"Nie zawiódł prezesa", "Zero oleju we łbie". Komentarze po decyzji prezydenta ws. ustaw

Andrzej Duda podpisze ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Prezydent stwierdził, że sędziowie są "sługami" obywateli. Wyraził nadzieję, że podpisane przez niego ustawy naprawią sądownictwo. Publicyści jednoznacznie oceniają decyzję Dudy. Oto najciekawsze komentarze.
Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/macdac

"Bardzo mocne karty, albo zero oleju we łbie"

'Ogłoszenie decyzji o podpisaniu tych nieszczęsnych ustaw w dniu, kiedy KE uruchomiła art. 7 to w języku dyplomacji soczyste 'fuck you'. Do takiego wistu trzeba mieć albo bardzo mocne karty, albo zero oleju we łbie' - skomentował Dariusz Ćwiklak z 'Newsweeka'.

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/JNizinkiewicz

"Nie zawiódł... Prezesa"

'PAD podpisał ustawy o SN i KRS. Jest trójpak, po podpisanej wcześniej ustawie o sądach powszechnych. Strażnik Konstytucji RP nie zawiódł... Prezesa' - uważa Jacek Nizinkiewicz z 'Rzeczpospolitej'. 

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/Bart_Wielinski

"PiS będzie grać z UE na ostro"

'Decyzja Andrzeja Dudy by akurat dziś ogłosić decyzję o podpisaniu ustaw sądowych to znak, ze PiS będzie grać z UE na ostro. Za decyzją stoją ci sami geniusze, którzy forsowali Jacka Saryusz-Wolskiego na przewodniczącego Rady Europejskiej. Można śmiało założyć, że skończy się tak samo' - napisał Bartosz Wieliński z 'Gazety Wyborczej'.

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/renatagrochal/

"Politycy biorą sądy pod but"

'PAD zdecydował, że podpisze ustawy o KRS i SN. Politycy biorą sądy pod but. Pozostaje mieć nadzieję, że sędziowie mimo wszystko będą potrafili zachować niezawisłość. Ale jestem sceptyczna' - oceniła Renata Grochal z 'Newsweeka'.

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/Lukasz_Rogojsz

"Zwiększenie swojego kawałka tortu"

'Pan prezydent udowodnił, że chodziło mu tylko o zwiększenie swojego kawałka tortu, a nie o niezależność sądów. Zapowiadając podpisanie ustaw zapewnił też sobie miejsce przed Trybunałem Stanu po zmianie władzy. A władza, prędzej czy później, zawsze się zmienia' - uważa dziennikarz Łukasz Rogojsz.

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/domidlugosz

Niekonstytucyjne rozwiązania

'O niekonstytucyjności przyjętych rozwiązań mówili kolejno: wiceminister sprawiedliwości, Biuro Legislacyjne Sejmu, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Biuro Legislacyjne Senatu. Dla pamięci' - przypomniała Dominika Długosz.

Dodała, że wiceminister Warchoł mówił, że ustawy są w 80 proc. zbudowane na zawetowanych rozwiązaniach. 

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/bweglarczyk

Różnica między USA a Polską

'System amerykański powoduje, że sędziowie SN USA myślą tylko o tym, jak będzie ich postrzegać historia. System, który właśnie zatwierdził PAD spowoduje, że sędziowie SN w Polsce będą myśleć tylko o tym, jak postrzega ich partia rządząca' - zauważył Bartosz Węglarczyk, odnosząc się do słów Dudy, który przekonywał, że w Stanach sędziów wybiera prezydent.

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/KolendaK

"Źle się to skończy"

"Akurat dziś ten podpis? To jakaś demonstracja wobec Unii? Źle się to skończy" - uważa Katarzyna Kolenda-Zaleska z "Faktów" TVN.

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/MSzuldrzynski

Trudna sytuacja Morawieckiego

"Ale musicie, przyznać, że Mateusz Morawiecki nie ma zbyt komfortowej sytuacji na start swej misji polepszania relacji Polski z Unią i światem" - napisał Michał Szułdrzyński.

Komentarze publicystów Komentarze publicystów twitter.com/PSzubartowicz

"Wszystko ku gorszemu"

"Symboliczny dzień. Duda stracił moralny mandat do pełnienia swojej funkcji, PiS pieczętuje kremlowski sen, Polska staje się w Europie państwem dziesiątej kategorii, a Komisja Europejska próbuje ratować opanowany przez antykonstytucyjne bezprawie kraj. Wszystko ku gorszemu" - uważa Przemysław Szubartowicz.