Jeden nawiązuje do pożaru Notre Dame, inne mówią o "popieraniu LGBT". Groby Pańskie z całej Polski

Jak co roku parafie w Polsce przygotowały oryginalne aranżacje Grobów Pańskich. Niektóre są stonowane i skłaniają do refleksji, inne, jak grób w kościele św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu odnoszą się do bieżących wydarzeń.
DLOKR DLOKR Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Kościół św. Marka (Kraków)

Ciekawą reprezentację w tym zestawieniu ma Kraków. Na tym zdjęciu widzimy intrygujący Grób Pański w Kościele św. Marka.

DLOWR DLOWR Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła (Wrocław)

Nawiązywanie do bieżących wydarzeń jest w niektórych parafiach tradycją. Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła we Wrocławiu postanowił odnieść się do pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Grób wygląda jak spalone wnętrze świątyni, na górze widzimy słynną rozetę, natomiast Jezus jest przygnieciony belkami stropowymi.

Płock, parafia św. Maksymiliana Kolbego, Grób Pański Płock, parafia św. Maksymiliana Kolbego, Grób Pański Magdalena Bielska

Płock, parafia św. Maksymiliana Kolbego

W płockiej parafii św. Maksymiliana Kolbego grób udekorowano kartonami z wypisanymi 'grzechami'. Wśród nich znalazły się 'nienawiść', 'pogarda', 'agresja' i 'zdrada', ale również 'LGBT' i 'gender. 

'Czy kościół to miejsce do szczucia na osoby o innej orientacji i poglądach? Czy nie nauczyliśmy się, do czego prowadzi nienawiść?' - napisała Magdalena Bielska, która wyraziła zgodę na użycie jej zdjęcia wykonanego w płockiej parafii. 

Grób Pański w Jabłonnie Grób Pański w Jabłonnie Kalina Valentovitch

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie

Podobne przesłanie niósł Grób Pański w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie. 

Na krzyżu umieszczono mające symbolizować grzechy kartki z takimi napisami jak: "popieram aborcję", "popieram LGBT", "nie chodzę na mszę", "kłamię", "mieszkam bez ślubu z dziewczyną / chłopakiem", "nie wierzę w Boga".

DLOKR DLOKR Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Kościół oo. Dominikanów (Kraków)

Z wyjątkową instalacją mamy do czynienia również w innym krakowskim kościele - u Dominikanów. Jezus, oświetlany przez niebieskie i fioletowe światło, unosi się nad ziemią.

DLOKR DLOKR Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl

Kościół oo. Dominikanów (Kraków)

Tak Grób Pański u Dominikanów wygląda z innej strony. 

grob wizytki grob wizytki Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Kościół Wizytek (Warszawa)

W kościele Wizytek w Warszawie postawiono na oszczędność środków wyrazu. Mamy wiele metrów białego płótna i podświetlane płyty kamienne z jasnego, eleganckiego kamienia. 

Jasna Góra, 19 kwietnia 2019 r. Grób Pański w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej Jasna Góra, 19 kwietnia 2019 r. Grób Pański w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej GRZEGORZ SKOWRONEK

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze

W sanktuarium na Jasnej Górze dekoracja nawiązuje do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę. Stąd umieszczony przy dekoracji grobu wizerunek papieża na tle wieży sanktuarium jasnogórskiego, napis 1979-2019 i słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie: 'Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!'.

DLOCZ DLOCZ Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Kaplica Cudownego Obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze

W dekoracji jasnogórskiej dominuje biel i czerwień. Na jednej z plansz znajduje się napis 'Kto nienawidzi, już przegrał'. Słowa te są cytatem z kard. Stefana Wyszyńskiego. Obok możemy przeczytać: 'Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią' - słowa, które według Ewangelii wypowiedział na krzyżu Jezus Chrystus.

Więcej o: