Była 17.15, gdy runął dach hali MTK. Największa katastrofa budowlana pochłonęła 65 ofiar

Dokładnie 12 lat temu zawalił się dach hali Międzynarodowych Targów Katowickich. W momencie katastrofy w budynku przebywało 700 osób. 65 z nich zginęło, blisko 150 zostało rannych. To największa katastrofa budowlana we współczesnych dziejach Polski.
Katastrofa hali targowej w Katowicach Katastrofa hali targowej w Katowicach Fot. Przemek Jendroska / AG

Dach runął podczas wystawy gołębi pocztowych

28 stycznia 2006 r. w hali targowej w Katowicach odbywała się wystawa gołębi pocztowych. W budynku przebywało ponad 700 osób, w tym wiele rodzin z dziećmi. Kwadrans po 17 runął dach hali, ludzie zostali uwięzieni pod ciężką konstrukcją i zmrożonym śniegiem.

Katastrofa hali MTK Katastrofa hali MTK Aleksander Prugar / AG

1300 osób w akcji ratowniczej

Akcja ratownicza rozpoczęła się już po czterech minutach. Zastępy pracowały nieustannie. Panował wtedy 15-stopniowy mróz i szanse uwięzionych pod zawaloną konstrukcją ludzi malały z minuty na minutę. W działaniach ratowniczych udział brało 100 zastępów strażaków, policjanci, żołnierze, ratownicy górniczy oraz GOPR. Gości targów ratowało w sumie ponad 1300 osób. Ostatnią żywą osobę udało się wyciągnąć po kilku godzinach.

Katastrofa MTK Katastrofa MTK Fot. Aleksander Prugar / AG

Pomoc dla ofiar katastrofy MTK

Bezpośrednio po katastrofie ludzie w całej Polsce oddawali krew dla rannych. Zbierano pieniądze na pomoc dla ofiar i ich rodzin. Poszkodowanym przyznano renty i zasiłki. Ówczesny prezydent Lech Kaczyński ogłosił trzydniową żałobę narodową. 

Początek procesu ws. katastrofy w Katowicach Początek procesu ws. katastrofy w Katowicach Fot. Grzegorz Celejewski / AG

Surowy wyrok dla projektanta hali MTK

Na początku za przyczynę tragedii uznano zalegające na dachu zwały śniegu, który - nieusuwany regularnie - zamieniał się w lód. Śledztwo wykazało, że na katastrofę złożyły się błędy na etapie projektowania oraz budowy budynku, ale także w fazie jej użytkowania. Prokuratura w Katowicach oskarżyła m.in. byłych szefów spółki MTK, projektantów hali i szefów firmy, która była generalnym wykonawcą obiektu. W 2009 r. ruszył proces 12 osób, ostatecznie skazano 9 spośród nich. Sąd wymierzył kary od 1,5 do 9 lat więzienia. Najsurowszy wyrok usłyszał Jacek J., projektant budynku. W toku śledztwa dowiedziono, że projekt został zmieniony, by zaoszczędzić na kosztach budowy.

Katastrofa hali MTK Katastrofa hali MTK Aleksander Prugar / AG

Odszkodowania dla bliskich ofiar

Sąd zajmował się również ok. 100 sprawami o odszkodowanie, które skierowane były wobec spółki MTK, a później Skarbu Państwa. Większość z nich zakończyła się wyrokami, niektóre zaowocowały ugodami. W warszawskim sądzie bliscy ofiar złożyli pozew zbiorowy. Pozew został odrzucony, ale w styczniu 2015 r. Sąd Najwyższy uchylił postanowienia sądów niższych instancji o jego odrzuceniu.

DLOKA\Dwojka DLOKA\Dwojka Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

Upamiętnienie ofiar

Ofiary tragedii zostały upamiętnione pomnikiem. W 2007 r. na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich odsłonięto dwa strzeliste monumenty, spomiędzy których wylatują gołębie z brązu.

Katastrofa MTK Katastrofa MTK Aleksander Prugar / AGENCJA GAZETA

Po tragedii MTK zmiany w przepisach

Rok po tragedii znowelizowano prawo budowlane. Celem zmian było zwiększenie bezpieczeństwa budynków, zwłaszcza dużych, w których organizowane są imprezy masowe.

Zgodnie z przepisami budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. m kwadratowych oraz inne obiekty o powierzchni dachu większej niż tysiąc m kwadratowych muszą być kontrolowane dwa razy w roku - przed i po zimie. 

Więcej o:
Komentarze (27)
Rocznica katastrofy w hali Międzynarodowych Targów Katowice
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 13 razy 13

  Odszkodowań bliscy nie dostali, ale pomnik stoi, cała buraczana i zakłamana popis-Polska, byłem tam i widziałem, strażacy po latarki biegalim do najbliższego supermarketu..

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 13

  I wtedy jeszcze byliśmy ludźmi. Nikt nikogo nie oskarżał o zdradę i zaprzaństwo. Łzy się lały równo niezależnie od poglądów politycznych.

 • szlachcic

  Oceniono 15 razy 11

  Z tej tragedii pamietam najbardziej jak wladze Chorzowa probowaly sie promowac ta tragedia i jak ogarnelo ich parcie na szklo
  "to nie w Katowicach to nie w Katowicach, to w Chorzowie sie hala zawalila"
  ladnie trzeba miec nasrane w glowie
  Swoja froga ta tragedia pokazuje kulture techniczna Polakow
  Konstruktor nie potrawi obliczyc wytrzymalosci dachu, inny kretyn zarzadzajacy hala lekcewarzy uginajace sie belki, a to ze ktos ma w dupie lezacy na dachu snieg jest juz pospolite

 • tedek1

  Oceniono 9 razy 9

  Czy wnioski z tej katastrofy zostały wyciągnięte? Moim zdaniem NIE,dlaczego?
  Odpowiedz:
  - teoretyczna odpowiedzialność zawodowa osób pełniących samodzielne funkcje w budownictwie - okres odpowiedzialności powoduje szybkie przedawnienie...
  - nadzory budowlane nie karzą mandatami kierowników robót. .. bo sami są związani z ta grupa zawodowa
  - nadzory budowlane razem z sanepid i ochrona środowiska jako adm.rzadowa są najgorzej opłacanych służbami, wiec chętnych do pracy w tej instytucji za 2200 zł brutto nie ma, a wymogiem jest właściwie wykształcenie średnie budowlane !!!
  Jak w zw.z powyższym można wymagać i tworzyć profesjonalne służby?

 • rozterka47

  Oceniono 6 razy 6

  jakas publiczna zbiórka była po tej tragedii , tylko podobno nikt nie wie co stało się z pieniędzmi

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 3

  sprawa o odszkodowanie przez 9 lat!!!, hahahaha

 • kocurxtr

  0

  strażacy i grupy z ratownictwa górniczego ..
  szcunek ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX