Ponadgodzinne expose w 13 punktach. Oczko do Brukseli i zaskakująca deklaracja w sprawie puszczy

Nieco ponad godzinę trwało sejmowe expose Mateusza Morawieckiego. Motywem przewodnim było jednoczenie, budowa Polski silnej gospodarczo i dumnej ze swej tradycji. Były też uspokajające sygnały dla Brukseli oraz zaskakująca deklaracja w sprawie Puszczy Białowieskiej.
Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Rząd ten sam, kierunek... ten sam

Mateusz Morawiecki zaczął od podziękowań dla Beaty Szydło. Mówił, że jest ona symbolem solidarnościowej rewolucji. Na te słowa o zdegradowanej premier entuzjastycznie zareagowali posłowie PiS.

O czym Morawiecki nie mówił? Chociażby o tym czy skład jego gabinetu jest docelowy. Zatem szybko wrócą spekulacje, kto i kiedy może stracić stanowisko.

W pierwszej części wystąpienia sporo było nawiązań do historii (m.in. słowa o Polakach ratujących Żydów, 'Ince', opozycjonistach w czasach PRL, Annie Walentynowicz). - Wdzięczni wobec nich patrzymy w przyszłość - zadeklarował Morawiecki. Mówił o potrzebie odbudowania tego, co zostało zniszczone w czasie zaborów, wojen czy komunizmu.

Morawiecki podkreślał, że rząd musi wyznaczać ambitne cele.

Obiecał, że rząd będzie ambitny w zmienianiu Polski na lepsze. Zapowiedział utworzenie Centrum Analiz Strategicznych i ograniczenie legislacyjnej nadaktywności. - Nie zawsze im więcej prawa, tym lepiej. Postaramy się powstrzymać tę falę - powiedział.

Wielu poprzedników też to zapowiadało, ale - jak dotąd - nikomu nie udało się tego dokonać.

- Państwo wraca do gry na poważnie - zapewnił Morawiecki.

54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji 54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Expose Morawieckiego: NATO fundamentem, USA przyjacielem 

Tu nie było żadnego zaskoczenia. Morawiecki zapewnił, że NATO jest fundamentem bezpieczeństwa Polski, a USA są głównym sojusznikiem. Nawiązywał do idei Lecha Kaczyńskiego i roli Polski w regionie. Podkreślił, że istotną rolę odgrywać będzie współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza. Wskazywał potrzebę poprawy relacji z partnerami ze Wschodu.

Zapewnił, że rząd będzie dbać o interesy w Azji i Azji Południowo-Wschodniej, ale też na Bliskim Wschodzie i Afryce.

54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji 54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

"Polska w UE, dumna z tradycji". I deklaracja ws. puszczy!

Wiele miejsca Morawiecki poświęcił Unii Europejskiej. Kilkakrotnie zapewniał, że nasze miejsce jest w UE, że powinniśmy być zintegrowani z jej strukturami, ale jednocześnie zastrzegał, że nie możemy rezygnować z naszej tożsamości.

To najwyraźniej miał być sygnał wysłany do Brukseli, z którą poprzedni rząd był w permanentnym sporze. 

Morawiecki mówił, że rola Europy jest kluczowa, ale Europy silnej, konkurencyjnej i solidarnej. - Upadły mity, że przemysł to przeżytek, Europa wciąż szuka dróg i idei, waży się przyszłość UE - mówił.

Podkreślił, że nie chce 'Europy dwóch prędkości' i nie zgadza się na dzielenie na lepszych i gorszych. - Coraz częściej w Unii silniejsi otrzymują fory, to nie w porządku - powiedział.

- Kochana Europo, polski kawałek pasuje do europejskich puzzli, ale nie wolno wbijać go na siłę - powiedział.Wskazywał, że Polska chce uczestniczyć w procesach decyzyjnych. 

Podkreślał, że do zjednoczonej Europy wnosimy cenny bagaż naszych tradycji. Ale także pokazujemy Europie, jak łączyć solidarność społeczną z dynamicznym rozwojem gospodarczym.

Nasza narodowa suwerenność i tradycja są autem, nie balastem, jak nam próbowano wmówić.

Była też ważna deklaracja w sprawie Puszczy Białowieskiej, o którą rząd Szydło z ministrem Janem Szyszką na czele toczył gorący spór. Morawiecki powiedział, że lasy są naszym bogactwem. Dodał, że najlepiej dbają o nie leśnicy. Mówił, że ich działania w Puszczy Białowieskiej miały ją chronić. Ale jednocześnie zadeklarował:

Szanujemy postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, więc postąpimy zgodnie z jego wyrokiem

  

54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji 54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Expose Morawieckiego: murarze, informatycy, wróćcie do kraju!

Morawiecki zapowiedział bliską współpracę z Polonią. - Jest nas 60 milionów, mamy obowiązki wobec wielu Polaków - powiedział.

Podkreślał, że nasi murarze, hydraulicy, lekarze czy informatycy są skarbem, którym obdarowujemy inne państwa. Zachęcił do powrotu, zarówno Polaków z Kazachstanu, jak i z Londynu.

- Wierzymy, że możecie tu godnie zarabiać - mówił. - Zapraszam, żebyśmy razem budowali silną i nowoczesną Polskę - zapowiedział.

54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji 54 Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

"Marzy mi się Polska zjednoczona", "Spór tak, wojna nie"

Morawieckiemu marzy się "wielka i zjednoczona Polska". Wątek jedności wracał wielokrotnie w expose. - Polska jest jedna, Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym - mówił. - Trzeba się przekonywać, nie pokonywać - dodawał.

Zapewnił, że jego gabinet nie będzie 'rządem ideologicznych skrajności'.

- Zjednoczmy Polskę, odbudujmy i sklejmy - apelował. - Czas odrzucić zabójcze podziały, wszyscy Polacy jesteśmy białoczerwoną drużyną - mówił.

- Niech wigilijny stół nie będzie jak barykada. Polska jest naszym wspólnym dobrem, niezależnie od barw politycznych - podkreślał Morawiecki. - Spór tak, wojna nie - apelował.

Wspomniał o swoim ojcu, legendarnym opozycjoniście Kornelu Morawieckim. - On nauczył mnie, że drugi człowiek, solidarność są najważniejsze - powiedział, co posłowie przyjęli gromkimi brawami. Dziękował też matce, jak mówił, 'cichej bohaterce Solidarności'.

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

"Koniec ze szklanym sufitem, zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet" 

Morawiecki zapowiedział zero tolerancji dla przemocy wobec kobiet. Mówił też o równych prawach.

- Nie może być tak, że maltretowana kobieta ucieka z własnego domu. Poprawimy ochronę ofiar. Nie może być tak, ze ofiara spotyka przez kilka lat oprawcę w sali sądowej z powodu opieszałości sądów - mówił Morawiecki. 

Podkreślał, że równe szanse kobiet i mężczyzn są fundamentem, podobnie równe płace.

Polki cały czas natrafiają na szklany sufit

Morawiecki podkreślał, że rola kobiet jest często trudniejsza niż mężczyzn. - Trzeba pomagać żonom, mamom, siostrom i córkom w miejscu pracy - powiedział. Ale nie sprecyzował, na czym dokładnie miałaby polegać ta pomoc.

Młodzi biegną szybciej, ale to starsi lepiej znają drogę

Zapowiedział natomiast program 'Przyjazna Polska', który usunie bariery infrastrukturalne, ale też prawne, z którymi borykają się seniorzy i osoby niepełnosprawne. 

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Morawiecki chce walczyć ze smogiem i "dymem w płucach dzieci"

Chociaż jeszcze niedawno politycy PiS mówili, że smog to wymysł opozycji, Morawiecki podkreślił, że z tego powodu rocznie umiera 48 tys. Polaków. Mówił o 'dymie trafiającym do płuc naszych i naszych dzieci'. - Walka ze smogiem to program wsparcia najuboższych - mówił.

- Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia Polaków - zadeklarował. Podziękował organizacjom pozarządowym, które od kilku lat 'wykonują bardzo dobrą robotę'. Zapowiedział współpracę z samorządami w walce ze smogiem.

Jednocześnie zapowiedział, że Polska nie może i nie chce zrezygnować z węgla.

Mówił o terminalu gazowym w Świnoujściu, który ma stać się gazowym hubem, także dla naszych sąsiadów. jako kolejny premier zapowiedział budowę połączenia gazowego z Norwegią. Apelował o ponadpartyjne porozumienie w kwestii energetyki. 

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Expose Morawieckiego: na zdrowie 6 proc. PKB 

- Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej - powiedział Morawiecki. Obiecał 'skokowy wzrost nakładów na służbę zdrowia' do 6 proc. PKB w ciągu kilku lat. Skąd pieniądze? Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego.

Morawiecki zapowiedział dwa duże programy: utworzenie Narodowego Instytutu Onkologii (nie tylko do leczenia, ale też prowadzenia badań nad nowoczesnymi metodami) oraz Narodowego Programu Zdrowia Kardiologicznego.

- Każda złotówka zainwestowana w zdrowie oznacza poprawę jakości życia Polaków - zapewniał. Mówił też, że nie może być 'prywatyzacji zysków', a publiczny sprzęt medyczny ma służyć pacjentom.

Zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego, aby 'stali się częścią dobrej zmiany, której celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia'.

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Expose: programy społeczne i budowa mieszkań (śmiech)

- Kwitnąca gospodarka jest warunkiem szczodrej polityki społecznej- - mówił Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że programy społeczne będą wzmacniane i rozwijane. Celem jest budowa silnej RP i bezpiecznych finansowo rodzin.

Jesteśmy najbardziej pracowitym narodem w Europie. Nie chcemy, by Polacy pracowali najdłużej, ale by pracowali efektywnie, za godną płacę

Dlatego zapowiedział 'przestawienie wajchy'. Podkreślał, że kluczowe są młode pokolenia i ich potrzeby. W tym kontekście mówił m.in. o potrzebie budowy mieszkań.

- Tematem fundamentalnym są mieszkania, jesteśmy w ogonie Europy. Posłowie opozycji zareagowali śmiechem. - Chłopcy, przestańcie, bo się źle bawicie - zareagował  Morawiecki. - Pomóżcie nam je budować - dodał.

Podkreślił, że rząd 'nadrabia zaległości z 70 lat'. - Nie jest łatwo, ale ta kula śniegowa już ruszyła - zapewnił. Dodał, że... Porozumienie Centrum (poprzednia partia braci Kaczyńskich) rozpoznało ten problem już ponad 20 lat temu.

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Polska może być liderem, VAT to nie waciki

Polska może być liderem, producentem nowoczesnych technologii, a nie rynkiem zbytu dla Zachodu - zapewniał Morawiecki. Dużo mówił o wspieraniu innowacyjnych polskich firm. Przypomniał o uszczelnieniu wpływów z VAT, co dało konkretne wpływy do budżetu.

VAT to nie są waciki!

Morawiecki mówił, że rząd odzyskuje kontrolę nad strategicznymi sektorami gospodarki.

Podkreślał, że jest coraz mniej biedy, bezrobocie jest najniższe od 27 lat.

Nie będziemy spoczywać na laurach. Będziemy podnosić płacę minimalną.

Zapewniał, że Polka jest częścią Zachodu, ma globalne aspiracje i nie boi się współpracy. Ale - jak mówił - potrzeba silnej tożsamości, by wyrwać się z peryferii.

Trzeba wykreować polskie firmy na globalnych czempionów

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Przedsiębiorcy dostaną konstytucję, a Polacy e-administrację 

- Sercem naszej filozofii gospodarczej są mikro- i małe przedsiębiorstwa - zadeklarował premier. Zapewnił, że 'wszyscy uczciwi przedsiębiorcy mogą oczekiwać uczciwych zasad'. Zapowiedział, że wkrótce zostanie przedstawiony pakiet zmian legislacyjnych oraz 'konstytucja biznesu. 

Mówił, że bez sprawnych sądów przedsiębiorca nie ma szans na 'walkę z układem, mafiami'. Dla gospodarki ważne są prokuratura, CBA, sprawne i sprawiedliwe sądy - mówił.

Podkreślał, że talenty informatyczne Polaków są naszym dobrem narodowym. - Pola bitew współczesnego świata to cyberprzestrzeń - podkreślał.

Zdaniem Morawieckiego potrzebujemy rewolucji w relacjach obywatel-państwo.

Od Polski papierowej do Polski cyfrowej - to zadanie dla wszystkich resortów

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Expose Morawieckiego: port centralny i drogi gminne

- Centralny Port Komunikacyjny 'Solidarność' to kluczowy element strategii rozwoju w Polsce - zadeklarował Morawiecki.

CPK to będzie Gdynia w centrum Europy

Morawiecki zapowiedział też odbudowę portów morskich. Polska, według jego zapowiedzi, ma być centrum logistycznym Europy.

Nowy premier zapowiedział, że rząd dobuduje brakujące drogi ekspresowe i autostrady. Podkreślił jednak, że w kolejnej dekadzie trzeba będzie się skupić na poprawie komunikacji powiatowej i gminnej. na to ma być więcej środków.

Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju

Expose Mateusza Morawieckiego Expose Mateusza Morawieckiego Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

Expose: zmiany w nauce, wieś bogactwem Europy

Morawiecki powiedział, że rząd Szydło zdecydował się na 'reformę systemu oświaty, który był krytykowany'. Zapowiedział, że jego rząd położy nacisk na nauczanie branżowe. - 65 proc. naszych uczniów będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały - przekonywał.

- Zrobimy wszystko, by to pokolenie mogło znaleźć pracę tu, w Polsce, nie na umowach śmieciowych. To będzie pokolenie odzyskanych szans - zapewniał.

Podkreślał, że 'wieś i rolnictwo są bogactwem całej Europy'. - Będziemy zabiegać o odpowiedni budżet w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Mówił o bieżących wyzwaniach (jak ASF) oraz o tym, że wieś i małe miasta potrzebują żłobków, wyremontowanych szkół, czy gminnych ośrodków kultury, które muszą stać się atrakcyjnymi punktami.

  

Więcej o: