Sinice w Bałtyku. Czy rzeczywiście w tym roku jest ich więcej? [6 FAKTÓW]

Kilkadziesiąt kąpielisk nad Bałtykiem w woj. pomorskim i zachodniopomorskim jest zamkniętych w związku z mnożącymi się sinicami. Służby sanitarne ostrzegają - kontakt z kożuchami sinicowymi może zakończyć się bardzo poważnymi kłopotami zdrowotnymi.
Sinice nad Bałtykiem Sinice nad Bałtykiem Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Czym są sinice?

Sinice to bakterie, które mogą występować nie tylko w wodzie słodkiej i słonej, ale również w ziemi, skałach i na drzewach. Niektóre z gatunków sinic zakwitając produkują toksyczne związki i tworzą na wodzie tzw. kożuchy sinicowe. Bakterie te są niezwykle wytrzymałe, mogą znosić bardzo niekorzystne dla siebie warunki tlenowe, są również w stanie przeżyć wysokie wartości pH. Sinice mogą być zarówno jednokomórkowe, jak i wielokomórkowe.

"W trakcie gdy sinice aktywnie się rozmnażają, cyjanotoksyny pozostają głównie w ich komórkach. Gdy sinice się starzeją, obumierają i ich komórki ulegają rozpadowi, metabolity te są uwalniane do otaczającego środowiska" - czytamy na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Sinice Sinice Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Co wpływa na powstawanie sinic?

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, na pojawianie się sinicowych zakwitów wpływa m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, słaby wiatr, niewielkie mieszanie kolumny wody, brak opadów, a także sole biogeniczne (fosforany, mogą znajdować się w środkach czystości).

Kiedy pojawiają się większe wiatry i fale, morze się "oczyszcza" i woda nadaje się już wówczas do kąpieli.

Czy sinic jest w tym roku więcej niż w poprzednich latach?

Przedstawiciele służb sanitarnych podkreślają, że sinice nie są nadzwyczajnym zjawiskiem, pojawiają się od lat nie tylko nad morzem, ale również na jeziorach. Przyznają jednak, że obecny sezon jest pod tym względem nietypowy.

- Skala tego jest trochę zaskakująca. Co roku stwierdzano sinice na kilkunastu kąpieliskach, w tym roku jest ich kilkadziesiąt. Nie pamiętam takiego sezonu w ostatnim dziesięcioleciu, jest ich wyjątkowo dużo w krótkim okresie czasu - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Jaki wpływ na powstanie sinic mógł mieć zrzut ścieków do Zatoki Gdańskiej?

W maju doszło do awarii w przepompowni Ołowianka w Gdańsku, spowodowanej zalaniem czterech silników pomp. Wówczas przez kilkadziesiąt godzin kierowano ścieki do Motławy, a następnie do Zatoki Gdańskiej.

Nasuwa się zatem pytanie, czy to wydarzenie mogło mieć wpływ na ilość sinic w tym sezonie.

- Wzrost sinic może mieć związek nie tylko z pogodą, ale również z zanieczyszczeniami. Wszelkie zanieczyszczenia komunalne to dla nich świetna pożywka. Wyciek fekaliów sinicom na pewno nie zaszkodził - mówi nam Jan Bondar. Dodaje jednak, że w tym przypadku trudno stwierdzić, czy obie sytuacje są ze sobą bezpośrednio powiązane.

- Sinice to zjawisko naturalne. Co roku mamy z nimi mniejszy lub większy problem. W tym roku jest on większy, bo mamy rekordowo ciepłe lato. W ubiegłym roku było ono mokre, teraz jest suche i ciepłe - zauważa w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Sinice Sinice Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Co nam grozi po kontakcie z sinicami?

Sinicowych kożuchów powinniśmy unikać, bo, jak podaje GIS, kontakt z nimi może skutkować m.in. wysypką na skórze, swędzeniem i łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, gorączką, a także bólami mięśni i stawów.

Jeśli już zetknęliśmy się z zanieczyszczoną wodą lub wypiliśmy ją, nie mamy możliwości zastosowania profilaktyki. Dolegliwości mogą, choć nie muszą, pojawić się w ciągu kilku dni.

- Obserwujmy organizm, jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, należy udać się od razu do lekarza. Nie można tego bagatelizować, toksyny mogą wywołać bardzo poważne konsekwencje, trudne do przewidzenia - radzi Tomasz Augustyniak.

Sinice. Lista zakażonych kąpielisk Sinice. Lista zakażonych kąpielisk Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Które kąpieliska są obecnie nieczynne?

Aktualną listę zamkniętych kąpielisk na podstawie danych GIS można sprawdzić tutaj.

Więcej o: