Nowa linia metra? To Warszawa. A jak jest w innych miastach? "Wyborcze" remonty i inwestycje 2014

Nic tak nie działa na wyborców, jak otwarcie tuż przed wyborami nowej czy świeżo wyremontowanej drogi, szkoły lub linii tramwajowej. No może z wyjątkiem otwarcia nowej linii metra. Oto kilka przykładów inwestycji, którymi samorządy mogą pochwalić się tuż przed 16 listopada. Trochę tego jest.

Warszawa: metro i nowa linia tramwajowa

Druga linia metra to sztandarowa inwestycja w drugiej kadencji prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

28.09.2014 Warszawa , II Linia Metra . Pierwszy oficjalny przejazd pociagu druga linia metra miedzy stacja Rondo Daszynskiego a Dworzec Wilenski . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: metro /FR/FRANCISZEK MAZUR

Początkowo ratusz planował na 9 listopada otwarcie II linii metra, ale opóźniają się odbiory techniczne i zamiast otwarcia będzie tylko dzień otwarty. Tydzień przed wyborami warszawiacy zejdą do siedmiu stacji, na których zapowiadane są występy, pokazy i różne atrakcje. Niewykluczone, że metro zacznie normalne kursowanie między pierwszą a drugą turą wyborów, jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz nie uzyska od razu przynajmniej 50 proc. głosów.

Linia tramwajowa na Tarchominie - szykowana na kolejne wybory w ostatniej chwili złapała poślizg. Okazało się, że są problemy z podłączeniem nowego odcinka do sieci elektrycznej, a bez prądu tramwaje pojechać nie mogą.

27.06.2014 Warszawa , ul. Swiatowida . Budowa torowiska dla tramwajow . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Tarchomin tramwaje tory /FR/FRANCISZEK MAZUR

Koszt ponaddwukilometrowej trasy wyniesie 64,2 mln zł.

Jarosław Osowski, Gazeta Stołeczna

Białystok: nowy stadion

W październiku nastąpi otwarcie nowego stadionu miejskiego, który może pomieścić 22,5 tys. osób (dziś na mecze Jagiellonii przychodzi 6-7 tys. osób).

17.06.2014 Bialystok , stadion miejski . Kompletne zadaszenie trybun . Fot . Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: trybuny architektura sportowa rowerzysta /FR/MARCIN ONUFRYJUK

Arena rodziła się w bólach, przez cztery lata, choć pierwotnie zakładano, że budowa zajmie tylko dwa lata. Okazało się jednak, że pierwszy wykonawca nie dotrzymał terminów i trzeba było z nim się rozstać. Zwiększyły się też koszty - ze 156 mln zł do ok. 250 mln zł brutto.

Grzegorz Dąbrowski, Gazeta Wyborcza, Białystok

Łódź: remonty ulic i szpital

W czerwcu zakończono dwie duże przebudowy ulic: Piotrkowskiej (koszt 48,5 mln) i Jaracza, a także na 6 Sierpnia (między Kościuszki a Piotrkowską) otwarto pierwszy w mieście woonerf, czyli podwórzec, na którym zatarta jest granica między ulicą a chodnikiem. To jeden z projektów budżetu obywatelskiego. Jego koszt to 1,4 mln zł.

03.07.2014 Lodz . Woonerf - podworzec miejski przy ulicy 6 Sierpnia . Znaki drogowe . Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: /FR/TOMASZ STAŃCZAK

We wrześniu oddano czterokilometrową Trasę Górną, która wyprowadza z miasta część ruchu tirów. Koszt inwestycji to 425,2 mln zł. Połowę dała Unia.

02.09.2014 Lodz , Trasa Lodz Gorna - estakada nad ulica Pabianicka . Fot . Marcin Stepien / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Trasa Gorna droga ulica motoryzacja /FR/MARCIN STĘPIEŃ

Już ponad rok trwa duży remont ul. Rojnej, obecnie to już ostatni etap, koszt całej przebudowy to 22 mln zł. Także w tym miesiącu ma skończyć się remont Inflanckiej (nowe pasy ruchu, pętla autobusowa, przystanki, ścieżka rowerowa). Koszt to 40 mln zł.

Szpital Rydygiera, popularna łódzka porodówka, działa od października już jako spółka - od miasta, oprócz przejęcia długów, dostała też jeszcze jeden prezent nowa siedzibę przy Sterlinga, z blisko 300 mkw. powierzchni, na której znajdą się poradnie przeniesione do szpitala Rydygiera. Powstaną również nowe poradnie, np. ginekologiczno-onkologiczna, laktacji czy dla dzieci. W budynku niedługo skończy się remont i szpital będzie mógł się tam przenieść.

Michał Frąk, Łódź

Olsztyn: nowy park i muzeum

Trzeba jasno powiedzieć, że choć pierwotnie był taki plan, to nie udało się dokończyć największej inwestycji miejskiej, czyli reaktywacji tramwajów. Przedłuży się ona co najmniej do połowy przyszłego roku.

W lipcu prezydent otworzył za to tzw. Park Centralny, czyli ponad 10 ha nieużytków przywrócone miastu za ponad 10 mln. zł. Jest tam m.in. reprezentacyjna fontanna, ścieżki spacerowe i rowerowe, a przez Łynę przerzucono cztery nowe mostki. Przez lata było to miejsce, w które olsztynianie nie chcieli się zapuszczać (na zdjęciu: podczas budowy). Teraz stało się jednym z ulubionych miejsc spacerów.

Tuż przed wyborami zostanie otwarte leżące w pobliżu wspomnianego parku Muzeum Nowoczesności. Dzięki unijnym pieniądzom udało się odremontować stary tartak w zakolu Łyny, który pomieści muzeum poświęcone rozwojowi techniki w mieście i regionie.

06.12.2013 Olsztyn . Zakonczenie budowy komina przy tartaku Raphaelsonow , przyszlym Centrum Techniki i Rozwoju Regionu " Muzeum Nowoczesnosci ". Fot. Przemyslaw Skrzydlo / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: komin tartak knosaly muzeum techniki  /FR/ ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOOL Strony Lokalne OlsztynPRZEMYSŁAW SKRZYDŁO

Stan obiektu był coraz gorszy, jednak po apelach pasjonatów historii miasta udało się pozyskać na jego uratowanie 3,6 mln zł z funduszy europejskich. Gmina dorzuciła 2 mln zł.

Tomasz Kurs, Gazeta Wyborcza, Olsztyn

Małachowianka - rewitalizacja najstarszej szkoły w Polsce na finiszu Małachowianka - rewitalizacja najstarszej szkoły w Polsce na finiszu DOMINIK DZIECINNY

Płock: "przedszkolandia", wiadukt... Czego tutaj nie ma

Pod koniec września prezydent Płocka Andrzej Nowakowski otworzył nową siedzibę Miejskiego Przedszkola nr 29 przy ul. Kochanowskiego (koszt: prawie 6,9 mln zł netto, na zdjęciu podczas budowy). Prezydent pochwalił się inwestycją, a po jego przemówieniu widzowie obejrzeli występy dzieci - przedstawienie o poszukiwaniu nowego przedszkola. Scenariusz był ujmujący: wróżka opowiadała maluchom bajkę o dobrym królu (podobieństwo właściwie nasuwało się samo) i krainie zwanej Przedszkolandią. Pewnego dnia domki przedszkolaków zaczęły się psuć: - Kiedy zobaczył to król, stwierdził: "Tak być nie może!" i zbudował dzieciom nową, lepszą Przedszkolandię.

 

29.07.2014 Plock, Budowa przedszkola przy ul. Kochanowskiego.  Fot. Tomasz Niesluchowski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: /FR/TOMASZ NIESŁUCHOWSKI

 

W drugiej połowie września Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oddało do użytku 12 mieszkań komunalnych w nowym budynku przy ul. Kwiatowej. Blok kosztował ok. 2,1 mln zł, 40 proc. zwróci miastu Bank Gospodarstwa Krajowego. Tego samego dnia prezydent Nowakowski zaprosił dziennikarzy na podpisanie z BGK umowy na dofinansowanie odnowienia kamienic przy ul. Kwiatka 3 i Sienkiewicza 25.

Przed pierwszą turą wyborów zostanie otwarty pierwszy odcinek miniobwodnicy Płocka - od ronda Wojska Polskiego do zbiegu ulic Boryszewskiej i Otolińskiej. Koszt: 43,5 mln zł, w tym 30,3 mln pójdzie z unijnej kasy.

Już tylko kosmetyczne prace trzeba wykonać na zakończenie budowy wiaduktu nad al. Piłsudskiego (ok. 28 mln zł brutto). Kierowcy już jeżdżą pod torami, oficjalne otwarcie prawdopodobnie w październiku.

01.08.2014 Płock . Aleje Piłsudskiego . Widukt kolejowy . FOT. PIOTR AUGUSTYNIAK / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: /FR/PIOTR AUGUSTYNIAK

Na przełomie października i listopada zakończy się trwający od 2012 r. remont Małachowianki, najstarszej szkoły w Polsce (za datę jej powstania przyjmuje się 1180 r.). Roboty rozpoczęły się w 2012 r. Koszt to 30 mln, z czego 25,1 mln to dotacja unijna - przekazana przez urząd marszałkowski.

26.09.2014 Plock , Liceum Malachowianka , spacer gosci ze stowarzyszenia najstarszych szkol w Polsce , goscie zwiedzali nowowyremontowana szkole . Fot. Dominik Dziecinny  SLOWA KLUCZOWE: malachowianka liceum klasa remont edukacja inwestycje malachowskiegoDOMINIK DZIECINNY

Dziś szkoła - jej przebudowane wnętrze, aula z prawie 100-letnimi polichromiami Władysława Drapiewskiego, nowe sale, muzeum, mury z wyeksponowanymi reliktami romańskiego Płocka - zachwyca.

W listopadzie zakończy się przebudowa dworca PKS/PKP.

29.07.2014 Plock, Budowa dworca autobusowo-kolejowego.  Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: /FR/TOMASZ NIESŁUCHOWSKI

Rudera, której wstydzili się wszyscy płocczanie, zmieni się w atrakcyjny obiekt z hotelem, małą gastronomią, minigalerią handlową, nowymi peronami i ich nowoczesnym zadaszeniem. Koszt: 15 mln zł, z czego 10 mln pochodzi z preferencyjnej pożyczki zaciągniętej przez miejską spółkę Rynex z unijnej Inicjatywy Jessica.

Arkadiusz Adamowski, Gazeta Wyborcza, Płock

Radom, obwodnica południowa Radom, obwodnica południowa ANNA JARECKA

Radom: rewitalizacja parków i drogi

W Radomiu możemy być pewni otwarcia po rewitalizacji dwóch miejskich parków (Leśniczówki i Starego Ogrodu). Prace mają się zakończyć do 31 października. Na rewitalizację tych parków (i wyremontowanego cztery lata temu, otwartego przed wyborami parku im. Kościuszki) dostaliśmy ponad 20 mln zł unijnej dotacji.

Prezydent otworzy też wybudowany trzeci etap ul. Młodzianowskiej (gdy zakończy się budowa etapu II będzie to sensowna trasa prowadząca ze śródmieście na Ustronie i Prędocinek, ogromne osiedla mieszkaniowe). Prace na etapie III mają się zakończyć w październiku. Ulica będzie doprowadzać ruch do obwodnicy południowej.

Obwodnica południowa miała być gotowa do końca wakacji, ale są spore opóźnienia. Jesteśmy pewni, że prezydent otworzy te odcinki, które są już gotowe (I i V).

Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza, Radom

Plac budowy nowego węzła drogowego Wyzwolenia-Warszawska Plac budowy nowego węzła drogowego Wyzwolenia-Warszawska PATRYK OGORZAŁEK

Rzeszów: remont dróg i nowy sys. transportowy

Pierwszą z "wyborczych" inwestycji jest przebudowa węzła Wyzwolenia-Warszawska (na zdjęciu). Koszt tego przedsięwzięcia to 62 mln zł, z czego 85 proc. tej kwoty do dofinansowanie z Unii Europejskiej. Termin zakończenia to 15 grudnia. Pod koniec września zaawansowanie prac przekroczyło 90 proc. Władze miasta liczą więc, że zadanie uda się zakończyć na przełomie października i listopada.

Na inwestycję składają się m.in. budowa nowego wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej, przebudowa odcinka al. Wyzwolenia i przykrycie ok. 500-metrowego odcinka rzeczki Przyrwy, która płynąć będzie kanałem.

Przed wyborami gotowy ma być także Rzeszowski Inteligentny System Transportowy. To złożona inwestycja współfinansowana ze środków unijnych. Koszt to 87 mln zł. Składają się na nią m.in. wprowadzenie systemu sterowania ruchem miejskim, systemu tablic informacyjnych przy głównych drogach Rzeszowa, biletu elektronicznego i biletomatów, które będą dostępne zarówno w autobusach, jak i na przystankach.

Artur Gernand, Gazeta Wyborcza, Rzeszów

Toruń: hala i linia tramwajowa

Toruńska hala sportowa miała być gotowa w maju. Oficjalnie ruszyła dopiero 10 sierpnia. Wcześniej miasto zorganizowało dwa weekendy otwarte były fajerwerki, koncerty i zwiedzanie obiektu. 16 sierpnia na arenie sportowej wystąpił Bayer Full. Widzowie weszli na występ za darmo. Teraz mieszkańcy będą mogli oglądać obiekt w czasie ligowych zawodów sportowych. Pierwsze 3 października, na miesiąc przed wyborami.

Pod koniec czerwca urzędnicy otworzyli pierwszą od niemal 30 lat nową linię tramwajową. I zamówili nowe tramwaje.

24.06.2014 Torun . Otwarcie nowej linii tramwajowej z Al . Solidarnosci do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika . Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: MZk nowa linia tramwajowa miejski zaklad komunikacji tramwaj tramwaje komunikacja miejska /FR/ ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - ToruńWOJCIECH KARDAS

To spore wydarzenie w Toruniu, bo miasto ostatni nowy tramwaj kupiło w 1990 r. A większość wagonów jest jeszcze starsza. Nowe miały przyjechać dopiero w grudniu, ale pierwsze dwa wyjadą na tory już w połowie października. Podobno o przesunięcie terminu na krótszy prosił producent składów.

Marcin Behrendt, Gazeta Wyborcza, Toruń