Była 17.15, gdy runął dach hali MTK. Największa katastrofa budowlana pochłonęła 65 ofiar

Dokładnie 12 lat temu zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. W momencie katastrofy w budynku przebywało 700 osób. 65 z nich zginęło, blisko 150 zostało rannych. To największa katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski.
Katastrofa hali targowej w Katowicach Katastrofa hali targowej w Katowicach Fot. Przemek Jendroska / Agencja Wyborcza.pl

Dach runął podczas wystawy gołębi pocztowych

28 stycznia 2006 r. w hali targowej w Katowicach odbywała się wystawa gołębi pocztowych. W budynku przebywało ponad 700 osób, w tym wiele rodzin z dziećmi. Kwadrans po 17 runął dach hali, ludzie zostali uwięzieni pod ciężką konstrukcją i zmrożonym śniegiem.

Katastrofa hali MTK Katastrofa hali MTK Aleksander Prugar / Agencja Wyborcza.pl

1300 osób w akcji ratowniczej

Akcja ratownicza rozpoczęła się już po czterech minutach. Zastępy pracowały nieustannie. Panował wtedy 15-stopniowy mróz i szanse uwięzionych pod zawaloną konstrukcją ludzi malały z minuty na minutę. W działaniach ratowniczych udział brało 100 zastępów strażaków, policjanci, żołnierze, ratownicy górniczy oraz GOPR. Gości targów ratowało w sumie ponad 1300 osób. Ostatnią żywą osobę udało się wyciągnąć po kilku godzinach.

Katastrofa MTK Katastrofa MTK Fot. Aleksander Prugar / Agencja Wyborcza.pl

Pomoc dla ofiar katastrofy MTK

Bezpośrednio po katastrofie ludzie w całej Polsce oddawali krew dla rannych. Zbierano pieniądze na pomoc dla ofiar i ich rodzin. Poszkodowanym przyznano renty i zasiłki. Ówczesny prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową. 

Początek procesu ws. katastrofy w Katowicach Początek procesu ws. katastrofy w Katowicach Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Surowy wyrok dla projektanta hali MTK

Na początku za przyczynę tragedii uznano zalegające na dachu zwały śniegu, który - nieusuwany regularnie - zamieniał się w lód. Śledztwo wykazało, że na katastrofę złożyły się błędy na etapie projektowania oraz budowy budynku, ale także w fazie jej użytkowania. Prokuratura w Katowicach oskarżyła m.in. byłych szefów spółki MTK, projektantów hali i szefów firmy, która była generalnym wykonawcą obiektu. W 2009 r. ruszył proces 12 osób, ostatecznie skazano 9 spośród nich. Sąd wymierzył kary od 1,5 do 9 lat więzienia. Najsurowszy wyrok usłyszał Jacek J., projektant budynku. W toku śledztwa dowiedziono, że projekt został zmieniony, by zaoszczędzić na kosztach budowy.

Katastrofa hali MTK Katastrofa hali MTK Aleksander Prugar / Agencja Wyborcza.pl

Odszkodowania dla bliskich ofiar

Sąd zajmował się również ok. 100 sprawami o odszkodowanie, które skierowane były wobec spółki MTK, a później Skarbu Państwa. Większość z nich zakończyła się wyrokami, niektóre zaowocowały ugodami. W warszawskim sądzie bliscy ofiar złożyli pozew zbiorowy. Pozew został odrzucony, ale w styczniu 2015 r. Sąd Najwyższy uchylił postanowienia sądów niższych instancji o jego odrzuceniu.

DLOKA\Dwojka DLOKA\Dwojka Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Upamiętnienie ofiar

Ofiary tragedii zostały upamiętnione pomnikiem. W 2007 r. na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich odsłonięto dwa strzeliste monumenty, spomiędzy których wylatują gołębie z brązu.

Katastrofa MTK Katastrofa MTK Aleksander Prugar / Agencja Wyborcza.pl

Po tragedii MTK zmiany w przepisach

Rok po tragedii znowelizowano prawo budowlane. Celem zmian było zwiększenie bezpieczeństwa budynków, zwłaszcza dużych, w których organizowane są imprezy masowe.

Zgodnie z przepisami budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. m kwadratowych oraz inne obiekty o powierzchni dachu większej niż tysiąc m kwadratowych muszą być kontrolowane dwa razy w roku - przed i po zimie. 

Więcej o: