ONR upamiętnił 'Burego', którego ludzie mordowali cywilów. Zatrzymano blokujących marsz

'Śmierć wrogom ojczyzny!', 'Bury, Bury, nasz bohater!' - skandowali narodowcy na sobotniej demonstracji w Hajnówce. Policja zatrzymała kilku przedstawicieli Obywateli RP, którzy zorganizowali kontrmanifestację.
Marsz narodowców w Hajnówce Marsz narodowców w Hajnówce Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

"A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści"

Po raz trzeci środowiska narodowe, w tym ONR, zorganizowały "Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych". W manifestacji przez miasto przeszło około 100 osób. Mieli sztandary i opaski z falangą, znakiem ONR. - Armia wyklęta, Hajnówka o was pamięta! Cześć i chwała bohaterom - skandowali.

Pojawiały się też okrzyki: "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!", "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści", "Śmierć wrogom ojczyzny!", "Narodowa Hajnówka", "Lepszy martwy niż czerwony". Marsz ochraniała policja.  Z chodników przyglądali się mieszkańcy.

Marsz narodowców w Hajnówce Marsz narodowców w Hajnówce Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Jego ludzie mordowali cywilów. ONR: "Nasz bohater!"

Jednym z upamiętnionych w marszu był Romuald Rajs  ps. "Bury". "Bury, Bury, nasz bohater!". Szczególne upamiętnianie właśnie tej postaci wzbudza kontrowersje, gdyż  Rajs  jest odpowiedzialny za morderstwa o znamionach ludobójstwa.

Oddział Romualda Rajsa jest odpowiedzialny za zamordowanie w 1946 roku ok. 80 prawosławnych cywilów we wsiach na terenie Białorusi. Wg IPN czyny oddziału noszą znamiona ludobójstwa. 

Marsz narodowców w Hajnówce Marsz narodowców w Hajnówce Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Zatrzymani z białymi różami

W odpowiedzi na manifestację narodowców organizacja Obywatele RP zorganizowała swój protest. Chcieli oni blokować marsz ONR. Jak informują na swojej stronie, policja legitymowała i zatrzymała kilku z nich. Ewa Błaszczyk opisywała, że m.in. odmówiła wylegitymowania się wylegitymowania się "gdyż nie podano podstawy prawnej".

"Mamy prawo protestować!" -  skandowali przedstawiciele organizacji. 

Marsz narodowców w Hajnówce Marsz narodowców w Hajnówce Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

"Zakłócanie legalnego zgromadzenia"

Błaszczyk i jeszcze kilka innych osób zabrano do radiowozu, a później na komendę policji. W nieogrzanym samochodzie mieli siedzieć 1,5 godziny. Już na komendzie wręczono im protokoły zatrzymań. Powodem była odmowa wylegitymowania się oraz "zakłócania legalnego zgromadzenia".

Marsz narodowców w Hajnówce Marsz narodowców w Hajnówce Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Upamiętnienie ofiar

Przed manifestacją narodowców w Hajnówce odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary m.in. "Burego". Przy pomniku ofiar wojen i represji odczytano nazwiska ofiar i zapalono znicze - podaje Polsat News. Hołd ofiarom oddały władze miasta. Burmistrz Jerzy Sirak nazwał marsz skrajnej prawicy "prowokacją". 

W mieście byli też przedstawiciele partii Razem. Jeden z jej liderów Adrian Zandberg także mówił o "prowokacji wobec społeczności białoruskiej i prawosławnej". On także złożył znicze w miejscu pamięci.

Więcej o:
Komentarze (420)
"Marsz Żołnierzy Wyklętych". ONR skandowało "Bury, Bury, nasz bohater!"
Zaloguj się
 • uo.rety

  Oceniono 104 razy 92

  W faszystowskiej Polsce szkoła odrzuca patrona Garibaldiego, a jej dyrektorka twierdzi, że był antysemitą i awanturnikiem!?
  W faszystowskiej Polsce Sendlerowa nie może zostać patronką szkoły, bo zdaniem księdza dobrodzieja, to feministka i Żydówka?
  W faszystowskiej Polsce policja zatrzymuje protestujących przeciw marszom faszystów z ONR - no w zasadzie to naturalne, ale jednak wzbudza obrzydzenie.
  Polsko! Zaczynasz być widziana w świecie ze zdumieniem i niechęcią.
  Polsko! Co się z tobą stało?!

 • am2007

  Oceniono 67 razy 63

  Legalny marsz?! Osłaniany prze policję? Z takimi hasłami? Czym on się różni od pokazywanej ostatnio przez TVN imprezy urodzinowej?

 • jael53

  Oceniono 54 razy 50

  Tych z zieloną flagą stać tylko na takich bohaterów, którzy pastwili się nad prostymi cywilami, głównie kobietami i niczemu niewinnymi dziećmi. Państwa naszego zaś nie stać na to, aby chronić dobrą pamięć o niewinnie pomordowanych.

 • artur702

  Oceniono 47 razy 45

  Bandyci czczą bandytów, a bandycka pisopatyczna policja aresztuje przyzwoitych ludzi. Kompletna paranoja.

 • endymion8

  Oceniono 45 razy 39

  Moją uwagę zwrócił fakt, że naszywki z napisem „Śmierć wrogom ojczyzny” stylistycznie przypominają oznaczenia formacji SS, tą tylko różnicą, że tam było używana kursywa gotycka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX