Matki szesnaściorga i trzynaściorga dzieci odznaczone przez Andrzeja Dudę. "Jesteśmy gatunkiem ginącym"

W środę, w Walentynki, prezydent Andrzej Duda odznaczył matki z rodzin wielodzietnych. Złote Krzyże Zasługi trafiły do dwóch pań, a Srebrne - do czterech. Prezydent podczas uroczystości wskazywał, że to dzięki nim "istnieje Polska".
Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Z rodzinami wielodzietnymi Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Andrzej Duda w środę wręczył odznaczenia państwowe matkom szczególnie zasłużonym w wychowywaniu dzieci. Odznaczył złotymi i srebrnymi medalami sześć kobiet, które urodziły od pięciorga do szesnaściorga dzieci. W uroczystości wzięła udział pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Grażyna Nelec (w środku) odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi matka 16 dzieci

Dziękuję za wielki trud wychowania dzieci w duchu patriotycznym, w duchu służby. Jesteście Panie naszym największym dobrem narodowym

- mówił prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania z rodzinami wielodzietnymi. Złotym Krzyżem Zasługi została odznaczona Grażyna Nelec. Jak czytamy na stronie prezydent.pl: "Mama szesnaściorga dzieci. Mimo licznych obowiązków jest bardzo dobrze zorganizowaną osobą, a przede wszystkim kochającą i oddaną mamą. Wraz z mężem stworzyła dużą, kochającą się rodzinę. Wychowuje dzieci w duchu wzajemnego szacunku oraz życzliwości dla innych".

Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Para prezydencka wraz z Sławomirem i Grażyną Nelcami

Oprócz Grażyny Nelec Złotym Krzyżem Zasługi została odznaczona Krystyna Łukanowska, która jest matką trzynaściorga dzieci. Uargumentowano, że "łączyła wychowanie dzieci z pracą w gospodarstwie rolnym oraz aktywną działalnością w Kole Gospodyń Wiejskich".

Prezydent, cytując prymasa Stefana Wyszyńskiego, mówił, że naród to "rodzina rodzin", a te rodziny to "wielka, niewysłowiona zasługa" matek. - Dzięki wam istnieje Polska - mówił Andrzej Duda. 

Rodziny wielodzietne u prezydenta RP Rodziny wielodzietne u prezydenta RP Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Inne odznaczenia

Z kolei Srebrne Krzyże Zasługi otrzymały: Irena Bylicka (mama ośmiorga dzieci), Bożena Pietras (pięcioro dzieci), Maria Szkodzińska (czternaścioro dzieci) i Anna Wardak (dziesięcioro dzieci). Minister Rafalska powiedziała, że wielodzietne rodziny są naszym narodowym dobrem. Podkreślała też, że liczne rodziny są powodem do wielkiej dumy. - Są różne życiowe zakręty i wy na tych zakrętach zawsze musiałyście stać i nadawać bieg - powiedziała, zwracając się do matek. 

Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Rodziny wielodzietne u Prezydenta RP Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Wspólne zdjęcie z parą prezydencką

Prezes Związku Dużych Rodzin Joanna Krupska zaznaczyła, że bez rodzin wielodzietnych nie można myśleć o wzroście demograficznym. Podkreśliła, że według statystyk rodzin wielodzietnych ubywa. W 2002 roku było ich milion, teraz jest 520 tysięcy. - Jesteśmy gatunkiem ginącym - żartowała. 

- Te odznaczenia to bardzo skromny wyraz wdzięczności - bardzo skromny! Ale jestem niezwykle wzruszony, że mogłem dostojnym paniom te odznaczenia wręczyć - mówił podczas uroczystości prezydent. 

Więcej o:
Komentarze (253)
Andrzej Duda odznaczył matki wielodzietnych rodzin
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 54 razy 46

  W dzieciństwie miałem takiego sąsiada, zajmował się głównie chlaniem, laniem i bzykaniem starej. Narobił tego 13 sztuk, sztuk które pętały się po osiedlu od rana do nocy. Umarł jako zapijaczony dzieciorób, a mógł być dzisiaj bohaterem narodowym. Cześć mu i chwała!

 • punter

  Oceniono 62 razy 42

  Adrian powinien ustanowić dla takich "bohaterów" specjalne odznaczenia:
  - Krzyż Pamiątkowy Pękniętej Gumy - 6-10 dzieci
  - Order Walącego Się Królika - 11-15 dzieci
  - Virtuti Vaginae Irigatium - 16 dzieci i więcej

 • newjerseyvulcan

  Oceniono 42 razy 34

  pis? gatunkiem ginacym? im szybciej tym lepiej!!

 • turkucio

  Oceniono 31 razy 27

  W III Rzeszy przyznawano "Krzyż Honorowy Niemieckiej Matki", natomiast w ZSRR "Medal Macierzyństwa", "Order Macierzyńskiej Sławy" i tytuł "Matka-bohater"

 • stefan4

  Oceniono 30 razy 22

  > Prezydent podczas uroczystości wskazywał, że to dzięki nim 'istnieje Polska'.

  Czy to znaczy, że gdyby te panie się tak nie rozmnażały, to Polski by nie było?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX