż minister Macierewicz i ja to artykułuję. Pan minister Macierewicz też nie zawsze zgadza się ze mną - mówił Duda.

Andrzej Duda i Antoni Macierewicz podczas obchodow 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej w Gdyni Andrzej Duda i Antoni Macierewicz podczas obchodow 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej w Gdyni Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

"Mam swoje zdanie i wiele wątpliwości "

Prezydent zauważył, że na Macierewiczu spoczywa odpowiedzialność związana z bieżącym prowadzeniem spraw obrony i musi być rozliczny z tego, jak realizuje modernizację armii i jak wydawane są pieniądze na polskie wojsko.

- Ja mam na ten temat z jednej strony informacje, z drugiej strony w wielu punktach także swoje zdanie. Nie ukrywam, że mam też wiele wątpliwości - dodał. 

Andrzej Duda i Antoni Macierewicz Andrzej Duda i Antoni Macierewicz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

"Mieliśmy mieć śmigłowce - nie mamy"

- Czyli nie jest dobrze w polskiej armii? - zagaiła dziennikarka. Duda wyjaśnił, że ma wiele wątpliwości i chciałby, żeby "to wszystko funkcjonowało lepiej".

- Mieliśmy mieć śmigłowce dla polskiej armii - nie mamy ich. Mieliśmy mieć przecież już w zeszłym roku. Pan minister osobiście obiecywał w mediach, że one będą - nie ma ich. To są elementy, które mnie ogromnie martwią - tłumaczył.

Andrzej Duda i Antoni Macierewicz na symbolicznej inauguracji budowy bazy w ramach amerykańskiego systemu antyrakietowego w Redzikowie Andrzej Duda i Antoni Macierewicz na symbolicznej inauguracji budowy bazy w ramach amerykańskiego systemu antyrakietowego w Redzikowie Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Zmiana człowieka czy polityki?

Zdaniem Dudy, jeżeli modernizacja nie będzie prowadzona sprawnie, to powinno dojść do zmiany. - Na stanowisku ministra czy zmiana polityki? Czy może być ten człowiek ale zmiana polityki? - pytała Gawryluk.

Prezydent po dłuższym zastanowieniu odpowiedział, że zmiana człowieka to też zmiana polityki. - Po prostu trzeba, żeby te procedury były sprawniej realizowane, więc trzeba tutaj większej kompetencji - podsumował. 

Andrzej Duda i Antoni Macierewicz Andrzej Duda i Antoni Macierewicz Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl

Konflikt Duda-Macierewicz

Konflikt na linii Pałac Prezydencki-MON trwa od wielu miesięcy. Antoni Macierewicz nie konsultował z Andrzejem Dudą zmian w armii, wiele tygodni trwała wymiana listów. W końcu konflikt nabrał jeszcze większych rozmiarów, gdy podległa Macierewiczowi Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące dostęp do tajemnic krajowych, NATO i UE generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu z prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Przed powołaniem rządu Mateusza Morawieckiego, mówiło się, że los Macierewicza jest przesądzony - prezydent miał naciskać na jego odwołanie. Ostatecznie rząd został powołany w nowym-starym składzie.

Więcej o: