Cała Polska usiana czarnymi punktami. To wakacyjne tragedie. Szczególnie niebezpieczne dwie godziny

Dopiero co przekroczyliśmy półmetek wakacji, a na drogach doszło już do setek tragicznych w skutkach wypadków.

Mapa wypadków z tych wakacji

via GIPHY

W każdym z tych 348 miejsc zginęli ludzie. Mapę wypadków śmiertelnych publikuje i aktualizuje policja. Czarnych punktów przybywa. Dodatkowo czerwonym migającym światełkiem oznaczono wypadki śmiertelne z ostatniej doby. Widać, że doszło do nich w 4 punktach kraju.

Szare punkciki to z kolei wypadki, w których ofiara zmarła później - do 30 dni po zderzeniu. 

Wypadek nie kończy się na drodze

Za każdym z punktów kryją się tragedie całych rodzin. Rodzice tracą dzieci, dzieci - swoich najbliższych. Policjanci stykają się z takimi dramatami na co dzień. Mówił o tym w wywiadzie z "Gazetą Wyborczą" Wojciech Pasieczny, wówczas policjant stołecznej drogówki. Poruszający wywiad gazeta przypomniała niedawno, ku przestrodze: 

W rozbitym aucie obok zmarłego często dzwoni telefon. - Nigdy wtedy nie odbieramy. Patrzymy, kto dzwoni, spisujemy numer telefonu i później oddzwaniamy. Już z naszego numeru. Jeden z kolegów miał taką sytuację. Dzwonił telefon i wyświetliło się: "Twój Aniołek" - mówi mł. insp. Wojciech Pasieczny z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Rodzina przyjeżdża na miejsce. I nie chcą nam np. oddać dziecka, a przecież musimy je zawieźć do zakładu medycyny sądowej.

Cały wywiad znajdziesz tutaj >>>

Kiedy najwięcej wypadków śmiertelnych?

Przy okazji policja obala mit, że do wypadków dochodzi najczęściej wcześnie rano, kiedy w trasę ruszają niewyspani kierowcy i wieczorem, po zmroku, kiedy widoczność jest mniejsza. Funkcjonariusze przeanalizowali dane z całych wakacji w 2018 roku i okazało się, że najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w godzinach 15-16.

Natomiast najwięcej ofiar śmiertelnych było w godzinach 16-17.

Przyczyny wypadków drogowych

Do wielu tragicznych wypadków dochodzi przy suchej i słonecznej pogodzie. Kierowcom wtedy zdaje sie, że mogą więcej i przekraczają prędkość. Dane zebraliśmy na powyższym filmie.

Więcej o: