MON pisze o "skutecznych" zabytkach na gąsienicach. Nie ma wyboru, T-72 muszą gonić Rosjan

Praktycznie wszystkie polskie czołgi, gdyby stosować do nich normy ze świata cywilnego, powinny jeździć na żółtych tablicach rejestracyjnych, czyli zabytkowych. Co trzeci jest jednak naprawdę stary. Chodzi o około 300 czołgów T-72. Według MON są nadal "skuteczne", choć według ekspertów to kontrowersyjna teza, ponieważ są żywcem wzięte z lat 70. Będą unowocześniane, ponieważ na naprawdę nowe maszyny jeszcze długo nie ma szans.
Odpowiedź MON na pytania o T-72 Odpowiedź MON na pytania o T-72 Krzysztof Brejza/Twitter

Zabytkowe wozy są "skuteczne"

Dyskusja na temat wartości T-72 rozgorzała z powodu odpowiedzi MON, którą otrzymał na zadane przez siebie pytania poseł PO Krzysztof Brejza oraz zdawkowej informacji w biuletynie związków zawodowych jednej z firm zbrojeniowych.

W odpowiedzi dla posła Sekretarz Stanu Wojciech Skurkiewicz informuje, że ministerstwo planuje modernizować "ponad 300" czołgów T-72. Stwierdza przy tym, że "wymagania współczesnego pola walki wskazują na potrzebę posiadania na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP środków walki zdolnych do rażenia różnorodnego uzbrojenia oraz dysponujących znaczną zdolnością ochrony żołnierzy. Czołg T-72 okazał się w tych względach skuteczny, szczególnie po przeprowadzeniu modernizacji."

Dwa polskie T-72. Prawie identycznie wyglądały ćwiczenia oddziałów ZSRR w latach 70. Dwa polskie T-72. Prawie identycznie wyglądały ćwiczenia oddziałów ZSRR w latach 70. MON

Standard radziecki z końca lat 70.

Z odpowiedzi MON wynika więc, że T-72 jest "skuteczny" w atakowaniu wroga i obronie swojej załogi. Nie jest o tym przekonany Jarosław Wolski, dziennikarz miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" i "Wozy Bojowe Świata". - Nasze czołgi T-72 absolutnie nie odpowiadają wymogom współczesnego pola walki. To standard radziecki z 1979 roku. Sprzed prawie 40 lat - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl. Nieco lepiej jest z T-72 zmodernizowanymi w latach 90. do standardu PT-91 Twardy. O nie może chodzić Skurkiewiczowi w fragmencie "szczególnie po przeprowadzeniu modernizacji". Jednak zdaniem Wolskiego, to też nie są maszyny przystające do współczesnego pola walki. Nie ma do nich skutecznej amunicji i są mało celne w ruchu.

Obecnie najnowocześniejszy polski czołgi - Leopard 2A5 Obecnie najnowocześniejszy polski czołgi - Leopard 2A5 US Army

Tylko garstka względnie nowoczesnych

Jak wynika z odpowiedzi Skurkiewicza, polskie wojsko utrzymuje w służbie 257 oryginalnych T-72M, produkowanych w latach 80. w Polsce na radzieckiej licencji. Była to wersja eksportowa, czyli zubożona względem tego, co otrzymywało wówczas wojsko ZSRR w postaci T-72B. Dodatkowo w magazynach jest kilkadziesiąt oryginalnych T-72M. To około 1/3 całej liczby polskich czołgów. Kolejna 1/3 to PT-91. Reszta to niemieckie Leopard 2 w wersjach A4 i A5. W praktyce tylko te ostatnie można uznać obecnie za dość nowoczesne. Jest ich nieco ponad sto. Za kilka lat drugie tyle Leopard 2A4 ma zostać zmodernizowanych do wersji 2PL i wówczas Polska będzie miała około 250 przyzwoitych czołgów rzeczywiście mogących "odpowiadać wymogom współczesnego pola walki".

Nowa podstawa rosyjskich wojsk pancernych - T-72B3 Nowa podstawa rosyjskich wojsk pancernych - T-72B3 Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia CC BY-SA 4.0

Rosjanie gwałtownie skoczyli do przodu

Największym problemem polskich czołgistów jeżdżących w większości na zabytkowych T-72 i nie najnowszych PT-91, jest fakt, że Rosjanie w ostatnich latach gwałtownie zmodernizowali swoje T-72. Ponad tysiąc takich maszyn rodem z lat 80. unowocześniono do standardu T-72B3. Otrzymały między innymi nowe armaty, systemy kierowania ogniem i możliwość użycia nowoczesnej amunicji. Jak mówi Wolski, to przykład racjonalnej modernizacji, bo istotnie podniosła możliwości tych maszyn za stosunkowo nieduże pieniądze. T-72B3 okazały się takim sukcesem, że na razie wyhamowano drogi program budowy czołgu nowej generacji T-14 Armata.

Polskie T-72 w większości wyprodukowano w drugiej połowie lat 80 Polskie T-72 w większości wyprodukowano w drugiej połowie lat 80 MON

Modernizacja na wzór rosyjski

- Powinniśmy zrobić to samo co Rosjanie - uważa Wolski. Jego zdaniem z zabytkowych T-72 można rzeczywiście zrobić maszyny przydatne na współczesnym polu walki. Wymienia między innymi konieczność wymiany armaty i szeregu elementów odpowiadających za jej celność, zapewnienie skutecznej amunicji i obłożenie czołgu polskim pancerzem reaktywnym ERAWA. Mające przeprowadzić modernizację zakłady Bumar-Łabędy przygotowały kilka wariantów i zaproponowały je MON. Od najprostszych i tanich po droższe, ale lepsze. - Nie będzie to najnowocześniejszy sprzęt, ale dość dobry na większość zagrożeń mogących nadjechać ze wschodu - zaznacza Wolski.

Polskie PT-91 Twardy na paradzie w Warszawie Polskie PT-91 Twardy na paradzie w Warszawie MON

MON trzyma karty przy orderach

Nie wiadomo jednak jak konkretnie ma wyglądać zapowiadana modernizacja. MON w tej sprawie zachowuje milczenie, choć spekulacje trwają już od lat. Sam fakt, że modernizacja ma się rzeczywiście odbyć, stał się pewny w niecodzienny sposób - poprzez najnowszy biuletyn związków zawodowych zakładów zbrojeniowych MESKO. Zamieszczono w nim fragmenty protokołu z posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Rozwoju Przemysłowego Potencjału Obronnego i Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych. Wiceminister MON Sebastian Chwałek powiedział na nim, że do modernizacji "w najbliższym czasie" jest przeznaczonych 318 czołgów T-72. Nie wiadomo jednak właściwie kiedy, za ile i w jakim stopniu stare czołgi mają zostać odmłodzone.

Najbardziej zaawansowana polska modyfikacja T-71 - malezyjskie PT-91M Pendekar Najbardziej zaawansowana polska modyfikacja T-71 - malezyjskie PT-91M Pendekar Rizuan/Wikipedia CC BY 3.0

Mogło być łatwiej

Jak mówi Wolski, mogło być lepiej, gdyby około dziesięciu lat temu z powodów politycznych i finansowych nie przerwano rozwoju maszyn PT-91. W tym okresie sprowadzono z Niemiec używane Leopardy 2, co pozwoliło pozornie uznać sytuację polskich czołgistów za przyzwoitą. Ograniczono wydatki na prace nad modernizacjami T-72, uznając je za nieperspektywiczne. Postanowiono tworzyć "lekkie czołgi" Gepard, które po kilku latach analiz uznano jednak za niemożliwe do stworzenia. Do tego czasu zlikwidowano jednak między innymi kluczową fabrykę silników w Warszawie i możliwość produkcji wież czołgowych. Dzisiaj, kiedy odmładzanie T-72 okazało się znów konieczne, Polska ma do tego znacznie gorsze możliwości niż dziesięć lat temu.


Komentarze (335)
T-72 do modernizacji. MON uchyla rąbka tajemnicy
Zaloguj się
 • e50504

  Oceniono 71 razy 37

  Polska Husaria na ruskim sprzęcie jeździ. Piłsudski i Najświętsza Panienka w grobie się przewracają xD

  Jak już z Ukrainą budujemy te niewidzialne śmigłowce, to może wyciągną z piwnicy model czołgu PL-01, wiecie, ten z płyt wiórowych i na podwoziu od meleksa. Pokażmy tym kacapom jak się robi technikę xD

 • semigetuza

  Oceniono 27 razy 23

  a zapłacił już MON plk Wiśniewskiemu za ten "pancerz reaktywny"? Bo jak nie, to w końcu się Wisniewski w..wi i pozabiera MON swoje zabawki i czołgi gole zostaną.
  Mnie już nic nie dziwi. Były już myśliwce z papier mache, dumnie prezentowane w TV, były dymnice czołgowe z klocków drewnianych gustownie malowanych był podkalibrowy z papieru toaletowego, był niepalny napalm, za to niepalne mundury polowe paliły się jak cholera. Były buty rozpadające sie po dwóch miesiącach i rozwalające nogi żołnierzom, był Beryl z wypadająca lufą była "niestrzelająca" amunicja. Zabrakło by tu miejsca, żeby spisać wszystkie wyczyny MON, a szczególnie Szefostwa Uzbrojenia. Za to nasi generałowie w czynnej służbie mają najdłużej zatemperowane ołówki na świecie w strzelaniu kopytami i w okrzykach tag jest!! tez nie mamy równych sobie w świecie. To już nawet nie jest zdrada, to głupota i intelekt na poziomie rozwielitki.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 34 razy 20

  <<< T-72B3 okazały się takim sukcesem, że na razie wyhamowano drogi program budowy czołgu nowej generacji T-14 Armata. >>>

  Wyhamowano, bo nie ma kasy; podobnie jak w przypadku BWP, transportera opancerzonego i Su-57 ;-) Co jednak z naszego punktu widzenia zmienia niewiele...
  Pzdr

 • nietyp

  Oceniono 27 razy 17

  Wychodzi na to, że Polska po wydaniu gigantycznych pieniędzy(Przeważnie na etaty generalski...)nadal jest bezbronna jak ślepe kocięta!
  Brawo my!!! Dobrze, że wszyscy wokół nas maja nas w głębokiej doopie i nie mają żadnej ochoty na nas napadać...

 • potulnyqumotr

  Oceniono 11 razy 11

  Nowe czołgi produkuje obecnie jedynie Japonia. Korea, Turcja i Rosja. Reszta konstrukcji pochodzi z lat 80-tych i 90-tych.
  Nie ma obecnie od kogo kupić nowych czołgów i nie stać Polski na nie. Wszyscy modernizują posiadane czołgi, nawet jeszcze te z lat 60-tych. Myśmy T-55 Meridę sprzedali lub zezłomowali ( Rumunia ich uzywa nadal ).
  W stosunku do Leopardów i Abramsów T-72 mają pare zalet i liczne wady. Są lekkie na tyle, że mogą przejeżdzać przez mosty we wschodniej Polsce i w krajach byłej ZSRR, są proste w obsłudze.
  Utraciliśmy możliwość produkcji silników do nich ( przenosiny zakładów PZL WOLA - może dziennikarze zaintersują się tym tematem ) ale obecnie, w dobie druku 3D, nowych stali uzywanych do produkcji silników diesla do samochodów osobowych w naszym kraju być może udałoby się ją przywrócić.
  A wady T-72? Pewnie, że są. Ale po to jest modernizacja, by starać się je usunąć lub zniwelować i po to jest opracowanie taktyki użycia danych czołgów odpowiednio do ich charakterystyk.
  Dotychczasowe ćwiczenia pokazują, że by pomóc państwom bałtyckim trzeba przywozić zachodnie czołgi statkami, a nasze i czeskie T-72 to jedyne czołgi, ktore mogą tam ( na Łotwę ) dojechać drogami i mostami.
  Jak ktoś zna Auksztotę, Żmudź i Łotwę to wie, że mnóstwo tam cieków wodnych, jezior polodowcowych i ciężkie czołgi tam prędzej, czy później ugrzęzną. A T-72 czy PT -91 pod Kircholmem jak najbardziej się sprawdzi. Brakuje im odpowiednich pocisków przeciwpancernych i rozpoznania z dronów, czy z kamer zawieszonych na drzewach z modułem łączności.
  W kwestii Leopardów to jeszcze Finlandia i Szwajcaria ma stare, ale one tam nie dojadą.

 • T. S.

  Oceniono 24 razy 10

  Już niedługo ćwiczenia wojska polskiego będą wyglądały tak:
  Głównodowodzący wydaje rozkaz: "Lewym skrzydłem pójdzie 5 tysięcy żołnierzy zawodowych, prawym 100 tysięcy obrony terytorialnej, a środkiem pojadą czołgi!
  Dowódca pancerniaków pyta:
  OBYDWA, panie generale?

 • manstain21

  Oceniono 18 razy 8

  Kiedys juz to pisalem ale piszac o "zabytkach" trzeba byc ostroznym bo prosze zobaczyc (dane z wikipedi) jak wygladaja inne czolowe kontrukcje na swiecie :
  M1Abrams - 38 lat (service in 1980)
  Leopard 2 - 39 lat ( entered service in 1979 )
  AMX Leclerc - 26 lat (entered French service in 1992)
  Challenger 2 - 27 lat (zamowione w 1991)

 • woks-66

  Oceniono 26 razy 8

  Każdy zostanie wyposażony w różaniec i radio nastawione na Radio Ma Ryja...nikt nam nie groźny

 • cedet

  Oceniono 11 razy 7

  Już wiem dlaczego pisuary kazali ściągać T-34 z cokołów. Pewnie chcą je ZMODERNIZOWAĆ !!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX