9 lat od zaginięcia Iwony Wieczorek. Teorii było kilka, sprawa nierozwiązana do dziś

Mija dokładnie 9 lat od zaginięcia 19-letniej Iwony Wieczorek. To była jedna z najgłośniejszych takich spraw w historii polskiej policji. Dziewczyny nie odnaleziono do dziś, a w trakcie trwania śledztwa pojawiały się różne teorie, żadna z nich nie została ostatecznie udowodniona. Śledczy jednak nie odpuszczają.
Iwona Wieczorek na zapisie z monitoringu Iwona Wieczorek na zapisie z monitoringu fot. materiały operacyjne Policji

Zaginięcie Iwony Wieczorek

19-letnia Iwona Wieczorek zaginęła w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku w Gdańsku. Po kłótni ze znajomymi w jednym z sopockich klubów, postanowiła wrócić do domu sama. Szła deptakiem w okolicy Jelitkowa, skąd miała około 20 minut do domu - wtedy kamery monitoringu miejskiego nagrały ją po raz ostatni. Sygnał telefonu Iwony Wieczorek urwał się przed godz. 4 rano na granicy Sopotu i Gdyni.

ZOBACZ TAKŻE: Mama Iwony Wieczorek: Opowiem pani, co to znaczy cierpienie. W sensie psychicznym i fizycznym >>>

Zaginiona Iwona Wieczorek Zaginiona Iwona Wieczorek fot. arch. prywatne

Ruszają poszukiwania

Po południu 17 lipca zaginięcie dziewczyny zgłaszają rodzice. - Jej telefon był wyłączony. Byłam pewna, że nocuje u koleżanki. Pojechaliśmy od razu na komisariat. Nie miała żadnego powodu, żeby uciekać. Jeżeli chciałaby wyjechać, mogła to zrobić bez problemu. Ze swoim chłopakiem rozstała się 3 miesiące temu, aktualnie nie była z nikim związana. W tym roku zdała maturę - mówiła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Iwona Kinda, matka Iwony Wieczorek. Ruszają poszukiwania w terenie, angażują się w nie nie tylko funkcjonariusze policji i strażacy, ale również wolontariusze.

Jacek Karnowski Jacek Karnowski FOT . KRZYSZTOF ĆWIK

Pieniądze za wskazówkę

26 lipca. Media informują o 20 tys. zł nagrody, którą wyznaczył prezydent Sopotu Jacek Karnowski za pomoc w odnalezieniu zaginionej Iwony.

Mężczyzna z ręcznikiem Mężczyzna z ręcznikiem fot. materiały operacyjne Policji

Mężczyzna z ręcznikiem

Po ponad tygodniu od zaginięcia policjanci odczytują zapis z miejskich kamer. Z nagrań wynika, że za Iwoną Wieczorek szedł nieznany mężczyzna z ręcznikiem narzuconym na ramię. Do dziś nie wiadomo, kim był i czy miał jakikolwiek z zaginięciem nastolatki.

Mężczyzna z ręcznikiem Mężczyzna z ręcznikiem Policja

Ręcznik dowodem w sprawie?

Pod koniec lipca wolontariusze uczestniczący w poszukiwaniach znajdują w przydrożnym rowie ręcznik, podobny do tego, który miał na zdjęciu mężczyzna. Ręcznik został znaleziony w pobliżu miejsca, którym mogła przechodzić Iwona Wieczorek.

Krzysztof Jackowski Krzysztof Jackowski Fot. Albert Zawada/ Agencja Wyborcza.pl

Jasnowidz wkracza do akcji

Sierpień 2010 r. Rodzina Iwony Wieczorek szukała pomocy u jasnowidzów, ich informacje nie pomogły jednak w wyjaśnieniu sprawy. Osobiście w poszukiwania angażuje się jasnowidz Krzysztof Jackowski, który przyjeżdża do Jelitkowa i wraz z bliskimi zaginionej przeszukuje teren. Mówi "Gazecie Wyborczej", że Iwona Wieczorek prawdopodobnie nie żyje, w wizjach widział nastolatkę w pobliżu drewnianych bud lub szop. 

Iwona Wieczorek Iwona Wieczorek mat. policyjne

Milion złotych

Anonimowi przedsiębiorcy z Gdańska w sierpniu "zrzucają się" na nagrodę za informację o miejscu pobytu Iwony Wieczorek. Obiecywany przez nich 1 milion złotych jednak nie pomaga.

Ręcznik nie pomoże

Połowa sierpnia 2010 r. Okazuje się, że na tajemniczym ręczniku nie znaleziono żadnych śladów, które mogłyby wskazywać, że miała z nim kontakt Iwona Wieczorek. Śledczy doszli do wniosku, że ręcznik nie jest związany ze sprawą, znaleziono na nim ślady biologiczne należące do dwóch kobiet.

Iwona Wieczorek z psem Kiką (fot. arch. prywatne) Iwona Wieczorek z psem Kiką (fot. arch. prywatne) Iwona Wieczorek z psem Kiką (fot. arch. prywatne)

Różne wersje wydarzeń

Mija pięć tygodni, po Iwonie Wieczorek wciąż nie ma śladu. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", śledczy nie wykluczają, że nastolatka mogła wsiąść do auta znajomej osoby, a następnie zostać zamordowana. Rozważany jest również scenariusz, w którym 19-latka miała zostać potrącona przez samochód, a kierowca z obawy przed odpowiedzialnością karną postanowił ukryć ciało.

Mężczyzna w bermudach Mężczyzna w bermudach mat. policyjne

Mężczyzna w bermudach

Październik 2010 r. Na nagraniach monitoringu policjanci spostrzegają też mężczyznę w bermudach, który w nocy z 16 na 17 lipca znajdował się w pobliżu miejsc, którymi przechodziła Iwona Wieczorek. Według śledczych, mężczyzna mógł mieć z nastolatką kontakt wzrokowy.

Krzysztof Rutkowski Krzysztof Rutkowski Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl

Doniesienia Krzysztofa Rutkowskiego

Sprawą zaginięcia Iwony Wieczorek zajmuje się też Krzysztof Rutkowski. W styczniu 2011 r. mówi mediom, że jeden ze studentów Uniwersytetu Gdańskiego miał przed popełnieniem samobójstwa wyznać kolegom, że porwał Iwonę Wieczorek wraz z dwójką znajomych. 19-latka miała zostać zgwałcona i wywieziona poza Trójmiasto. Matka studenta przekonywała w Radiu Gdańsk, że jej syn był niewinny i w chwili zaginięcia 19-latki przebywał na Kujawach.

Akta sądowe Akta sądowe Fot. Roman Rogalski / Agencja Wyborcza.pl

Prokuratura umarza śledztwo

Przełom 2011 i 2012 roku. Prokuratura umarza śledztwo w sprawie zaginięcia 19-latki. Akta liczą 23 tomy, ok. 4,6 tys. stron, przesłuchano ok. 300 świadków, w tym z wykorzystaniem wykrywacza kłamstw. Policja nie przestaje jednak szukać Iwony Wieczorek.

Lipiec 2013 r. "Gazeta Wyborcza" podaje, że do sprawy zostaje zaangażowany specjalny trzyosobowy zespół Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, który analizuje dotychczas zgromadzony materiał. Śledczy korzystają z pomocy konsultantów ze Szwajcarii i Niemiec.

26. 09. 2013, Gdańsk. Policjanci przeszukują pas nadmorski w poszukiwaniu śladów Iwony Wieczorek 26. 09. 2013, Gdańsk. Policjanci przeszukują pas nadmorski w poszukiwaniu śladów Iwony Wieczorek Fot. Agencja Wyborcza.pl

Przeczesywany park Reagana

Wrzesień 2013 r. Kolejna odsłona poszukiwań - policjanci przeczesują park Reagana w Gdańsku, szukają czegoś, co mogli wcześniej przeoczyć. Znaleziono kilka kości, a także fragmenty ubrań. Ostatecznie okazuje się, że kości były pochodzenia zwierzęcego, a ubrania nie należały do Iwony Wieczorek.

Poszukiwania Iwony Wieczorek Poszukiwania Iwony Wieczorek Pomorska Policja

Kolejne poszukiwania w parku

Wrzesień 2017 r. Policjanci ponownie przeszukują park Reagana, na miejsce wjeżdżają też koparki. - Miejsca te zostały wytypowane na podstawie anomalii, które pojawiły się na georadarze lub zostały wskazane przez psy służbowe wyspecjalizowane w szukaniu zwłok - tłumaczyli policjanci. Przełomu brak.

Iwona Wieczorek ma być widoczna na nagraniu Iwona Wieczorek ma być widoczna na nagraniu Fot. Lampart Group S.A., YouTube

Nowe nagranie

Listopad 2017 r. Prywatna agencja detektywistyczna twierdzi, że rozwikłała sprawę Iwony Wieczorek. W internecie zamieszcza film, który ma wskazywać potencjalnych sprawców jej zaginięcia. Agencja sugeruje, że za zaginięcie Iwony Wieczorek mogą być odpowiedzialni pracownicy jednej z firm sprzątających.

Na podstawie analizy kadrów z miejskiego monitoringu agencja przekonuje również - mimo niskiej jakości nagrań - że z tyłu samochodu należącego do firmy sprzątającej można dostrzec twarz zaginionej Iwony Wieczorek. Prokuratura twierdzi, że analizowano wątek związany z pracownikami firmy i nie stwierdzono, by mieli oni związek ze sprawą.

Sylwester Latkowski Sylwester Latkowski SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Policjant o byłym chłopaku 19-latki

Listopad 2017 r. "Wirtualna Polska" publikuje fragmenty książki Sylwestra Latkowskiego, który rozmawiał z anonimowym policjantem na temat zaginięcia Iwony Wieczorek. Funkcjonariusz twierdzi, że były chłopak nastolatki "ma coś za uszami", a w chwili zaginięcia jego telefon miał się logować w parku Reagana w Gdańsku. Matka Iwony Wieczorek - Iwona Kinda - nie wierzy jednak w doniesienia Latkowskiego i winę byłego chłopaka 19-latki.

Sprawa Iwony Wieczorek. Policja z psami tropiącymi znowu ruszyła na poszukiwania Sprawa Iwony Wieczorek. Policja z psami tropiącymi znowu ruszyła na poszukiwania Fot. KWP w Gdańsku

Poszukiwań ciąg dalszy

Grudzień 2017 r. Policjanci przeszukują teren działek w pasie nadmorskim. Dziewczyna zaginęła w tej okolicy w lipcu 2010 roku. Kolejna odsłona poszukiwań ma miejsce rok później, w miejscach, które śledczy wytypowali jako ewentualne punkty, w których mogły zostać ukryte zwłoki Iwony Wieczorek.

Prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie pracy grupy Łódź Kaliska Prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo w sprawie pracy grupy Łódź Kaliska Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl / Dawid Żuchowicz

Śledztwo trwa

Marzec 2019 r. Sprawę zaginięcia Iwony Wieczorek przejmuje tzw. archiwum X, które jest częścią Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Lipiec 2019 r. Jak mówi nam podkom. Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, postępowanie w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek wciąż trwa. Funkcjonariusze współpracują w tej kwestii z Prokuraturą Krajową.

Więcej o: