Tęczowy Piątek w polskich szkołach. Pokazujemy materiały, które dostali nauczyciele i uczniowie

W ponad 200 szkołach w całej Polsce odbywa się akcja Tęczowy Piątek, zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. W placówkach mają zawisnąć plakaty, a na lekcjach mają odbywać się pogadanki dotyczące akceptacji i otwartości wobec uczniów oraz uczennic LGBTQI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interseksualnych). Akcja wzbudza spore kontrowersje. Prezentujemy materiały, które otrzymały niektóre szkoły od KPH.
Tęczowy Piątek Tęczowy Piątek Kampania Przeciw Homofobii

Plakaty na Tęczowy Piątek

Szkoły, które zadeklarowały udział w akcji, otrzymały plakaty z napisami "Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim uczniom i uczennicom", a także "Jestem wspierającą nauczycielką" i "Jestem wspierającym nauczycielem". Do szkół trafiły również przypinki.

Broszura dla nauczycielek i nauczycieli Broszura dla nauczycielek i nauczycieli Kampania Przeciw Homofobii

Broszura dla nauczycieli

KPH przysłała także pedagogom dziewięciostronicową broszurę "Młodzież LGBTQ w mojej szkole może na mnie liczyć! Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek".

"Uzupełnij program prowadzonych przez siebie lekcji o informacje dotyczące orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Wystarczy, że np. mówiąc o Oscarze Wildzie wspomnisz o jego związku z lordem Alfredem Douglasem i o tym jak to, że był gejem wpływało na jego twórczość" - radzi nauczycielom autor publikacji Vyacheslav Melnyk.

"Reaguj na homofobiczne czy transfobiczne uwagi, komentarze i żarty, które słyszysz. Wielu uczniów i uczennic używa takich słów jak "pedał", "lesba", "babochłop" itd. Sygnalizuj, że takie słownictwo jest nie do przyjęcia" - dodaje.

Broszura 'Ramię w ramię po równość' Broszura 'Ramię w ramię po równość' Kampania Przeciw Homofobii

"Ramię w ramię po równość"

Kolejna z broszur, która trafiła do szkół, to "Ramię w ramię po równość. Jak być sojusznikiem i sojuszniczką osób LGBT. Dowiedz się jak wspierać gejów, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe".

"Liczba gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych jest dużo mniejsza niż osób heteroseksualnych. Aby walczyć o równe prawa, mniejszość musi mieć wsparcie większości. Twój sojuszniczy głos ma wielką moc. Dlaczego? Bo bezinteresownie działasz na rzecz innych! O tym, że jesteś sojusznikiem lub sojuszniczką mów głośno w domu, w szkole, w pracy czy na uczelni. Rozmawiaj o tym ze swoimi rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi i współpracownikami" - czytamy w broszurze.

Poradnik dla rodziców Poradnik dla rodziców Kampania Przeciw Homofobii

Poradnik dla rodziców osób nieheteroseksualnych

Kampania Przeciw Homofobii przysłała także szkołom 39-stronicowy poradnik "My rodzice. Pytania i odpowiedzi rodziców gejów, lesbijek i osób biseksualnych".

"Są rodzice, którzy byli w stanie przyjąć informację o homoseksualności swojego dziecka spokojnie. Inni natomiast przechodzili przez proces zbliżony do żałoby, z towarzyszącymi jej fazami szoku, zaprzeczenia, gniewu, poczucia winy i utraty. Jeśli więc przeżywasz tego rodzaju uczucia, jest to całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę stosunek naszego społeczeństwa do lesbijek, gejów i osób biseksualnych. Nie potępiaj siebie za to, co czujesz" - piszą autorzy poradnika.

"Ponieważ kochasz swoje dziecko, postaraj się - ze względu na nie i na siebie - przejść do kolejnego etapu, podążać ku obszarom akceptacji, zrozumienia i wsparcia. Chociaż może ci się wydawać, że straciłeś córkę lub syna - wcale tak nie jest. Twoje dziecko jest tym samym człowiekiem, którym było wczoraj. Jedyną rzeczą, którą straciłaś, jest twoje własne wyobrażenie o dziecku i sposób, na który ty je rozumiałeś" - czytamy w książce.

Tęczowy Piątek w szkołach

Działacze Kampanii Przeciw Homofobii podkreślają, że nie wysyłają do szkół swoich przedstawicieli. Za organizację wydarzeń oraz ich konkretną formę odpowiedzialni są sami nauczyciele i uczniowie.

Więcej o: