Czerwono od rac pod Jasną Górą. Przez Częstochowę przeszła pielgrzymka narodowców

"Wierni do końca", "Wielka Polska katolicka", "Nadchodzą nacjonaliści" - m.in. takie okrzyki wznosili narodowcy podczas VI Pielgrzymki Środowisk Narodowych na Jasną Górę. Według organizatorów w pielgrzymce wzięło udział 1500 narodowców-pątników. Ks. Henryk Grządko, który przewodził mszy, apelował do zebranych, by bronili wartości przed "napaścią cywilizacyjną".
DLOCZ DLOCZ Fot. Łukasz Kolewiński / Agencja Gazeta

Narodowcy, Konfederacja i Kaja Kodek

W sobotę wieczorem Jasna Góra zaczerwieniła się od rac w rękach członków Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego i Ruchu Narodowego oraz ich sympatyków. Łącznie w VI Pielgrzymce Środowisk Narodowych na Jasną Górę według organizatorów wzięło udział 1,5 tys. pątników. Wśród nich byli także przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także członkowie ugrupowania Konfederacja - m.in. Kaja Godek z Fundacji Pro Prawo do życia.

DLOCZ DLOCZ Fot. Łukasz Kolewiński / Agencja Gazeta

Wszechpolacy dziękują Bogu

Jak mówił Ziemowit Przebitkowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, msza w sanktuarium na Jasnej Górze to 'podziękowanie Panu Bogu przez ręce Pani Jasnogórskiej' za rok działalności MW. - Ta pielgrzymka jest pod patronatem Poznańskiej Piątki, czyli pięciu młodych chłopaków, którzy oddali swoje życie za Boga i za Ojczyznę - powiedział, cytowany w komunikacie biura prasowego Jasnej Góry. 

Tzw. Poznańska Piątka to pięciu wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu, którzy zostali aresztowani w 1940 r. przez gestapo za działalność konspiracyjną, a następnie zamordowani w Dreźnie. Jak opisuje 'Dziennik Zachodni', by uczcić Poznańską Piątkę narodowcy na błoniach utworzyli półkrąg, a następnie oświetlili racami baner poświęcony patronom pielgrzymki.

DLOCZ DLOCZ Fot. Łukasz Kolewiński / Agencja Gazeta

Ks. Grządko: Pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości

Podczas pielgrzymki narodowcy wykrzykiwali swoje tradycyjne hasła: 'Wielka Polska katolicka', 'Wielka Polska narodowa', 'Bóg, Honor i Ojczyzna', 'Młodość, wiara, nacjonalizm', 'Czołem wielkiej Polsce' czy 'Nadchodzą nacjonaliści'. Centralnym punktem pielgrzymki była msza, która rozpoczęła się przed godziną 17 w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej ks. Henryk Grządko, który przyjechał razem z narodowcami. W kazaniu duchowny mówił m.in. o 'napaści cywilizacyjnej na Polskę'. - Ona dzisiaj polega na tym, że pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości wewnętrznych, takich jak prawda, miłość, życie ludzkie, rodzina oparta na małżeństwie, moralność oparta na Ewangelii i Dekalogu - przekonywał duchowny.

DLOCZ DLOCZ Fot. Łukasz Kolewiński / Agencja Gazeta

Narodowcy jako obrońcy wartości

Ks. Grządko w kazaniu głosił, że 'tolerancja nie jest najwyższą wartością'. - My nie możemy pozwolić na zło, ani w nas, ani wokół nas. Gdybyśmy to zrobili, zło opanuje nas, osaczy nas, i będziemy musieli się poddać - mówił. Stwierdził też, że to właśnie środowiska mają bronić wartości. Po mszy narodowcy spotkali się w sali o. Kordeckiego oraz w Apelu Jasnogórskim, po czym przeszli na plac przed Jasną Górą.

DLOCZ DLOCZ Fot. Łukasz Kolewiński / Agencja Gazeta

Do konfrontacji z antfaszystami nie doszło

Jak informuje 'Gazeta Wyborcza', protestujący zablokowali narodowcom dojście do Pomnika Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza. Stała tam grupa ludzi z organizacji antyfaszystowskich m.in. z Częstochowy, Warszawy, Wrocławia, Cieszyna.

Więcej o:
Komentarze (489)
Pielgrzymka narodowców na Jasną Górę. Nie obyło się bez rac
Zaloguj się
 • maguniaklikunia

  Oceniono 102 razy 90

  Pani Maja Godek jest matką dwójki dzieci w tym jedno dziecko jest z zespołem Downa. Czy pani już nic innego nie ma w domu do robienia niż pokazywania się na takich pielgrzymko-manifestacjach. Wiosna jest piękna i można z dziećmi iść na spacerek do parku albo do lasu a nie "Wygłupiać" się na takich imprezach. Ciekawe kto u pani zajmuje się domem kiedy pani udaje stróża moralności. Jasna Góra to ciemny dół.

 • jolars1

  Oceniono 96 razy 80

  Właśnie tak zaczynało się to w Rzeszy Niemieckiej w latach 30-tych. A katotalibowie i pissdzielcy zadowoleni? Zgroza! A katotalibowie popierali hitlerka. Kto nim teraz będzie? Karzeł z Żoliborza?

 • semigetuza

  Oceniono 83 razy 67

  żal d..e ściska. Oni potrafią tylko wrzeszczeć, machać flagami, palić race jak jakieś stadionowe dupki i lizać dupsko kościołowi. Do niczego innego nie są zdolni. ZERO programu, ŻERO ideologii /bo to oni ideologią nazywają, to jakiś XIX wieczny bełkot/.
  Struktury w kraju śladowe, żrą się wewnątrz swego środowiska jak wściekłe psy, poziom intelektualny jak w szkole specjalnej troski.
  Media niepotrzebnie nagłaśniają ich występy żałosne, robiąc z nich siłę, którą nigdy nie byli i nie będą, bo maja przywódców na miarę Psiej Wólki.
  Wielka Polska Katolicka, barany. A nawet nie byliście w stanie powstrzymać imigracji muzułmanów do Polski, PiS was w jajo na miękko zrobił za poparcie jakie udzieliliście Jarkowi, katoliccy Idioci.
  Wielka Polska, zasrańcy, a tylko od służby w armii uciekacie jak diabeł od święconej wody, tchórze jesteście i damscy bokserzy tak w życiu jak i w polityce, łachmydy.

 • wojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 77 razy 65

  I co? Te 99% polskich katolików godzi się na to, żeby najważniejsze miejsce ich kultu w kraju było im zawłaszczane przez ludzi o neonazistowskich poglądach?

 • aaronbund

  Oceniono 53 razy 51

  wybitny polski literaturoznawca celnie powiedział: Jasna Góra to jest teraz gniazdo polskiego faszyzmu.

 • kataryniarski

  Oceniono 63 razy 47

  Ciekawe ile wśród tych "dziarskich chłopców" było przez księży molestowanych?

  Aż tak im się podobało, ze co roku wracają po więcej???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX