"Cioci Danusi" droga na szczyt TVP. Zaczęło się od liceum nazaretanek

Danuta Holecka jest dziś jednym z trojga prowadzących główne wydanie "Wiadomości" TVP. Droga na szczyt była jednak kręta - dość powiedzieć, że do sztandarowego programu telewizyjnej Jedynki wracała po kilka razy.
Danuta Holecka Danuta Holecka Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Wyborcza.pl

Zaczęło się od konkursu

Danuta Holecka pochodzi z Lidzbarka Welskiego. Do stolicy trafiła bardzo szybko - w Warszawie ukończyła najpierw liceum sióstr nazaretanek, a później studia ekonomiczne w Szkole Głównej Handlowej. W 1993 roku trafiła do telewizji. W TVP wygrała wówczas konkurs na prezentera. I tam już została, choć w mediach publicznych stosunkowo często przechodziła z redakcji do redakcji.

'Wiadomości' TVP 'Wiadomości' TVP wiadomosci.tvp.pl

Odejścia i powroty

Widzowie "Wiadomości" mogli zobaczyć ją po raz pierwszy w 1997 roku - zadebiutowała wtedy u boku Filipa Łobodzińskiego. Jako prowadząca programu utrzymała się wtedy kilka miesięcy. Powróciła tam 6 lat później - na niespełna rok. Kolejny powrót zaliczyła za czasów Jacka Karnowskiego w "Wiadomościach" w 2010 roku. Później jednak znów trafiła na inną antenę - do TVP Info. Przerwa trwała do 2016 roku.

Danuta Holecka Danuta Holecka Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Epoka "dobrej zmiany"

Na czele telewizji publicznej stanął wówczas były polityk PiS Jacek Kurski. Na specjalnej konferencji prasowej nowego prezesa TVP w gmachu przy ul. Woronicza witała m.in. właśnie Holecka.

Później "Ciocia Danusia" (jak o niej mówią na korytarzach TVP) na dobre wróciła do głównego wydania "Wiadomości". Oprócz tego to jej w udziale przypadają rozmowy z najważniejszymi politykami "dobrej zmiany" - prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim czy prezydentem Andrzejem Dudą.

Dziś Holecka zarabia tam 40 tys. złotych miesięcznie.

Danuta Holecka Danuta Holecka Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Żona. Matka bliźniaków

W życiu prywatnym gwiazda TVP posługuje się podwójnym nazwiskiem: Dunin-Holecka. Męża poznała 26 lat temu, gdy organizował wyjazd do pracy sezonowej do Holandii. "Ona pojechała zbierać warzywa, a wróciła z miłością swojego życia" - pisze w najnowszej "Polityce" Anna Dąbrowska.

Wspólnie wychowali synów-bliźniaków: Juliana i Stefana. Dziś obaj studiują medycynę, co w kontekście niedawnych protestów lekarzy-rezydentów pokazało różnicę zdań w rodzinie na ten temat. Jeden z bliźniaków zamieścił wtedy na Facebooku hasło popierające głodówkę młodych medyków, podczas gdy gwiazda "Wiadomości" przekonywała o 19:30, że ich protest jest niesłuszny.

Na zdjęciu: Danuta Holecka na premierze filmu "Smoleńsk"

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Danuta Holecka Forum Ekonomiczne w Krynicy. Danuta Holecka MAREK PODMOKŁY

Nie tylko w "Wiadomościach"

Po wygranych przez PiS wyborach Holecką można zobaczyć nie tylko w "Wiadomościach". Prezenterka jest też regularnie obecna podczas ważnych - zwłaszcza z punktu widzenia władzy - wydarzeń kulturalnych lub gospodarczych.

Przykład? Uroczysty koncert z okazji jubileuszu urodzin Jana Pietrzaka, premiera filmu "Smoleńsk" czy Forum Ekonomiczne w Krynicy (na zdjęciu w roli prowadzącej panel dyskusyjny).

Holecka Holecka Gazeta.pl

Taryfa ulgowa dla wybranych

Ostatnio Holecka "zasłynęła" ze swojego wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS był traktowany przez prezenterkę bardzo łagodnie jak na polityka. Długo mógł chwalić się osiągnięciami rządu, do czego zachęcała go zresztą sama prowadząca, pytając: "Jakie jeszcze plusy tego rządu by pan wymienił?". Na prawdziwą dyskusję o trudnych tematach nie było już miejsca, co internauci skomentowali na swój własny sposób.

Więcej o: