Lis znika z anteny TVP, dziś ostatni program. Jak toczyła się telewizyjna kariera dziennikarza?

O godz. 20.45 na antenie TVP2 będzie można obejrzeć ostatni odcinek programu "Tomasz Lis na żywo". Tym samym dziennikarz, który w 1990 roku właśnie w telewizji publicznej rozpoczynał karierę, żegna się ze stacją.
Odlot Lecha Wałęsy do Londynu żegnającego się z Janem Krzysztofem Bieleckim Odlot Lecha Wałęsy do Londynu żegnającego się z Janem Krzysztofem Bieleckim Fot. Tomasz Wierzejski / AG

Debiut w TVP (3 maja 1990)

Ostatnim odcinkiem swojego programu Tomasz Lis żegna się z telewizją publiczną. Rozmówcami będą Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka.

A wszystko zaczęło się 26 lat temu w studiu TVP. Najpierw - jeszcze na studiach - Lis wygrał otwarty konkurs na stanowisko dziennikarza w telewizji publicznej, a niedługo później był już jednym z prezenterów "Wiadomości".

Tomasz lis na gali Wiktory 1993 Tomasz lis na gali Wiktory 1993 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Korespondent w Sejmie (1990-1992)

Lisowi szybko udało się zostać głównym korespondentem telewizji publicznej z polskiego Sejmu. Relacjonował m.in. słynną "nocną zmianę", czyli wymianę Olszewskiego na Pawlaka na stanowisku premiera. Na początku 1993 roku został nagrodzony Wiktorem.

TOMASZ LIS PODPISUJE KSIAZKI TOMASZ LIS PODPISUJE KSIAZKI Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Korespondent w Stanach Zjednoczonych (1994-1997)

Po dwóch latach pracy dla TVP Lis w ramach naukowego stypendium wyjechał do USA. Od 1994 roku był korespondentem "Wiadomości".

LIS3-MZ.JPG LIS3-MZ.JPG MACIEJ ZIENKIEWICZ

Prezenter "Faktów" TVN (1997-2004)

Po powrocie do kraju Lis odszedł z TVP i przeszedł powstałej stacji TVN, gdzie został prezenterem głównego wydania "Faktów".

PJ 1798 PJ 1798 PIOTR JANOWSKI/AGENCJA GAZETA

Zakusy polityczne (2004)

Sondażowe badania przed wyborami prezydenckimi w 2005 roku uruchomiły falę komentarzy, jakoby Lis planował objęcie najbardziej prestiżowego stanowiska w kraju. Według badań, dziennikarz cieszył się mniejszą popularnością tylko od Jolanty Kwaśniewskiej.

TOMASZ LIS TOMASZ LIS Fot. Wojciech Surdziel / AG

Polsat - "Co z tą Polską?" (2004-2007)

Po zwolnieniu z TVN-u - którego powodem miały być właśnie polityczne zakusy Lisa - dziennikarz podpisał umowę z konkurencyjnym Polsatem. Na antenie tej stacji przez mniej więcej trzy lata prowadził kontrowersyjny program "Co z tą Polską?", jednak po odsunięciu od kierowania "Wydarzeniami" postanowił odejść.

Tomasz Lis na żywo Tomasz Lis na żywo TVP2

Powrót do TVP - "Tomasz Lis na żywo" (2008-2016)

Najnowsza historia telewizyjnej kariery naczelnego "Newsweeka" to przede wszystkim coponiedziałkowy program "Tomasz Lis na żywo", którego ostatni odcinek obejrzymy dziś w godzinach wieczornych. Powodem usunięcia programu jest nieprzedłużenie umowy między Lisem a TVP.

Więcej o:
Komentarze (175)
Lis znika z anteny TVP, dziś ostatni program. Jak toczyła się telewizyjna kariera dziennikarza?
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 56 razy 30

  Dzisiaj u hieny:
  x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_6ZZxmajx9PJ8mkBvt5RbHXx2wIj3dJJH.jpg

 • rave8

  Oceniono 72 razy 30

  Koniec resortowych. Na koniec hienę dostał i taki zostanie zapamiętany. Lemingi żegnają swojego guru co to był rzecznikiem wcześniejszego rządu.
  Marny dziennikarz. Ciężko znaleźć w Polsce dobrego dziennikarza, który nie miał tatusia związanego komuszym systemem. A młody z dobrymi stopniami na studiach i po kilku fakultetach z wiedzą potężną może szukać pracy zagranicą bo tutaj resortowi nie dopuszczą, lub dadzą umowę - zlecenie i jako szefa Durczoka co to poklepie tu i ówdzie. Ewentualnie youtube zostanie dla ambitnych lub jakiś blog i chwała za to że mamy internet i nie musimy oglądać hien:-)

 • spock2

  Oceniono 42 razy 24

  Czemu nie można komentować artykułu jak biedna sierotka uchodźca wojenny zaszlachtował nożem młodą Szwedkę?

 • b.lange

  Oceniono 17 razy 15

  Facet zapowiadał, że jego program będzie się ukazywał gdzie indziej, a okazało się, że nikt go nie chce. Rynek do zweryfikował.

 • zuuuraw

  Oceniono 41 razy 15

  Nazywanie tego kabotyna i bufona z łbem jak wiadro dziennikarzem uwłacza środowisku dziennikarskiemu.
  Lis to czystej postaci politruk, klon Wandy Odolskiej , "dziennikarce" z czasów stalinowskich.

 • goetterdaemmerung

  Oceniono 43 razy 15

  W dupie mam tanią propagandę lisa. Polska gra w ręczną - kto by chciał obciachowego lisa oglądać i jego nudne popiardywania?

 • dryl1

  Oceniono 22 razy 14

  Jak to mówią kop mu na drogę. Rynek to nie prosta sprawa, nie to co chapanie publicznego grosza. A red. Lis to nie Wojewódzki , wiec stąd ta histeria.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX