Tak inni świętują stulecie niepodległości. Finowie zainwestowali w bibliotekę

Nie tylko Polacy świętują w tym roku stulecie odzyskania niepodległości. W tym samym okresie, dzięki korzystnej sytuacji po zakończeniu I wojny światowej, na mapę wróciło też szereg innych państw regionu. Świętują więc też Finowie, Estończycy, Łotysze, Litwini i Czesi oraz Słowacy. Ci pierwsi z tej okazji zainwestowali między innymi w wielką nowoczesną bibliotekę w centrum Helsinek.
Wielki pokaz fajerwerków w Helsinkach na zakończenie obchodów Wielki pokaz fajerwerków w Helsinkach na zakończenie obchodów Fot. Petra Lönnqvist / Finland 100

Świętowanie po fińsku

Finowie formalnie obchodzili setny dzień niepodległości szóstego grudnia 2017 roku. Tego dnia w 1917 roku deklarowali oderwanie się od pogrążonego w rewolucji rosyjskiego imperium. Centralne uroczystości odbyły się w Helsinkach, gdzie zorganizowano różne wydarzenia kulturalne, defiladę wojskową, składanie kwiatów pod pomnikami a wieczorem na historycznym głównym placu miasta przemówił prezydent. Na zakończenie odbył się wielki pokaz fajerwerków. Na centralnych uroczystościach miało się zgromadzić nawet sto tysięcy ludzi.

Marsz nacjonalistów przebiegł bez większych ekscesów. Wydarzenie zabezpieczała policja Marsz nacjonalistów przebiegł bez większych ekscesów. Wydarzenie zabezpieczała policja Fot. Hanna/Wikipedia CC BY-SA 2.0

Nacjonaliści maszerowali dzień wcześniej

Dzień wcześniej w Helsinkach odbył się marsz z pochodniami zorganizowany przez nacjonalistów. Bez większych ekscesów przez miasto przeszło ponad dwa tysiące ludzi z różnych ugrupowań skrajnej prawicy. Doszło do próby zablokowania marszu poprzez zorganizowanie na jego trasie festynu dla dzieci, jednak policja do tego nie dopuściła.

Nowa biblioteka w Helsinkach dofinansowana przez państwo z okazji stulecia niepodległości Nowa biblioteka w Helsinkach dofinansowana przez państwo z okazji stulecia niepodległości Fot. oodihelsinki.fi

Biblioteka na stulecie

Finowie świętowali też na wiele innych sposobów pod hasłem przewodnim "razem". Między innymi państwo w ramach obchodów stulecia dofinansowało budowę nowej wielkiej Biblioteki Centralnej w Helsinkach kwotą 30 milionów euro. Pozostałe 66 milionów wyłożyło miasto. Imponujący kompleks ma zostać otwarty dla obywateli w przyszłym miesiącu, po trzech latach budowy. W dniu niepodległości rząd wysłał na wszystkie telefony komórkowe w państwie krótkie życzenia, a około 800 tysięcy Finów zadeklarowało wywieszenie flagi państwowej. 600 tysięcy wzięło udział w akcji "przerwa na kawę z okazji niepodległości", w ramach której dzień przed uroczystymi obchodami ludzie robili sobie krótką przerwę na wypicie gorącego napoju.

Empire State Building w barwach Finlandii Empire State Building w barwach Finlandii Fot. Sonja Pyötsiä / Finland 100

Świat na biało-niebiesko

Z okazji stulecia swojej niepodległości Finowie doprowadzili też do tego, że ich narodowymi barwami biało-niebieskimi rozświetliły się dziesiątki słynnych budynków i obiektów na całym świecie. Od figury Chrystusa w Rio de Janeiro, przez Empire State Buliding i Koloseum w Rzymie po Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (podobną akcję 11 listopada zorganizuje Polska). Różnicy światowi przywódcy nagrali krótkie gratulacje dla Finlandii, między innymi kanclerz Angela Merkel, wiceprezydent USA Joe Biden czy prezydent Andrzej Duda.

Centralne uroczystości w Helsinkach Centralne uroczystości w Helsinkach Fot. Petra Lönnqvist / Finland 100

Rząd twierdzi, że Finom się bardzo podobało

W ramach obchodów fiński rząd przeprowadził sondaż na reprezentatywnej grupie tysiąca obywateli. 93 procent respondentów było zadowolonych z tego, jak ich kraj świętował stulecie swojej niepodległości. Podobny procent był przekonany, że obchody wzmocniły pozytywny wizerunek ich ojczyzny na świecie.m Według 83 procent w kraju wzmocniło się poczucie wspólnoty.Udział osób zadowolonych z atmosfery w państwie wzrósł zaś z 37 procent w 2015 roku do 58 procent na początku 2018 roku.

Uroczystości w Wilnie Uroczystości w Wilnie Fot. Kancelaria prezydenta Ukrainy

Bałtowie świętują z mniejszym rozmachem

Nieco skromniej wyglądały obchody w Estonii i na Litwie. Były parady, przemówienia głów państwa i wydarzenia kulturalne. W obu państwach po oficjalnych uroczystościach odbyły się też marsze skrajnej prawicy. W Wilnie na pochodzie z pochodniami niesiono między innymi bannery gloryfikujące kolaborantów współpracujących z III Rzeszą. Łotysze będą obchodzić swój Dzień Niepodległości 18 lutego. Odbędzie się parada wojskowa, pokaz świateł i przemówi prezydent.

Defilada z okazji setnej rocznicy niepodległości w Pradze Defilada z okazji setnej rocznicy niepodległości w Pradze Fot. Petr David Josek / AP Photo

U Czechów królowało wojsko

Czesi świętowali swoje stulecie niepodległości 28 października. W Pradze odbyła się największa defilada wojskowa od upadku komunizmu i przemawiał prezydent. Wśród gości był sekretarz obrony USA Jim Mattis Do tego po trzech latach remontu otwarto uroczyście Muzeum Narodowe i odbyły się różne wydarzenia kulturalne.

Więcej o:
Komentarze (70)
Można świętować niepodległość bez wielkiej awantury. Pokazali to Finowie
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 27 razy 23

  Ja tylko przypomnę, że nawet ten wstrętny PRL było stać na "tysiąc szkół na tysiąclecie"...

 • mcguirre

  Oceniono 26 razy 22

  A u nas 220 baniek poszło w PiSdu. Jako okrasa będzie marsz niezgody w Warszawie, pomnik prezydenta kamikaze i paszporty z błędem :) Pytanie tylko gdzie się podziały te pieniądze bo wymalowanie krwawiących Boeingów i lokomotyw Intercity chyba tyle nie kosztowało.

 • abracadabra1

  Oceniono 28 razy 22

  A w Polsce na stulecie niepodleglosci odslania sie wielki pomnik malego prezydenta
  urodzonego po wojnie .

 • iwanme

  Oceniono 23 razy 19

  W Finlandii 30 mln Euro na bibliotekę, phi kto w dzisiejszych czasach czyta książki, zapatrzeni w przeszłość...
  My zrobiliśmy lepiej zainwestowaliśmy 200 mln zł w przyszłość Narodu - czyli w PiS :)

 • tinley

  Oceniono 22 razy 18

  Ale gupi ci Finowie. A mogli w race, szaliki, kominiarki, przywileje emerytalne mundurowych, i pomnik swojego Wodza po niebo. My som mądrzejsze i żadna biblioteka nie bedzie nam stolicy szkaradzić.

 • roman.tur

  Oceniono 20 razy 16

  Przeciez postrch malopolskich szos, Becia Szydlo powiedziala, ze jedyna ksiazka jej zycia jest Biblia i caly suweren wpadl w zachwyt, nad jej glebia. To na co na 1 ksiazke budowac jakies biblioteki? Finowie to mądry narod, Polakom madrosc brakuje od stuleci, madrosc zastepujac klepaniem pacierzy.

 • tadjan

  Oceniono 18 razy 14

  ludzie, nie porównujcie burdelu nad Wisłą do cywilizowanego świata........ tutaj na Wisłą inwestuje się 20miliardów rocznie w kler!

 • extrafresh

  Oceniono 14 razy 12

  Suwerenpincetplus nie czyta książek.
  Po .uj nam jakieś biblioteki!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX