Groby Pańskie. W Lwówku Śląskim karabin, maczeta i wieszak, w Będzinie worki na śmieci

Tradycyjnie w Wielką Sobotę wierni odwiedzają Groby Pańskie. Zwyczaj urządzania ich wprowadził w XII wieku zakon bożogrobców. Od powstania styczniowego nawiedzanie grobów miało wymiar patriotyczny. W różnych okresach historycznych, jak rozbiory, okupacja niemiecka czy stan wojenny, przy grobach pojawiały się symbole nawiązujące do współczesnych wydarzeń. Tak jest i dzisiaj. Jak w tym roku prezentują się Groby Pańskie w polskich kościołach? Sprawdzamy.

Groby Pańskie - w Sieradzu wspomnieli Tomka Mackiewicza

Figura Jezusa w grobie, a obok kamień z cytatem z Tomasza Mackiewicza, himalaisty, który zginął, zdobywając Nanga Parbat - taki Grób Pański zobaczą wierni z Sieradza. 'Człowiek często opiera swą wartość na materii, która jest tylko tymczasowa. Zresztą tak samo, jak i człowiek' - głosi cytat.

Groby pańskie w Warszawie Groby pańskie w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Groby Pańskie - patriotyczne akcenty w Warszawie

Grób Pański w Archikatedrze św. Jana w Warszawie miał być patriotyczny. Część wiernych krytykuje go jednak za kiczowatość. Na tle flagi z datami 1918-2018 widzimy orła w koronie, który zrywa łańcuchy i wznosi się ku niebu. 

W kościele w Lwówku Śląskim na krzyżu wiszą karabin i wieszaki W kościele w Lwówku Śląskim na krzyżu wiszą karabin i wieszaki Parafia w Lwówki Śląskim pw. Wniebowzięcia NMP

Lwówek Śląski. Karabin i wieszaki na krzyżu

W parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Lwówku Śląskim na krzyżu wisi karabin, pistolet, maczeta oraz wieszaki. Te ostatnie to symbol najokrutniejszych metod usuwania ciąży w aborcyjnym podziemiu. Co miał na myśli autor? W jakimś stopniu odpowiada na to pytanie wpis, zamieszczony na profilu 'Opieka medyczna, a nie watykańska'.

'Ksiądz porównał dziś kobiety do islamskich terrorystów na chwilę przed tym, zanim pokropił koszyczki' - czytamy w poście dotyczącym kościoła we Lwówku Śląskim.

Krypta w podziemiach kościoła Ojców Pijarów Krypta w podziemiach kościoła Ojców Pijarów FILIP RADWANSKI

Kraków - u Pijarów remont

Groby Pańskie u krakowskich Pijarów znane są w całej Polsce. Projekt grobu co roku wybierano w konkursie. Autorzy prac zabierali głos m.in. w sprawie kryzysu uchodźczego i aborcji. Jak jest w tym roku?

W kościele Pijarów trwa remont. W krypcie, w której zwyczajowo prezentowano Grób Pański, nie będzie dekoracji. Pojawiła się za to w nawie kościoła. Jej zdjęcia opublikowała 'Gazeta Krakowska'. To przykryte całunem ciało Jezusa, ułożone na świeżej ziemi, wokół umieszczono białe świece, a na górze kompozycji drzewo symbolizujące rajskie Drzewo Życia. Nie zabrakło wątków patriotycznych:

Wydobyta światłem monstrancja oraz podświetlone gałązki drzewa - przenoszą na ściany nawy cienie, które są symbolem bolesnej historii Polskiego narodu. Odzyskawszy po 123 latach niewoli Niepodległość Polska powraca na mapę Europy niczym człowiek przywrócony do życia. Światło w barwach narodowych podkreśla triumf życia nad śmiercią i przypomina o przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości - czytamy w opisie działa.

Autorem dekoracji Grobu Pańskiego krakowskich Pijarów jest Norbert Tomczak.

z
Norbert Tomczak

z
Norbert Tomczak

W ubiegłym roku instalacja u krakowskich pijarów odbiła się szerokim echem. Przypominała wiernym o tragedii uchodźców, których tysiące straciło życie w czasie przepraw przez morze: 

13.04.2017 Krakow .  Prezentacja grobu panskiego w krypcie Kosciola Pijarow .
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta 


SLOWA KLUCZOWE:
grob panski kosciol pijarow krypta uchodzcy wielkanoc
JAKUB PORZYCKI

Grób Pański na Jasnej Górze Grób Pański na Jasnej Górze Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Grób Pański na Jasnej Górze

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze aż roi się od niepodległościowych akcentów. Ten grób, przygotowany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - pokazuje różne etapy walki. W honorowym miejscu widnieje cytat z Jana Pawła II, który na Jasnej Górze powiedział: 'Tu zawsze byliśmy wolni'.

30.03.2018 Czestochowa . Jasna Gora . Kaplica Cudownego Obrazu Matki Boskiej . Grob Panski .
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Fot. Grzegorz Skowronek / AG

Grób Pański - Tomaszowice

Grób Pański w Tomaszowicach (Archidiecezja Lubelska) również nawiązuje do historii Polski.

Groby pańskie w Warszawie Groby pańskie w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Grób Pański u Wizytek

A to już Grób Pański w kościele wizytek przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ciekawa dekoracja. 

ZDJĘCIA ORYGINALNYCH GROBÓW PAŃSKICH MOŻECIE NAM PRZESYŁAĆ W WIADOMOŚCIACH NA FACEBOOKU GAZETA.PL >>>

Groby pańskie w Warszawie Groby pańskie w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Grób Pański na Świętojańskiej

Grób Pański w kościele Jezuitów na Świętojańskiej w stolicy - Jezus na krzyżu obwieszony grzechami. 'Hipokryzja', 'nieczystość' - takie winy napisano na szarfach. Nad krzyżem słowa: 'On sam, w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo'.

Groby pańskie w Warszawie Groby pańskie w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Grób Pański na Freta

Grób Pański w kościele Paulinów przy ul. Freta w Warszawie - prosty i symboliczny.

Grób Pański z workami na śmieci Grób Pański z workami na śmieci Parafia Świętej Trójcy w Będzinie / Piotr Wyparło

W Będzinie Grób Pański ozdobiono workami na śmieci

W kościele parafii Świętej Trójcy w Będzinie Grób Pański udekorowany został workami na śmieci. Pod grobem znajduje się napis 'Nie wyrzucaj Boga na śmietnik'. Autorami są Jarosław Ciszka i Damian Wałask.

- W tym roku przez mocny obraz chcieliśmy zwrócić uwagę na rugowanie Boga z naszego życia. Wiele się mówi o usuwaniu Go z przestrzeni publicznej, ale to wszystko jest tylko konsekwencją tego, że spychamy Boga najpierw na margines życia, a w końcu między odpadki, na śmietnik, także śmietnik historii - cytuje jednego z twórców 'Dziennik Zachodni'

Szczecin Szczecin Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Grób Pański w Szczecinie

Katedra św. Jakuba w Szczecinie. Figura Jezusa spoczęła na skromnym grobie z kamieni i kwiatów.

Kielce Kielce Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Grób Pański - Kielce

Kościół Garnizonowy w Kielcach postawił na grę świateł. Jezus spoczął w grocie oświetlonej na niebiesko.

Więcej o: