Prezentacja samolotów dla VIP-ów, a obok czołgów husaria i rekonstruktorzy. Takich planów na defiladę 15 sierpnia jeszcze nie było

15 sierpnia pierwszy raz Wisłostradą przejdzie Wielka Defilada Niepodległości. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na ulicach Warszawy poza czołgami, żołnierzami i pojazdami wojskowymi, pojawią się także rekonstruktorzy, m.in. husarze. Wiele dziać będzie się również na niebie: zaplanowano przelot około 100 statków powietrznych.
Święto Wojska Polskiego w 2016 roku. Defilada odbywała się wówczas na Trakcie Królewskim Święto Wojska Polskiego w 2016 roku. Defilada odbywała się wówczas na Trakcie Królewskim Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl

15 sierpnia - Wielka Defilada Niepodległości

Coroczna defilada wojskowa w Warszawie tym razem przejdzie pod hasłem Wielkiej Defilady Niepodległości. 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego defilada będzie poruszać się po nowej trasie, czyli na Wisłostradzie. Ma rozpocząć się o godz. 13 i trwać dwie godziny. Wojsko zbierze się na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Mostu Gdańskiego.

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w 2018 roku - próba generalna Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w 2018 roku - próba generalna Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Nowy format defilady na 100-lecie niepodległości

Właściwa część defilady rozpocznie się natomiast na skrzyżowaniu Wisłostrady z ulicą Sanguszki, a zakończy się na skrzyżowaniu z ulicą Karową. W tym roku nie tylko nowa jest trasa. Razem z żołnierzami do defilady dołączą rekonstruktorzy, a to nie wszystko, co będzie można zobaczyć 15 sierpnia w Warszawie.

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w 2018 roku - próba generalna Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w 2018 roku - próba generalna Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Defilada większa niż w 2017, ale dzięki rekonstruktorom

Jednocześnie, choć MON opisuje defiladę pod hasłem 'wielkiej' - gdyby nie wspomniani rekonstruktorzy i więcej samolotów i śmigłowców (w tym samoloty dla VIP-ów), tegoroczna niewiele różniłaby się od tej z 2017 roku.

To właśnie pasjonaci historycznych formacji sprawią, że na ulicach Warszawy pojawi się więcej osób. Dla porównania: w 2017 roku w defiladzie wzięło udział 1500 żołnierzy, około 200 pojazdów i kilkadziesiąt statków powietrznych.

Inscenizacja historyczna Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w 1920 r. w Ossowie pod Warszawą pomiędzy Polakami a bolszewikami Inscenizacja historyczna Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w 1920 r. w Ossowie pod Warszawą pomiędzy Polakami a bolszewikami MACIEK JAŹWIECKI

Z żołnierzami przemaszerują rekonstruktorzy

Tegoroczną defiladę naziemną podzielono na trzy części: pieszą, pojazdów i historyczną. To właśnie w ostatniej z nich weźmie udział ponad 900 rekonstruktorów z różnych epok, z czego około 260 z pojawi się na przemarszu konno.

Częstochowa, błonia jasnogórskie, 23 lipca 2016. Spektakl Częstochowa, błonia jasnogórskie, 23 lipca 2016. Spektakl "Husaria - Chluba Oręża Polskiego" SEBASTIAN ADAMUS

Husarze i piastowskie drużyny na ulicach Warszawy

Rekonstruktorzy zaprezentują kilka okresów historycznych: wczesne średniowiecze (m.in. drużyny pierwszych Piastów), średniowiecze, wiek XVII (pojawią się więc husarze) oraz umundurowanie z czasów powstań narodowych i XX wieku.

Dotychczas rekonstruktorzy uczestniczyli w obchodach święta w ramach imprez pobocznych, a teraz, na 100-lecie niepodległości, przejdą ulicami Warszawy wspólnie z wojskiem.

Defilada wojskowa w Święto Wojska Polskiego w 2017 roku Defilada wojskowa w Święto Wojska Polskiego w 2017 roku mjr Robert Siemaszko (CO MON)

Na defiladzie pojawią się też żołnierze z NATO

Poza rekonstruktorami na defiladzie 15 sierpnia pojawią się także zabytkowe pojazdy, które w przeszłości wykorzystywały Polskie Siły Zbrojne.

Na Wisłostradzie pojawi się również 16 pododdziałów reprezentacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych i uczelni wojskowych, za nimi przemaszeruje 60 samodzielnych pocztów sztandarowych Sił Zbrojnych RP.

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w 2018 roku - próba generalna Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego w 2018 roku - próba generalna Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

Zagraniczni żołnierze na defiladzie

Następnie na ulicach stolicy pojawią się żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu (m.in. Amerykanie i Brytyjczycy). Defiladę pieszą zakończą przedstawiciele klas mundurowych, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego.

Defilada 15 sierpnia - około 200 pojazdów. M.in. czołgi Abrams, Leopard i Twardy

Po przemarszu żołnierzy na Wisłostradę wjedzie około dwustu pojazdów wojskowych. Jak wylicza MON, będzie można zobaczyć: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker.

 Zakłady Mechaniczne Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" od ponad 60 lat wytwarzają ciężkie pojazdy wojskowe. Na zdjęciu czołg "Twardy"

Czołgi na Wisłostradzie

Na defiladzie 15 sierpnia nie zabraknie też czołgów Abrams, Twardy i Leopard, czy transporterów minowania narzutowego Kroton.

Zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry podczas pokazów w Radomiu w 2013 roku Zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry podczas pokazów w Radomiu w 2013 roku Marcin Kucewicz/Agencja Wyborcza.pl

Defilada w przestworzach. Otworzy ją zespół akrobacyjny

Defilada to nie tylko wojska naziemne - 15 sierpnia sporo będzie działo się także na niebie Warszawy. Wzdłuż Wisły przeleci około 100 samolotów i śmigłowców, a lotniczą defiladę zapoczątkuje lot 6 samolotów z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, będzie można zobaczyć także śmigłowce SW-4 Puszczyk, Mi-2 czy W-3.

Boeing 737-800 dla najważniejszych osób w państwie Boeing 737-800 dla najważniejszych osób w państwie mjr Robert Siemaszko (CO MON)

Prezentacja samolotów dla VIP-ów i F-16

Na finał zaplanowano przelot samolotów G550 i B737 do transportu VIP-ów, które będą eskortowane przez F-16.

Defilada wojskowa w Warszawie Defilada wojskowa w Warszawie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Po defiladzie dalsza część święta na Stadionie Narodowym

Choć koniec defilady przewidziany jest na godz. 15, to Święto Wojska Polskiego będzie trwać w najlepsze. Po uroczystościach sprzęt wojskowy pojawi się na błoniach Stadionu Narodowego, gdzie podczas pikniku 'Służymy Niepodległej' będzie można spotkać żołnierzy, a także przyjrzeć się z bliska wyposażeniu polskiego wojska.

Więcej o: