Uciekająca posłanka, Warszawa w racach i Duda przy biurku Trumpa. 2018 rok na zdjęciach

Uciekająca przed opiekunami osób z niepełnosprawnościami posłanka PiS czy prezydent Andrzej Duda, dla którego zabrakło miejsca przy biurku Donalda Trumpa to tylko niektóre z wydarzeń, które w 2018 roku wzbudzały najwięcej emocji i komentarzu. Najważniejsze momenty w polityce były przez cały rok obserwowane przez fotografów. Oto nasz wybór najciekawszych zdjęć-symboli minionych miesięcy.
Bernadeta Krynicka ucieka sejmowym korytarzem przed protestującymi Bernadeta Krynicka ucieka sejmowym korytarzem przed protestującymi fot. Łukasz Rzepka

Uciekająca posłanka Krynicka

Ten kadr będzie zdecydowanym numerem jeden w kategorii "zdjęcie-symbol". Była połowa maja, w Sejmie trwał protest rodziców osób z niepełnosprawnościami. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Bernadeta Krynicka mówiła w rozmowie z TVN24, że "przetrzymywanie" osób niepełnosprawnych uważa za "karygodne", a ich obecność jest "manipulacją". - Jako matka dziecka niepełnosprawnego, osoby dorosłej, może to będzie brutalne, znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie w takich warunkach niegodnych - stwierdziła wówczas.

Do protestujących wypowiedź szybko dotarła i - gdy spotkali Krynicką w Sejmie - próbowali doprosić się o rozmowę. Ten moment zarejestrował operator TVN24 Łukasz Rzepka, ukazał się on później w materiale Arlety Zalewskiej.

- Pani poseł, dzień dobry! Możemy zamienić słówko? Dlaczego pani mówi, że te dzieci są zmuszane, żeby tutaj być? Pani poseł! Prosimy panią o rozmowę. Proszę się odwrócić do nas - mówiła Iwona Hartwich. - Jesteśmy tu z własnej woli - dopowiedział jej syn Jakub.

- Nie będę z panią rozmawiała - rzuciła tylko posłanka. Chwilę później tłumaczyła swoją reakcję w rozmowie z dziennikarką TVN24. Twierdziła, że "widzi, jaką [matki - red.] mają postawę, jak potraktowały panią minister Rafalską, w jaki sposób rozmawiały z panią minister Kopcińską".

11 listopada w Warszawie 11 listopada w Warszawie fot. Ada Zielinska

Warszawa 11 listopada

To zdjęcie z 11 listopada mogłoby pewnie wygrać niejeden konkurs. Młoda dziewczyna w hotelowym pokoju, a za oknem race aż po horyzont. Koncepcja tegorocznych obchodów Święta Niepodległości zmieniała się jak w kalejdoskopie - niemal do ostatniego dnia trwały negocjacje między stroną rządową a narodowcami, którzy są organizatorami Marszu Niepodległości. Ostatecznie marsz miał być połączony, ale wyszło kuriozalnie - pierwszy pochód stanowiła ekipa rządząca, kombatanci, harcerze i wojsko, a druga, w sporej odległości od pierwszej, była tym, co standardowo widzimy na marszu narodowców.


Zdjęcie Ady Zielińskiej doskonale oddało to, jak obchody stulecia niepodległości wyglądały z perspektywy mieszkańców Warszawy i turystów.

Andrzej Duda i Donald Trump Andrzej Duda i Donald Trump Twitter.com/Donald J. Trump

Andrzej Duda na stojąco

Ta fotografia została umieszczona na Twitterze Donalda Trumpa. Prezydenci USA i Polski podpisywali porozumienie o współpracy między państwami. Trump siedzi wygodnie przy swoim biurku w gabinecie owalnym, a Duda składa podpis na stojąco. Polski prezydent nie miał do dyspozycji krzesła ani fotela, musiał podpisywać dokument, stojąc w rogu biurka.

Wielu komentatorów jest zdania, że takie potraktowanie Dudy jest niestety odzwierciedleniem naszej roli w stosunkach polsko-amerykańskich.

Wanda Traczyk-Stawska Wanda Traczyk-Stawska twitter.com/AleksandraS_G

Kombatantka niewpuszczona do Sejmu

Symbolicznych zdjęć z protestu opiekunów osób z niepełnosprawnościami można wybrać kilkanaście - śpiących na siedząco rodziców, protestujących zasłoniętych kotarą na czas szczytu NATO, spotkań przez szlaban, gdy protestującym na wózkach nie pozwolono podejść do odwiedzających czy siedzącej na wózku przeszło 70-letniej maskotki małpki Pana Peemka - prezentu od Wandy Traczyk-Stawskiej. Uczestniczka powstania warszawskiego chciała odwiedzić protestujących, jednak nie została do Sejmu wpuszczona. To właśnie fotografie 90-letniej kombatantki przed metalowymi bramkami stało się symbolem tego, jak z Sejmu uczyniono twierdzę i jak obawiano się jakichkolwiek odwiedzin.

Niemal identyczna sytuacja zdarzyła się, gdy protestujących chciała odwiedzić Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Ochojska, sama będąca osobą z niepełnosprawnością, stwierdziła nawet, że łatwiej niż do Sejmu było dostać się do oblężonego Sarajewa.

16.05.2018 Warszawa , ulica Wiejska . Janina Ochojska podczas proby wejscia na teren sejmu RP .
Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta

SLOWA KLUCZOWE:
ochojska janina ochojska sejm rp wiejska Ron strajk rodzicow dzieci niepelnosprawnych /FR/
ADAM STĘPIEŃ

- Jest mi przykro. Jestem patriotką, osobą niepełnosprawną i uważam, że mam prawo wejść do tych ludzi i powiedzieć im: słuchajcie, niepełnosprawność to jest tylko coś, co się przydarza, z czym można żyć. Ale żeby można było z tym żyć, trzeba walczyć o swoje prawa. I o te prawa dzisiaj walczymy i chciałabym móc to robić razem z tymi ludźmi, ale niestety uniemożliwiono mi to - mówiła.

Tomasz Komenda został uniewinniony przez Sąd Najwyższy Tomasz Komenda został uniewinniony przez Sąd Najwyższy AGATA GRZYBOWSKA

Uniewinniony po 18 latach za kratami

Tomasz Komenda w 2004 roku został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za brutalny gwałt i zabójstwo 15-latki w Miłoszycach pod Wrocławiem. Po 18 latach Prokuratura Krajowa wyszła z wnioskiem o wznowienie postępowanie w związku z pojawieniem się dowodów, które rzuciły nowe światło na zbrodnię. Okazało się, że Tomasz Komenda tragicznej nocy nawet nie przebywał w Miłoszycach.

W marcu Komenda wyszedł na wolność. Decyzję o przedterminowym zwolnieniu podjął sąd penitencjarny przy wrocławskim Sądzie Okręgowym. W maju Sąd Najwyższy zdecydował o uchyleniu wyroku i uniewinnieniu Komendy. W uzasadnieniu wskazano m.in., że Komenda od początku współpracował ze śledczymi, a materiał DNA - później dowód przeciwko niemu - został pobrany bez udziału biegłego.

Władysław Frasyniuk Władysław Frasyniuk wroclaw.wyborcza.pl

Frasyniuk jak niebezpieczny przestępca

14 lutego o świcie Władysław Frasyniuk, legenda Solidarności, został zatrzymany w swoim własnym domu. Frasyniuk został wyprowadzony w kajdankach, skuty za plecami. - Robi się tak w sytuacjach, gdy uważa się, że człowiek jest niebezpieczny - mówił w rozmowie z Gazeta.pl były policjant.

Pełnomocnik Frasyniuka złożył zażalenie na zatrzymanie i na początku maja warszawski sąd uznał, że zastosowanie wobec Frasyniuka kajdanek było "bezprawne, niedopuszczalne i bezzasadne".

Władysław Frasyniuk od kilku miesięcy nie stawiał się w prokuraturze, w której toczy się śledztwo w sprawie naruszenia przez byłego opozycjonistę nietykalności cielesnej policjanta, do której miało dojść w trakcie jednej z zeszłorocznych miesięcznic smoleńskich. Jeszcze w styczniu Władysław Frasyniuk zapewniał, że nie zamierza stawić się w prokuraturze, a wezwanie nazywał mianem "represji politycznej".

Jarosław Kaczyński rozpoczyna przekop Mierzei Wiślanej. Symbolicznie i kolejny raz. Za kilka dni odbędą się wybory samorządowe. Plaża w Kątach Rybackich, 16 października 2018 Jarosław Kaczyński rozpoczyna przekop Mierzei Wiślanej. Symbolicznie i kolejny raz. Za kilka dni odbędą się wybory samorządowe. Plaża w Kątach Rybackich, 16 października 2018 Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Słupek, który porwało morze

Uroczyste wbicie ostatniego słupka geodezyjnego wyznaczającego granicę przekopu Mierzei Wiślanej odbyło się 16 października. Brali w nim udział Jarosław Kaczyński, który osobiście wbijał słupek w ziemię, a także minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Dwa tygodnie później przechodnie zaczęli donosić, że czerwono-biały słupek w tajemniczych okolicznościach zniknął. W odpowiedzi Urząd Morski w Gdyni poinformował, że słupek prawdopodobnie został zabrany przez morze podczas sztormu, bo był wkopany dość płytko.

Został przypadkowo znaleziony przez pracownika oddziału urzędu morskiego w Sztutowie niedaleko miejsca, w którym wkopał go Kaczyński. Teraz słupek znajduje się w urzędzie morskim. Urzędnicy na razie nie wkopują go z obawy przed wzburzonym obecnie morzem, które mogłoby porwać go ponownie.Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Prezydent na XXII Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 Jakub Szymczuk / KPRP

"Duda Dance" w Lednicy

To wydarzenie nie było przełomowe, ale mówiono o nim niezwykle długo, a nagrania były odtwarzane setki tysięcy razy. Andrzej Duda był honorowym gościem Spotkania Młodych w Lednicy i udzielił mu się radosny nastrój. Prezydent pokazał jak tańczy i śpiewa, a popisy taneczne zyskały określenie "Duda dance".

Więcej o: