'Wściekli i zdeterminowani blokowali wyjazd z Senatu'. Setki policjantów obstawiało protest ws. Wolnych Sądów

Ponad 8 godzin trwała w Senacie debata na temat zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. W tym czasie Morawiecki wygłosił expose, Sejm przyjął wotum zaufania dla rząd, a przed Senatem trwała manifestacja w obronie Wolnych Sądów. Kilkuset policjantów z użyciem środków przymusu bezpośredniego, jak relacjonował Bartosz Arłukowicz z PO pacyfikowało protest. A wszystko działo się tuż przed 13 grudnia.
8Protest Koalicji Prodemokratycznej Walczymy do konca ' 8Protest Koalicji Prodemokratycznej Walczymy do konca ' %Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Zuchowicz

8 godzin batalii o KRS w Senacie. Dziś kolejna runda

W Sejmie wiele godzin trwała debata nad expose premiera Mateusza Morawieckiego, która tuż przed północą zakończyła się przegłosowaniem wotum zaufania dla jego rządu.

W tym samym czasie na sali plenarnej Senatu trwało procedowanie krytykowanych przez instytucje międzynarodowe i pozarządowe, opozycję i prawników ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. W opinii m.in. Komisji Weneckiej całość rozwiązań z tych i wcześniejszych ustaw PiS prowadzi do naruszenia zasady praworządności w Polsce.

9 Protest Koalicji Prodemokratycznej Walczymy do konca ' 9 Protest Koalicji Prodemokratycznej Walczymy do konca ' %Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Zuchowicz

"Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska".

W tym casie przed Senatem trwał protest przeciwko ustawom. Były na nim obecne organizacje społeczne oraz partie polityczne. Do protestujących w pewnym momencie wyszli senatorowie opozycji. Przewodnie hasło protestu - które pojawiło się także na sali plenarnej Senatu - brzmiało "Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska".

9 Protest Koalicji Prodemokratycznej Walczymy do konca ' 9 Protest Koalicji Prodemokratycznej Walczymy do konca ' %Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Zuchowicz

Przed Senatem było gorąco

- Ludzie szarpią barierki - informował około 21 nasz reporter. Posłowie opozycji relacjonowali, że rozmawiali z funkcjonariuszami policji, by zniechęcić ich do interwencji.


Tomasz Golonko/Gazeta.pl

Manifestacja Manifestacja Tomasz Golonko/Gazeta.pl

"Już nie tylko obywatele nie mogą wejść na teren obok Sejmu"

Manifestacja przed Senatem Manifestacja przed Senatem Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Żuchowicz

Protest przed Senatem, pilnowali też Sejmu

12.12.2017 Warszawa , Sejm . Protest Koalicji Prodemokratycznej
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Żuchowicz

Manifestacja przed Senatem Manifestacja przed Senatem Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Żuchowicz

"Policjanci próbują utrzymać barierki, które manifestanci próbują rozebrać"

'Policjanci próbują utrzymać barierki, które manifestanci próbują rozebrać' - pisał na gorąco jeden z użytkowników Twittera.

Manifestacja Manifestacja Tomasz Golonko/Gazeta.pl

Z godziny na godzinę przed Senatem coraz spokojniej

Po kilku godzinach protest na skutek interwencji policji i decyzji organizatorów zaczął słabnąć. Co raz więcej ludzi wracała do domów.

 - Policja kolejny raz apeluje o rozejście się, bo inaczej użyje środków bezpośrednich. Ludzie przestali już reagować. Gwiżdżą, gdy tylko widzą rządowe limuzyny, krzyczą 'hańba!'. Niektóre barierki powalone. Manifestujący mówią: 'Musimy narobić hałasu. Jak nie teraz, to kiedy' - relacjonował reporter Gazeta.pl Tomasz Golonko.

Dyskusję w Senacie przerwano także przed północą. W środę o 10 zostaną wznowione obrady ws. zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jako pierwszy głos ma zabrać RPO Adam Bodnar.


Tomasz Golonko/Gazeta.pl


Tomasz Golonko/Gazeta.pl


Tomasz Golonko/Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (473)
"Wściekli i zdeterminowani blokowali wyjazd z Senatu". Protesty przed Senatem po expose Morawieckiego
Zaloguj się
 • domarko1

  Oceniono 66 razy 38

  Gazeta Wyborcza za tą relację może dostać 1,5 miliona kary od bolszewickiej władzy. Albo i 15 milionów, jeśli rydzykowy ekspert uzna, że to nie relacja z wydarzeń a wzywanie do nienawiści. Bolszewia idzie na całość.

 • jestem_synem_roma

  Oceniono 47 razy 31

  Tak bardzo polakom nie odpowiadało jak było, że wybrali PiS. Czy to głosując na nich, czy przez zaniechanie. To teraz mają.

 • dziadzio

  Oceniono 54 razy 28

  byłem, teren tak obstawiony przez następców ZOMO, że nie można przedostać do protestujących. Widok szokujący.

 • lusjola

  Oceniono 56 razy 28

  Kochani Warszawiacy jest mi wstyd za mieszkańców Krakowa Terleckiego , p. Zbyszka, Szydło, Gowina, Sarjusz Wolskiego, Bochenka, pewnie i Kogut z Niu sonca gdzieś tam jest...WARSZAWIACY JESTEŚCIE WIELCY przepraszam raz jeszcze i dziękuję!!!!

 • albrecht_kalba

  Oceniono 40 razy 20

  Płatne trolle dostały nowe słowo do rozpowszechniania. Jesteście tak prostaccy w swych działaniach, że zbiera się na wymioty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX