Polscy politycy w hełmach i mundurach. Terlecki nie był pierwszy, ale ma kolejnych naśladowców

Zdjęcie Ryszarda Terleckiego w hełmie i z papierosem w ustach wciąż robi furorę, ale to nie koniec. Razem z nim na Ukrainie było jeszcze kilku innych posłów, którzy też dzielą się fotografiami z tej wizyty. To jednak nie pierwsi politycy, którzy zyskują sławę dzięki przywdzianiu munduru - przypominamy ich inne "gościnne występy" związane z wojskiem.
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki Ryszard Terlecki / @RyszardTerlecki / Twitter

Ryszard Terlecki na froncie

Wspomniane już zdjęcie wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego w środę rozbiło bank. Poseł PiS stał się też bohaterem memów: papieros, hełm, kamizelka kuloodporna - i wszystko jasne.

Od lewej: poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski i poseł Stanisław Pięta Od lewej: poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski i poseł Stanisław Pięta Tomasz Rzymkowski / @tomasz.rzymkowski / Facebook

Pięta i Rzymkowski na Ukrainie

Wicemarszałek Sejmu nie był jedynym posłem, który udał się na Ukrainę. Tutaj zdjęcie od Tomasza Rzymkowskiego z Kukiz'15, który sfotografował się ze Stanisławem Piętą. Politycy, tak jak Terlecki, zastosowali się do rozkazów - przywdziali kamizelki kuloodporne.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski Kukiz'15 / Twitter

Terlecki i Rzymkowski, czyli wojaków dwóch

W czwartek Kukiz'15 opublikowało wspólne zdjęcie Terleckiego i Rzymkowskiego z komentarzem "humory dopisują". Jednak na próżno szukać go na profilu ugrupowania - dosyć szybko zniknęło. W sieci jednak nic nie ginie, także wciąż można podziwiać dwóch wojaków.

Paweł Kukiz Paweł Kukiz Paweł Kukiz / Facebook

Kukiz przypomina swoje wojskowe wojaże

Możliwe, że sławy wicemarszałkowi pozazdrościł Paweł Kukiz, a może po prostu chciał wpisać się w ostatni "wojskowy" trend. Lider Kukiz'15 zamieścił zdjęcia ze swojej wizyty przed laty.

Rok 2010, Afganistan. Od lewej: Stanisław Koziej, Bronisław Komorowski, Bogdan Klich i Radosław Sikorski Rok 2010, Afganistan. Od lewej: Stanisław Koziej, Bronisław Komorowski, Bogdan Klich i Radosław Sikorski isaf.wp.mil.pl

Sikorski, Koziej, Komorowski i Klich w Afganistanie

Na chwilę cofamy się w czasie, do roku 2010. To wizyta polskich polityków w Afganistanie, od lewej: Stanisław Koziej (jeszcze nim został 'Szogunem'), Bronisław Komorowski (jeszcze zanim nazywał kogokolwiek "szogunem") oraz szefowie MON i MSZ Bogdan Klich i Radosław Sikorski.

Bogdan Klich podczas wizyty w Afganistanie - rok 2009 Bogdan Klich podczas wizyty w Afganistanie - rok 2009 saf.wp.mil.pl

Klich z wizytą w Afganistanie

Kolejna fotografia z Afganistanu, w roli głównej Bogdan Klich, wówczas minister obrony narodowej.

Rok 2016. Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz w czołgu Rok 2016. Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz w czołgu 9 Brygada Kawalerii Pancernej /9bkpanc.wp.mil.pl

"Misiek" w czołgu

W kwietniu 2016 roku sieć żyła fotografiami ówczesnego rzecznika MON Bartłomieja M. Żartowano wtedy, że 'Misiek' pozazdrościł 'Czterem pancernym' i postanowił zostać czołgistą. Jego wizytę w 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej uwieczniono na kilku fotografiach.

Prezydent Andrzej Duda w czołgu Prezydent Andrzej Duda w czołgu Andrzej Hrechorowicz KPRP

Prezydent w czołgu i z karabinem w garści

Styczeń 2017 roku to z kolei historia z Żagania, gdzie pojawił się prezydent Andrzej Duda, który wskoczył do polskiego czołgu Leopard. Prezydent chwycił też za ciężki karabin maszynowy, a w sieci... zaczęło się dziać.

Prezydent Duda nie ma generalnie szczęścia, jeśli chodzi o wizytowanie wojska. Sieć obiegały np. nagrania, gdy "podskakuje" podczas wystrzału na ćwiczeniach (a Mariusz Błaszczak pozostaje niewzruszony).

Innym razem uchwycono, jak prezydent... nie do końca prawidłowo korzysta z lornetki.

Szef MON Mariusz Błaszczak Szef MON Mariusz Błaszczak MON

Mariusz Błaszczak w mundurze

Także następcy Sikorskiego czy Klicha na stanowisku ministra obrony narodowej lubią pojawiać się wśród żołnierzy w mundurze. Przywdział go np. Mariusz Błaszczak, gdy odwiedzał polskich żołnierzy w Afganistanie w 2018 roku.

Antoni Macierewicz z wizytą w Afganistanie Antoni Macierewicz z wizytą w Afganistanie MON

Antoni Macierewicz także zakładał umundurowanie

Również były już szef MON Antoni Macierewicz zakładał mundur. Zresztą za tym zdjęciem, jak i innymi z jego wizyty w Afganistanie, kryje się 'skandal, którego nie było'. Otóż pytano wówczas, czy cywil - a przecież minister obrony narodowej takowym jest - może nosić mundur. Poza granicami Polski, w krajach gdzie stacjonują kontyngenty wojskowe, to po prostu obowiązek - w ten sposób politycy nie wyróżniają się spośród żołnierzy.

Więcej o: