Setki interwencji, zerwane linie energetyczne, potê¿ne fale. W Grecjê uderzy³ medikan

¦ródziemnomorski cyklon
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków do Grecji dotar³ medikan. To cyklon, który uformowa³ siê nad Morzem ¦ródziemnym. Medikan przypomina szalej±ce nad oceanami huragany, choæ jest znacznie s³abszy.

Statki zostaj± w portach
Nie oznacza to jednak, ¿e Grecy mog± spaæ spokojnie. Medikan uderzy³ ju¿ w po³udniowe wyspy Grecji. Na zdjêciach agencji AP widzimy skutki, jakie cyklon wywo³a³ w portach u wybrze¿y Attyki. Greckie s³u¿by wyda³y ostrze¿enia, by statki nie na razie z nich nie wyp³ywa³y. Apeluj± tak¿e do mieszkañców, aby zabezpieczyli przedmioty, które móg³by porwaæ wiatr i by nie zbli¿ali siê do potoków i rzek, które mog± b³yskawicznie wezbraæ. Ostrzegaj± te¿, aby nie chowali siê przed deszczem pod drzewami lub w pobli¿u obiektów, które mo¿e uszkodziæ wicher.

12-metrowe fale
Cyklon powali³ mnóstwo drzew, które pozrywa³y linie energetyczne, co odciê³o wiele nieruchomo¶ci od pr±du. 'The Telegraph' informuje o wietrze, który wieje 160 kilometrów na godzinê i wysokich na 12 metrów falach. W licznych miejscach nawiedzonych przez cyklon temperatura spad³a do 10 stopni Celsjusza.

Zamkniête szko³y
Z powodu cyklonu na po³udniu Grecji oraz w Atenach zamkniêto wiele szkó³. - W mojej dzielnicy silny wiatr wieje od poniedzia³ku. Dzi¶ wieje, pada deszcz, zamkniête s± wszystkie szko³y podstawowe i gimnazja - mówi w rozmowie z RMF FM Irena Godek, która mieszka w centrum Aten. Ze wzglêdu na pogodê opó¼nione s± tak¿e loty.

W³ochy i Turcja te¿ zagro¿one
S³u¿by greckie dosta³y setki wezwañ do usuwania zniszczeñ. Wed³ug wielu prognoz medikan mo¿e przybraæ na sile. Zagro¿one s± te¿ po³udniowe rejony W³och oraz Turcja. Na poni¿szej mapie mo¿na sprawdziæ, gdzie aktualnie siê znajduje.

Czym jest medikan
Jak wyja¶nia TVN Meteo, medikan w odró¿nieniu od cyklonów tropikalnych mo¿e tworzyæ siê przy temperaturze poni¿ej 26 stopni Celsjusza. Medikany formu³uj± siê zazwyczaj w okresie od wrze¶nia do stycznia i utrzymuj± siê od 12 godzin do piêciu dni. Powstaj± zwykle nad morzami Joñskim oraz ¦ródziemnomorskim.