Odsłonięcie pomnika, koniec miesięcznic i specjalne słowa do Macierewicza. Za nami 8. rocznica katastrofy smoleńskiej

Podczas 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej odsłonięto pomnik ofiar na placu Piłsudskiego w Warszawie, padła też deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że to koniec comiesięcznych marszy. W 96. miesięcznicę prezes PiS zwrócił się też bezpośrednio do Antoniego Macierewicza, szefa podkomisji smoleńskiej.
Pałac Prezydencki Pałac Prezydencki Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Początek uroczystości 8. rocznicy katastrofy

We wtorek rano wszystko zaczęło się w Kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbyła się msza z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, byłej premier Beaty Szydło. Później, po godz. 8:41 odbył się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

Obchody na Cmentarzu Powązkowskim Obchody na Cmentarzu Powązkowskim Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim

Równocześnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach trwały uroczystości organizowane przez stołeczny Ratusz. Brała w nich udział m.in. część parlamentarzystów.

10 kwietnia 2018 w Smoleńsku 10 kwietnia 2018 w Smoleńsku Ambasada RP w Moskwie; Twitter/@PLinRussia

Obchody w Smoleńsku

Jak w roku ubiegłym, niewielka polska delegacja, ponownie pod przodownictwem ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej Włodzimierza Marciniaka o godz. 9.41 czasu lokalnego złożyła wieńce i zapaliła znicze na miejscu katastrofy Tu-154M w Smoleńsku.

Rodziny smoleńskie Rodziny smoleńskie PiS

Odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Najważniejszym punktem obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej było odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej. W odsłonięciu wzięły udział wszystkie rodziny ofiar, które były obecne na uroczystościach.

Nazwiska ofiar na pomniku są wymienione w kolejności alfabetycznej oraz bez funkcji. Jako pierwsza wymieniona jest Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w latach 2007-2010, która zginęła pod Smoleńskiem.

Nazwisko prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii Kaczyńskiej oraz nazwisko byłego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, które zazwyczaj wymieniane są jako pierwsze, tym razem także są uporządkowane według kolejności alfabetycznej.

8 rocznica Katastrofy Smoleńskiej 8 rocznica Katastrofy Smoleńskiej Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Przemówienia prezydenta i prezesa PiS

Po odsłonięciu pomnika odsłonięto także kamień, na którego miejscu powstanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Następnie na pl. Piłsudskiego przemawiali prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Tam jest 96 nazwisk, bez żadnych tytułów, 96 osób, Polek i Polaków, które wspólnie wybrały się do Katynia, by podtrzymać pamięć. Gdyby to była wycieczka z małego miasteczka i byliby to ludzie, którzy nie pełnią żadnych wysokich funkcji, to i tak ten pomnik powinien tu stanąć. Powinien stanąć - mówił Jarosław Kaczyński.

- Zginęli ludzie ze wszystkich stron sceny politycznej, z PSL, SLD, PO, PiS, pełna reprezentacja polskiego świata politycznego. Czemu zginęli? Zginęli, bo byli razem, zjednoczeni w przekonaniu o obowiązku każdego Polaka: uczczenia pamięci oficerów pomordowanych w Katyniu. To dzięki wam mogliśmy odsłonić pomnik i ten obelisk. (...) Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy - mówił z kolei prezydent.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej 8. rocznica katastrofy smoleńskiej Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Przebieg uroczystości

Wydarzenia na pl. Piłsudskiego nie przyciągnęły tłumów, ale nie obyło się bez incydentów. Pojawili się także kontrmanifestanci z hasłami m.in. "PiS nie czci swe bohatery, na podwórku u Sipiery" czy "Pl. Piłsudskiego nie Kaczyńskiego".

Dziennikarz Gazeta.pl Tomasz Golonko zarejestrował co działo się "za kulisami", czyli na miejscu styku uczestników uroczystości i kontrmanifestantów. - Twoja babka puszczała się z hitlerowcami! - padło ze strony jednego z uczestników uroczystości. w stronę protestujących.

8. rocznica katastrofy smoleńskiej - msza 8. rocznica katastrofy smoleńskiej - msza PiS

Msza w Archikatedrze św. Jana

Po krótkiej przerwie w oficjalnej części uroczystości, uczestnicy przenieśli się na mszę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Brali w niej udział m.in. Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także członkowie rządu i prezydent z małżonką.

Podczas kazania na mszy bp. Michał Janocha, oprócz wspomnienia ofiar, wtrącił też kilka politycznych wątków. Mówił o "czarnych marszach", a także bolszewickiej Rosji, nazistowskich Niemcach. Pytał też: "Quo vadis Polonia?".

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński PiS

Finał pod Pałacem i na pl. Piłsudskiego

Po mszy ruszył "Marsz Pamięci", który skierował się pod Pałac Prezydencki. Tam prezes PiS zapowiedział, że w 8. rocznicę i 96. miesięcznicę kończą się marsze każdego 10. dnia miesiąca.

- To 96 marsz, tyle marszów, ile ofiar katastrofy. To pierwsza przesłanka, jeśli nie decydująca, dzięki której mogę powiedzieć, że marsze organizowane co miesiąc kończymy - mówił Jarosław Kaczyński, a później dziękował po kolei osobom, które pomagały przy ich organizacji.

Prezes PiS znalazł też chwilę, by zwrócić się bezpośrednio do Antoniego Macierewicza. - Chcę podziękować, choć to nie była jego główna rola, Antoniemu Macierewiczowi. Wiele lat ciężkiej pracy, było mnóstwo eksperymentów, hipotez, ale jego stalowa wola doprowadziła do tego, że jesteśmy bliżej prawdy - mówił o byłym szefie MON.

Finał obchodów miał miejsce na pl. Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty przy pomniku, a głos ponownie, na krótko, zabrał Kaczyński, dziękując jeszcze Radiu Maryja i o. Tadeuszowi Rydzykowi.

Więcej o: