Lis znika z anteny TVP, dziś ostatni program. Jak toczyła się telewizyjna kariera dziennikarza?

O godz. 20.45 na antenie TVP2 będzie można obejrzeć ostatni odcinek programu "Tomasz Lis na żywo". Tym samym dziennikarz, który w 1990 roku właśnie w telewizji publicznej rozpoczynał karierę, żegna się ze stacją.
Odlot Lecha Wałęsy do Londynu żegnającego się z Janem Krzysztofem Bieleckim Odlot Lecha Wałęsy do Londynu żegnającego się z Janem Krzysztofem Bieleckim Fot. Tomasz Wierzejski / Agencja Wyborcza.pl

Debiut w TVP (3 maja 1990)

Ostatnim odcinkiem swojego programu Tomasz Lis żegna się z telewizją publiczną. Rozmówcami będą Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka.

A wszystko zaczęło się 26 lat temu w studiu TVP. Najpierw - jeszcze na studiach - Lis wygrał otwarty konkurs na stanowisko dziennikarza w telewizji publicznej, a niedługo później był już jednym z prezenterów "Wiadomości".

Tomasz lis na gali Wiktory 1993 Tomasz lis na gali Wiktory 1993 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Korespondent w Sejmie (1990-1992)

Lisowi szybko udało się zostać głównym korespondentem telewizji publicznej z polskiego Sejmu. Relacjonował m.in. słynną "nocną zmianę", czyli wymianę Olszewskiego na Pawlaka na stanowisku premiera. Na początku 1993 roku został nagrodzony Wiktorem.

TOMASZ LIS PODPISUJE KSIAZKI TOMASZ LIS PODPISUJE KSIAZKI Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Korespondent w Stanach Zjednoczonych (1994-1997)

Po dwóch latach pracy dla TVP Lis w ramach naukowego stypendium wyjechał do USA. Od 1994 roku był korespondentem "Wiadomości".

LIS3-MZ.JPG LIS3-MZ.JPG MACIEJ ZIENKIEWICZ

Prezenter "Faktów" TVN (1997-2004)

Po powrocie do kraju Lis odszedł z TVP i przeszedł powstałej stacji TVN, gdzie został prezenterem głównego wydania "Faktów".

PJ 1798 PJ 1798 PIOTR JANOWSKI/Agencja Wyborcza.pl

Zakusy polityczne (2004)

Sondażowe badania przed wyborami prezydenckimi w 2005 roku uruchomiły falę komentarzy, jakoby Lis planował objęcie najbardziej prestiżowego stanowiska w kraju. Według badań, dziennikarz cieszył się mniejszą popularnością tylko od Jolanty Kwaśniewskiej.

TOMASZ LIS TOMASZ LIS Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Polsat - "Co z tą Polską?" (2004-2007)

Po zwolnieniu z TVN-u - którego powodem miały być właśnie polityczne zakusy Lisa - dziennikarz podpisał umowę z konkurencyjnym Polsatem. Na antenie tej stacji przez mniej więcej trzy lata prowadził kontrowersyjny program "Co z tą Polską?", jednak po odsunięciu od kierowania "Wydarzeniami" postanowił odejść.

Tomasz Lis na żywo Tomasz Lis na żywo TVP2

Powrót do TVP - "Tomasz Lis na żywo" (2008-2016)

Najnowsza historia telewizyjnej kariery naczelnego "Newsweeka" to przede wszystkim coponiedziałkowy program "Tomasz Lis na żywo", którego ostatni odcinek obejrzymy dziś w godzinach wieczornych. Powodem usunięcia programu jest nieprzedłużenie umowy między Lisem a TVP.

Więcej o: