"4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Przypominamy, co 29 lat temu działo się w kraju

- Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm - powiedziała w Dzienniku Telewizyjnym już po wyborach czerwcowych Joanna Szczepkowska. Symboliczne słowa zna każdy, a 4 czerwca zapoczątkował serię zmian, które odczuła też Europa - dzisiaj przypada 29. rocznica tych wydarzeń.
4 czerwca 1989, wyborcy podczas głosowania 4 czerwca 1989, wyborcy podczas głosowania Sławomir Sierzputowski / Agencja Wyborcza.pl

Pierwsze częściowo wolne wybory po wojnie

W powojennej Polsce wybory z 4 czerwca, nazywane też kontraktowymi, były pierwszymi częściowo wolnymi do Sejmu i całkowicie wolnymi do przywróconego Sejmu.

To, jak zostały przeprowadzone i na jakich zasadach, uzgodniono w trakcie rozmów Okrągłego Stołu, w których uczestniczyli przedstawiciele opozycji ('Solidarności') i komunistów.

Plakat 'Solidarności' 'W samo południe 4 czerwca 1989' Plakat 'Solidarności' 'W samo południe 4 czerwca 1989' Sławomir Sierzputowski / Agencja Wyborcza.pl

Pierwsza tura - 4 czerwca 1989 roku

Pierwsza tura wyborów odbyła się 4 czerwca 1989 roku, a do urn poszło 62 proc. uprawnionych Polaków. Opozycja odniosła imponujące zwycięstwo: przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego 'Solidarność' wprowadzili do Sejmu 160 posłów (na 161 możliwych - na więcej nie pozwolili komuniści) oraz 92 senatorów (na 100 miejsc).

W I turze obsadzono tylko 165 spośród 460 miejsc w Sejmie (związane było to z zasadami wyboru posłów).

To z okresu przed wyborami pochodzi słynny plakat 'Solidarności' z Garym Cooperem.

4 czerwca 1989, kawiarnia 'Niespodzianka', główny sztab Komitetu Obywatelskiego 'Solidarność' 4 czerwca 1989, kawiarnia 'Niespodzianka', główny sztab Komitetu Obywatelskiego 'Solidarność' Sławomir Sierzputowski / Agencja Wyborcza.pl

Druga tura - 4 czerwca 1989 roku

Na 18 czerwca zarządzono więc II turę wyborów, by wybrać "brakujących" posłów i senatorów.

Wtedy KO "Solidarność" zdobyła kolejnych 7 senatorów, obsadzając 99 na 100 miejsc w Senacie. Jedynym senatorem spoza tego środowiska był Henryk Stokłosa, który stratował jako kandydat bezpartyjny.

Do Sejmu "Solidarność" wprowadziła już tylko jednego posła (na więcej nie pozwalały zasady ustalone z rządzącymi), a PZPR wprowadziła dodatkowych 171 posłów, razem 173. Oprócz tego do Sejmu dostali się kandydaci ZSL (76), SD (27), Stowarzyszenia "Pax" (10), UCS (8) i PZKS (5).

Wybory 4 czerwca 1989 r. Wybory 4 czerwca 1989 r. Piotr Wójcik / Agencja Wyborcza.pl

Skutki wyborów czerwcowych

Podczas drugiej tury głosowania, po miażdżącym zwycięstwie "Solidarności" odnotowano o wiele mniejszą frekwencję: około 25 proc.

Czerwcowe wybory doprowadziły też do szeregu wydarzeń, które zakończyły się utworzeniem pierwszego niekomunistycznego rządu. Brak poparcia dla Czesława Kiszczaka z PZPR na stanowisko premiera zaowocował utworzeniem rządu Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego niekomunistycznego gabinetu.

Natomiast Zgromadzenie Narodowe (Sejm i Senat) wybrało na prezydenta gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Sejm po wyborach 4 czerwca Sejm po wyborach 4 czerwca KRZYSZTOF MILLER / Agencja Wyborcza.pl

Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

4 czerwca w Polsce obchodzony jest także Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, który ma upamiętniać rocznicę wyborów kontraktowych. Święto obchodzone jest od 2013 roku.

Pierwsze posiedzenie Senatu po wyborach 4 czerwca Pierwsze posiedzenie Senatu po wyborach 4 czerwca Sławomir Sierzputowski / Agencja Wyborcza.pl

Następstwa wyborów czerwcowych w Europie

Efekt "wyborów kontraktowych" miał też przełożenie na sytuację międzynarodową, a ściślej na to, co działo się w tzw. demoludach, czyli innych krajach bloku wschodniego. Powołanie niekomunistycznego rządu w Polsce rozpoczęło Jesień Ludów w Europie, podczas której kolejne kraje wyrywały się z komunizmu (NRD, Węgry, Czechosłowacja).

Sejm kontraktowy, jak i Senat, zostały rozwiązane 26 października 1991 roku, choć ich kadencja miała trwać do roku 1993.

4 czerwca 2009, 20. rocznica. Obchody rocznicy, na zdjęciu m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki 4 czerwca 2009, 20. rocznica. Obchody rocznicy, na zdjęciu m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

"Przeszłość odkreślamy grubą linią"

Jedną z głównych postaci po wyborach, nie tylko za sprawą objęcia stanowiska szefa rządu, był zmarły w 2013 roku Tadeusz Mazowiecki.

Do historii przeszło jego expose, podczas którego powiedział:

Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania
Rok 2009, 20. rocznica wyborów czerwcowych. Na zdjęciu poza b. prezydentem Lechem Wałęsą m.in. Joanna Szczepkowska Rok 2009, 20. rocznica wyborów czerwcowych. Na zdjęciu poza b. prezydentem Lechem Wałęsą m.in. Joanna Szczepkowska Adam Kozak / Agencja Wyborcza.pl

"4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm"

Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm - powiedziała w Dzienniku Telewizyjnym Joanna Szczepkowska. Słowa te padły w paździeniku 1989 roku, czyli już po powołaniu Mazowieckiego na premiera (stało się to 24 sierpnia 1989 roku).

Szczepkowska powiedziała to podczas wywiadu na antenie i poprosiła prowadzącą o "przekazanie dobrej wiadomości". Zgody udzielono - resztę historii wszyscy znają.

Więcej o: