Ruszyły nowe "miesięcznice". Ważna rola policji. Teraz tłumaczą: przymusu nie było

Na tak zwanej Nowennie Niepodległości, która będzie organizowana co miesiąc, obecni byli policjanci, szefowie podlaskich służb mundurowych i mieszkańcy Łap. Na mszy nie pojawił się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Mimo że jest jednym z organizatorów.
Nowenna Niepodległości Nowenna Niepodległości Podlaska policja

Nowenna Niepodległości

Nowenna Niepodległości jest organizowana w ramach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z okrągłą rocznicą w parafii pod wezwaniem Św. Krzyża w Łapach organizowane są specjalne msze. Niedzielna liturgia była pierwszą. Kolejne będą odbywały się każdego 11. dnia miesiąca.

Nowenna Niepodległości Nowenna Niepodległości Podlaska policja

Zieliński organizował, ale na mszy go nie było

Na mszy w Łapach obecni byli szefowie najważniejszych służb mundurowych w województwie podlaskim. Po liturgii zespół wokalno-intrumentalny z komendy miejskiej policji w Łomży wykonał pieśni patriotyczne.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" w kościele w Łapach nie było wczoraj Jarosława Zielińskiego, wiceszefa MSWiA. Jest to o tyle zaskakujące, że Zieliński był jednym z głównych organizatorów. W uroczystej mszy wzięło udział za to ok. 30 przedstawicieli służb mundurowych.

Nowenna Niepodległości Nowenna Niepodległości Podlaska policja

Udział był dobrowolny

Według nieoficjalnych informacji "Super Expressu", przełożeni białostockich policjantów mieli sugerować, że ich obecność na mszy jest wskazana. Do sprawy odniosła się policja. "Jest absolutną manipulacją mającą na celu ośmieszenie samej formacji, organizatorów uroczystości oraz jej charakteru, tytułowe twierdzenie autora artykułu jakoby policjanci kosztem wykonywania czynności służbowych, dbania o bezpieczeństwo, mieli wziąć udział w modlitwie. Policjanci biorący udział w uroczystościach są poza służbą" - czytamy w oświadczeniu policji. Policja dodaje, że udział w mszy był dobrowolny.

Nowenna Niepodległości Nowenna Niepodległości Policja

Brudziński: nie było przymusu

Do medialnych doniesień, jakoby funkcjonariusze byli przymuszani do wzięcia udziału w liturgiach odniósł się także Joachim Brudziński, nowy minister spraw wewnętrznych i administracji. 

"Ze strony MSWiA nie było i nie będzie żadnego przymusu wobec funkcjonariuszy do uczestnictwa w uroczystościach religijnych (wszystkich wyznań) wbrew ich woli. Obecność taka może mieć tylko charakter reprezentacyjny przy uroczystościach patriotycznych i państwowych" - zapewnił na Twitterze Joachim Brudziński.

Więcej o: