Mamy najnowsze zdjęcia zamku w Puszczy Noteckiej. Dopiero te pokazują, jaki jest ogromny

W środku Puszczy Noteckiej w miejscowości Stobnica od kilku lat powstaje zamek. Inwestycja wzbudziła kontrowersje niedawno, gdy o sprawie zaczęły rozpisywać się ogólnopolskie media. Teraz budowę zbada Prokuratura Krajowa, która sprawdzi, czy nie doszło do nieprawidłowości podczas wydawania pozwoleń.

Zamek w Puszczy Noteckiej

W miejscowości Stobnica w województwie wielkopolskim na terenie obszaru chronionego Natura 2000 powstaje zamek. Prace w Puszczy Noteckiej rozpoczęto w 2015 roku, ale o sprawie zrobiło się głośno kilka tygodni temu.

Zamek to inwestycja spółki D.J.T.

Za budowę zamku w Puszczy Noteckiej odpowiada spółka D.J.T, zarządzana przez Dymitra i Tymoteusza Nowaków. Zgodę na budowę wydały wszystkie potrzebne organy: radni, przedstawiciele Izby Rolniczej, Urząd Marszałkowski i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ).

Zamek będzie miał 14 pięter

Zamek w Stobnicy będzie miał 14 pięter. Ma się w nim znajdować 46 apartamentów, które zostaną przeznaczone na sprzedaż. W zamku ma mieszkać ok. 110 osób oraz 10 pracowników obsługi.

Kontrole ws. budowy zamku w Stobnicy

W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, która wydała pozwolenie na budowę zamku w Puszczy Noteckiej, trwają kontrole. Jedną prowadzi CBA, drugą Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska na polecenie Ministerstwa Środowiska.

Kilka dni temu szef resortu Henryk Kowalczyk w programie "Salon polityczny Tójki" powiedział, że "dziwi się jak to możliwe, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała zgody" na budowę zamku. Dodał, że jeśli okaże się, iż decyzje wydano z jednoczesnym naruszeniem prawa, będzie można ją wycofać i tym samym zatrzymać budowę.

Zamek w Puszczy Noteckiej. Zdjęcie ze Stobnicy zrobione z drona Zamek w Puszczy Noteckiej. Zdjęcie ze Stobnicy zrobione z drona LUKASZ CYNALEWSKI

Sprawę zbada Prokuratura Krajowa

Zamek w Puszczy Noteckiej pod lupę weźmie także Prokuratura Krajowa, która sprawdzi, czy przy wydawaniu pozwoleń nie doszło do złamania prawa. Zawiadomienie w tej sprawie 10 lipca złożyło Ministerstwo Środowiska. Sprawa najpierw trafiła do prokuratury rejonowej w Obornikach, stamtąd do prokuratury okręgowej w Poznaniu, a następnie do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Zamek w Puszczy Noteckiej Zamek w Puszczy Noteckiej Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Zamek w Puszczy Noteckiej

Budowa zamku w Puszczy Noteckiej.

Zamek w Puszczy Noteckiej Zamek w Puszczy Noteckiej Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Zamek w Puszczy Noteckiej

Budowa zamku w Puszczy Noteckiej.

Zamek w Puszczy Noteckiej Zamek w Puszczy Noteckiej Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Zamek w Puszczy Noteckiej

Budowa zamku w Puszczy Noteckiej.

Zamek w Puszczy Noteckiej Zamek w Puszczy Noteckiej Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Zamek w Puszczy Noteckiej

Budowa zamku w Puszczy Noteckiej.

Więcej o:
Komentarze (345)
Zamek w Puszczy Noteckiej. Tak inwestycja wygląda z lotu ptaka
Zaloguj się
 • gefreiterhaber

  Oceniono 46 razy 34

  >Ojcze Tadeuszu - patrz jak sie buduje a nie takie tam budyneczki bez rozmachu.

 • Janusz Gawron

  Oceniono 41 razy 29

  Gdybym miał duży szmalec, to też chciałbym sobie wybudować coś niezwykłego w pięknej okolicy. Oczywiście nie chciałbym sąsiadów, ale własne jezioro tak. Nie ma co się czepiać. raczej należy ubolewać, że normalnemu Kowalskiemu rzuca się kłody pod nogi przy budowie zwykłego kurnika, czy wiaty.

 • jerypi

  Oceniono 37 razy 17

  Warto to zestawić z historią budowy lotniska pasażerskiego w Świdniku pod Lublinem mniej więcej 10 lat temu. Okazało się, że planowana lokalizacja jest na terenie Natura 2000, bo na tamtejszym trawiastym lotniku Aeroklubu rezyduje kolonia susłów, dokładnie policzona, co do kilku osobników. Trzeba było zmienić lokalizację pasa startowego, wyciąć w tym celu 160 hektarów lasu, budowa się poważnie opóźniła. W tym kontekście gadanie, że zostanie zbadane, czy przy wydawaniu pozwoleń nie było nieprawidłowości, jest bezczelną kpiną i udawaniem głupka.

 • nabbuko

  Oceniono 17 razy 15

  Założę się, że facet od pałacu nie zapłacił urzędasom nawet złotówki. I to jest najbardziej przerażające. Że można zabezpieczyć nawet najbardziej absurdalną budowę papierkami, ekspertyzami i analizami tak, żeby urzędasy nie miały wyjścia i musiały przyklepać. Bo inaczej facet podałby ich do sądu i wygrał. To jest właśnie dramat naszego prawa - to że na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak, ale wszystko spełnoa wymogi formalne. Tak samo było z dziką reprywatyzacją. Sądy wydawały idiotyczne postanowienia (np. o zwrocie nieruchomości 135-letniemu właścicielowi), bo formalnie było wszystko cacy i de facto nie miały wyjścia. Takie mamy super przepisy. A kto je ustala? Sejm! To już wiecie do kogo pretensje?

 • M.M. K.

  Oceniono 23 razy 11

  Trzeba koniecznie i natychmiast wstrzymać tą budowe. Będziemy mieli tym sposobem romantyczne ruiny i to bez kosztów wykończeniówki. Tylko ten dźwig należy niezwłocznie zlikwidować bo sprawa się rypnie... :)))

 • piatek0812

  Oceniono 21 razy 11

  Jakis link czy kontakt by sie przydal gdzie mozna kupic sobie taki apartament

 • darrek11

  Oceniono 27 razy 11

  Bylbym zdziwiony jakby tam nie poszla zadna lapówka. Ludzie rządzący, obecni jak i poprzedni, są chorzy. Zniszczą ten kraj doszczętnie. Przykro na to patrzeć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX