Policja użyła siły na demonstrantów i wtedy wyjeżdża on. Tego zdjęcia nie da się zapomnieć

Dokładnie rok temu Jarosław Kaczyński i inni członkowie PiS długo musieli czekać na wyjazd z terenu parlamentu. Pod osłoną nocy lider partii - z pomocą policji - przełamał blokadę protestujących. Wtedy - wg rządzących i części mediów - rozpoczął się "pucz".
Poseł Michał Szczerba z PO Poseł Michał Szczerba z PO Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Wszystko zaczęło się od posła Szczerby

Wszystko zaczęło się 16 grudnia. Na mównicę wszedł poseł PO Michał Szczerba. Zabrał głos i postawił kartkę z napisem 'Wolne media w Sejmie'. - Panie Marszałku kochany! Muzyka łagodzi obyczaje. Dlatego Warszawa jest... - zdążył powiedzieć zanim marszałek Kuchciński wyłączył mu mikrofon, a potem wykluczył z obrad. Opozycja rozpoczęła okupację sali sejmowej. Wg PiS i części mediów była to próba 'puczu'.

Zawieszenie protestu w sprawie głosowania budżetowego 16 grudnia przez Platoformę Obywatelską można rozpatrywać w kategoriach: kto zyskał, kto stracił. Zawieszenie protestu w sprawie głosowania budżetowego 16 grudnia przez Platoformę Obywatelską można rozpatrywać w kategoriach: kto zyskał, kto stracił. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Blokada mównicy

Posłowie opozycji zablokowali mównicę. Kontynuacja obrad stała się niemożliwa. Kryzys parlamentarny trwał do połowy stycznia.

33. Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji kontynuowane w sali kolumnowej, 16 grudnia 2016. 33. Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji kontynuowane w sali kolumnowej, 16 grudnia 2016. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Budżet uchwalony w Sali Kolumnowej

Co zrobił Kuchciński? Marszałek ogłosił 10-minutową przerwę i przeniósł obrady do Sali Kolumnowej. Tam większość parlamentarna, w gigantycznym zamieszaniu, uchwaliła budżet na 2017 rok.

Noc z 16 na 17 grudnia 2016. Część uczestników manifestacji przed Sejmem blokuje wyjścia z parlamentu. Próbują zatrzymać samochody, którymi ok. trzeciej nad ranem opuszczają Sejm Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Dochodzi do starć z policją. Noc z 16 na 17 grudnia 2016. Część uczestników manifestacji przed Sejmem blokuje wyjścia z parlamentu. Próbują zatrzymać samochody, którymi ok. trzeciej nad ranem opuszczają Sejm Jarosław Kaczyński i Beata Szydło. Dochodzi do starć z policją. Fot. Maciej Jazwiecki / Agencja Gazeta

"Wyjdź tchórzu"

Pod Sejmem zaczęli zbierać się protestujący. Do m.in. członków i sympatyków KOD wyszli politycy - wspomniany Michał Szczerba, ale i lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Skandowano Skandowali 'Przebrała się miarka Kaczyńskiego Jarka' czy 'Wyjdź tchórzu'. Policja na początku nie reagowała. Gdy politycy PiS chcieli opuścić teren Sejmu, zaczęła brutalnie odciągać protestujących.

PiS-owska twarz zmian w sądownictwie, były komunistyczny prokurator Stanisław Piotrowicz podaję płaszcz prezesowi Kaczyńskiemu. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Strachocina, 4 października 2015 PiS-owska twarz zmian w sądownictwie, były komunistyczny prokurator Stanisław Piotrowicz podaję płaszcz prezesowi Kaczyńskiemu. Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Strachocina, 4 października 2015 Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Narada wierchuszki

Ok. 1 w nocy w gabinecie marszałka Kuchcińskiego doszło do spotkania wierchuszki PiS. Uczestniczyli w niej Jarosław Kaczyński, premier Beata Szydło, minister obrony Antoni Macierewicz i poseł Stanisław Piotrowicz, były komunistyczny prokurator. Tam ustalono taktykę wyjazdu.

Protesty przed Sejmem Protesty przed Sejmem Fot. Maciej Jazwiecki / Agencja Gazeta

"Rzeczy niedopuszczalne"

Największe zamieszanie miało miejsce o 3 w nocy. - To co dziś widzieliśmy, że użyto gazów łzawiących, żeby tylko prezes Jarosław Kaczyński mógł wyjechać z Sejmu uważamy, że są to rzeczy niedopuszczalne - powiedział dziennikarzom w Sejmie poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz. Policja się broniła. - Policjanci użyli tylko i wyłącznie siły fizycznej żaden inny środek przymusu nie został użyty - powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek. 

- Demolują ich te dygnitarskie sceny wyjazdu. To przejdzie do historii jak Kwaśniewski na drabinie. Coś obrzydliwego. ZOMO 2 - pisał w emocjach Łukasz Mężyk, dziennikarz związany z 300polityką.pl. Ok. 3 w nocy Jarosław Kaczyński, Beata Szydło, Marek Suski i Stanisław Piotrowicz wyjechali z Sejmu.

Kultowy grymas Kaczyńskiego z 17 grudnia 2016 roku Kultowy grymas Kaczyńskiego z 17 grudnia 2016 roku Twitter

Wyjazd "Makbeta"

A to już słynne zdjęcie wyjeżdżającego Jarosława Kaczyńskiego. Oburzeni komentujący pisali o uśmiechu prezesa i pytali, co go tak rozbawiło.

- Byłem wtedy w samochodzie z Jarosławem Kaczyńskim. Śmiał się, bo słyszał cały stek obelg pod swoim adresem. Ale jak widać potrafi się z takich rzeczy śmiać - opowiadał o tamtych wydarzeniach Joachim Brudziński z PiS.

Dla mnie jest w tym coś z "Makbeta". Opowieść o człowieku, który dążył do władzy i czegoś bardzo chciał uniknąć. A skończyło się w samochodzie. Jeśli wyobrazić sobie drogę Kaczyńskiego do tego zdjęcia, to jest to niezwykła droga i od tego zdjęcia nie da się uciec - skomentował Piotr Kraśko w TOK FM.

Więcej o: