Grand Press Photo 2018. Zwycięskie zdjęcie pochodzi z protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Rozstrzygnięto konkurs Grand Press Photo 2018 organizowany przez magazyn "Press". Zwycięzcą został Adam Lach, fotograf Napo Images, autor zdjęcia z protestów przeciwko zmianom w polskim sądownictwie z 2017 roku. Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych fotografii.
Zdjęcie roku Grand Press Photo 2018. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017 Zdjęcie roku Grand Press Photo 2018. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017 Adam Lach / Napo Images / Adam Lach / Napo Images

Zdjęciem roku ogłoszono fotografię Adama Lacha

Zdjęcie Roku zrobił Adam Lach z agencji Napo Images - fotografia przedstawia uczestników protestów przeciwko reformom polskiego sądownictwa w lipcu 2017 roku. 

Grand Press Photo to konkurs organizowany przez magazyn 'Press' dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. W tegorocznej edycji Grand Press Photo do finału trafiło 195 zdjęć (spośród 4,8 tys. zgłoszonych), autorstwa 76 fotografów.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii WYDARZENIA Grand Press Photo 2018 Marcin Zaborowski / 'National Geographic Polska'

Rohingja uciekający do Bangladeszu

Zdjęcie kobiety z grupy uchodźców Rohingja stojącej przy namiocie straży granicznej w Bangladeszu, w którym wydawane są przepustki do pobliskiego punktu tranzytowego, zostało nagrodzone I miejscem w kategorii 'Wydarzenia'. Jego autorem jest Marcin Zaborowski z 'National Geographic Polska'.

Fotografie były oceniane w siedmiu kategoriach (dla zdjęć pojedynczych): Wydarzenia, Życie Codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka oraz Portret.

Natomiast w grupie fotoreportaży były to kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko oraz Kultura i rozrywka.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT Grand Press Photo 2018 Tymon Markowski, freelancer / Forum Polska Agencja Fotografów

Szybciej, wyżej, mocniej

Na Grand Press Photo nie zabrakło kategorii 'Sport'. W tej zwyciężyło zdjęcie Maryny Kylypko z Ukrainy podczas kwalifikacji skoku o tyczce kobiet na Mistrzostwach Europy U-23 w lekkiej atletyce. Autorem fotografii jest Tymon Markowski.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE Grand Press Photo 2018 Konstancja Nowina Konopka / Agencja Fotograficzna Edytor

Iran w jednym ujęciu

To zdjęcie z irańskiego autobusu zdobyło I miejsce w kategorii 'Ludzie', przedstawia pojazd podzielony na część dla mężczyzn i kobiet. W jednym ujęciu udało się skondensować kulturowo-religijny podział w Iranie. A zrobiła to Konstancja Nowina Konopka z Agencja Fotograficznej Edytor.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE Grand Press Photo 2018 Adam Tuchlinski / Newsweek Polska

"Życie codzienne" w Katowicach

Nagrodę w kategorii 'Życie codzienne' otrzymała fotografia Adama Tuchlińskiego z 'Newsweek Polska'. To zdjęcie z imprezy punków w miejscu, które nazywane jest dżunglą i mieści się niedaleko dworca PKP w Katowicach.

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Grand Press Photo 2018 Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO Grand Press Photo 2018 Dominik Werner / Testigo Documentary

Spojrzenie z góry na Rytel

To zdjęcie z powietrza pochodzi z miejscowości Rytel, gdzie latem 2017 roku przeszła nawałnica. Jego autor, Dominik Werner (Testigo Documentary), uchwycił moment, gdy harwester toruje sobie drogę przez las, w którym powalone są setki drzew.  Za fotografię został nagrodzony I miejscem w kategorii 'Środowisko'.

Więcej o: