Jęzor syberyjskiego mrozu sunie przez Europę. Mamy szczegółową prognozę [SYTUACJA DZIEŃ PO DNIU]

Za naszą granicą temperatura spadła do ponad -20 stopni. Syberyjski mróz w najbliższych dniach będzie przemieszczał się przez Europę i rządził pogodą. W niektórych rejonach Polski już jest zimno, a będzie jeszcze zimniej. Zdaniem synoptyków zimowe temperatury mogą zostać z nami nawet do marca. Wiemy już jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych dniach.
Pogoda na najbliższe dni. Trasa, jaką w najbliższych dniach pokona mroźne powietrze Pogoda na najbliższe dni. Trasa, jaką w najbliższych dniach pokona mroźne powietrze Fot. Marta Kondrusik, Gazeta.pl

Do Polski napłynie mroźne powietrze

W najbliższych dniach na terenie całej Polski nastąpi stopniowe ochłodzenie. Zarówno w dzień, jak i w nocy, temperatura będzie ujemna. Z północnego-wschodu napłynie do nas chłodne, zaś znad Skandynawii suche i arktyczne powietrze. Z tego powodu czeka nas wyjątkowo mroźny weekend - ostrzega IMGW. Niestety, kolejny tydzień nie przyniesie ocieplenia.

Falę mrozu przemieszczającą się przez Europę dobrze widać na grafice powyżej.

Pogoda na najbliższe dni. Temperatura minimalna w dzień i w nocy w najbliższych dniach Pogoda na najbliższe dni. Temperatura minimalna w dzień i w nocy w najbliższych dniach Fot. Marta Kondrusik, Gazeta.pl

W czwartek będzie bardzo zimno

W czwartek w południowo-wschodniej Polsce oraz na Pomorzu pojawią się niewielkie opady śniegu. Temperatura maksymalna będzie wahała się od -6 stopni na północnym wschodzie do 2 stopni na zachodzie kraju. W nocy musimy spodziewać się mrozu: od -15 stopni na północnym wschodzie kraju, przez -5 stopni w Sudetach do -4 stopni na południu kraju.

Jakich mrozów możemy spodziewać się w Polsce w najbliższych dniach? Zobaczcie grafikę powyżej. Zaznaczyliśmy na niej najniższe możliwe temperatury w dzień oraz w nocy.

Piątek: zimno nie odpuści

Piątek nie przyniesie poprawy, bo nadal będziemy w zasięgu wyżu znad Rosji. Na wschodzie i północy kraju pojawią się słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od - 6 stopni na północnym wschodzie przez 0 stopni na południowym zachodzie do 1 stopnia na wybrzeżu. Temperatury w nocy spadną do -15 stopni.

To momenty, kiedy syberyjski mróz wtargnie do nas z pełną siłą. Zmieniającą się sytuację ilustruje powyższy gif.

Zima (zdjęcie ilustracyjne) Zima (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Weekend: arktyczne mrozy

W weekend będzie jeszcze mroźniej: w sobotę temperatury minimalne wyniosą -8 za dnia i - 16 w nocy. W drugi dzień weekendu termometry pokażą jeszcze niższe temperatury: od - 11 w ciągu dnia do -17 w nocy. Ponadto w weekend synoptycy przewidują wzrost prędkości wiatru, który dodatkowo spotęguje odczucie mrozu.

Więcej o: