Radykalny nacjonalizm nie pojawił się w Polsce wczoraj. "Od dwóch lat mamy eskalację"

Po tym, jak TVN pokazał polskich neonazistów, wielu prawicowych komentatorów orzekło, że skrajni narodowcy to problem marginalny. - U rządzących nie było woli dostrzeżenia problemu - komentuje Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej", które obserwuje działalność tych kontrowersyjnych grup. Mają one swoje periodyki, w których wychwalają generała Franco, organizują homofobiczne akcje oraz zbierają pieniądze na rzecz skazanego prawomocnym wyrokiem zabójcy. Wyraźnie rasistowskie zachowania często uchodzą im na sucho.
DLOKR DLOKR DLOKR DLOKR fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Gloryfikują zabójcę i zwolennika segregacji

Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze, aby przeanalizowała kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Problem w tym, że tego typu organizacje nie kryją się ze swoim radykalizmem i przez lata nic się w ich sprawach nie działo.

Na stronie internetowej "Duma i Nowoczesność" oprócz odnośników do stron innych radykalnych ugrupowań, sklepów z odzieżą patriotyczną czy kibicowskiej publicystyki znajduje się informacja o "zbiórce charytatywnej" dla Janusza Walusia.

Waluś to Polak, który w 1993 roku w RPA z zimną krwią zastrzelił lidera partii komunistycznej Chrisa Haniego oraz działał na rzecz utrzymania apartheidu. Sąd w RPA prawomocnie skazał Walusia na dożywocie. Członkowie "DiN" nazywają Walusia "bohaterem" i "więźniem sumienia", są dumni z kwesty na rzecz mordercy. Licznik na stronie zbiórki informuje, że zebrano już 250 zł.

z
Screen ze strony Dumy i Nowoczesności

Narodowe Odrodzenie Polski Narodowe Odrodzenie Polski Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Mają swoje radykalne pisma

Hołd Walusiowi składają też inne radykalne formacje, np. Narodowe Odrodzenie Polski. NOP to organizacja znana chociażby z homofobicznej akcji "Zakaz Pedałowania", którą chętnie chwali się na swojej stronie. NOP promuje także periodyk "Szczerbiec. Na szlaku idei", będący organem prasowym ugrupowania. Na okładce jednego z numerów pisma widzimy grafikę przedstawiającą kilka ubranych na czarno osób. Unoszą one ręce w jednoznacznym geście, w tle natomiast znajduje się biało-czerwony płomień.

z
Screen ze strony archipelag.org.pl

W spisie treści "Szczerbca" można znaleźć chociażby artykuł pt. "Kryptojudaizm. Żydowska infiltracja Kościoła Katolickiego". Pismo zaczęto wydawać w 1991 r. W "Szturmie" z kolei, innym magazynie radykałów, znajdziemy tekst chwalący generała Franco. 

'Marsz niepodległości' organizowany przez skrajnych prawicowców w Święto Niepodległości'. Warszawa, 11 listopada 2017 'Marsz niepodległości' organizowany przez skrajnych prawicowców w Święto Niepodległości'. Warszawa, 11 listopada 2017 Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Kodeks Karny zabrania

Odwoływania się do nazistowskiej, faszystowskiej lub komunistycznej ideologii zakazuje w Polsce art. 256 Kodeksu Karnego (par. 1. i 2.):

Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Policyjne statystyki pokazują jednoznaczną tendencję: w Polsce od lat przybywa odnotowanych "przestępstw z nienawiści".

Marsz Małopolskich Patriotów Marsz Małopolskich Patriotów JAKUB WŁODEK

Przestępstw z nienawiści coraz więcej

W 2010 r. policja wszczęła jedynie 46 postępowań pod kątem art. 256. Rok później liczba ta niemal się podwoiła. W 2013 r. przeprowadzono 390 postępowań (267 stwierdzonych przestępstw).

Apogeum nastąpiło w 2015 r., wówczas policja przeprowadziła 521 takich spraw i stwierdziła 413 przestępstw. Poprawa nastąpiła w 2016 r., kiedy liczba przestępstw spadła do 374. To jednak nadal dużo, jeśli porównamy te dane z sytuacją sprzed dekady.

DLOWA DLOWA Fot. Agata Grzybowska / Agencja Wyborcza.pl

"Nigdy Więcej" ostrzegało przed neonazistami "DiN"

Wzrost przestępstw motywowanych rasizmem lub nienawiścią powodowaną różnicami narodowościami widzi także stowarzyszenie "Nigdy Więcej".

- Jako stowarzyszenie regularnie publikujemy "Brunatną Księgę", w której dokumentujemy przestępstwa i incydenty o charakterze neonazistowskim. Znajdują się tam zarówno historie partii politycznych i zarejestrowanych stowarzyszeń, jak i małych, niesformalizowanych grup - mówi portalowi Gazeta.pl Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

- O ugrupowaniu "Duma i Nowoczesność" pisaliśmy już w 2013 r. Organizacja prowadziła wówczas szkolenia z posługiwania się bronią. Uznaliśmy, że to niepokojące, gdy tego rodzaju stowarzyszenie prowadzi takie zajęcia.DLOBI DLOBI Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Radykałowie od dawna w głównym nurcie

W "Brunatnej Księdze 2014-2016" przypominany jest też m.in. udział członków ONR Płock w oficjalnych uroczystościach zorganizowanych w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2016 r. Niedługo po tym z okazji rocznicy powstania ONR w białostockiej katedrze Jacek Międlar, wtedy jeszcze ksiądz Kościoła katolickiego, odprawił mszę świętą w intencji ONR. Międlar mówił: "Zero tolerancji dla żydowskiego tchórzostwa (...), dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski i Polaków, zero tolerancji dla tego nowotworu. I ten nowotwór wymaga chemioterapii. (...) Tą chemioterapią jest bezkompromisowy narodowo-katolicki radykalizm".

w11.11.2017 Wroclaw . Marsz Patriotow w Swieto Niepodleglosci . Jacek Miedlar . fot . Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

DLOGD DLOGD Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Eskalacja nacjonalizmu

Przykłady skrajnego nacjonalizmu w opracowaniu stowarzyszenia "Nigdy Więcej" można mnożyć. Jak tłumaczy Anna Tatar w Polsce, zwłaszcza w ostatnich latach, nawiązywanie do ideologii nazistowskiej nie jest zjawiskiem marginalnym, chociaż danych na to nie ma.

Myślę, że w skali kraju zadeklarowani neonaziści to około kilka tysięcy osób. Problem jest jednak szerszy, ponieważ liczba osób, przede wszystkim młodych, które ulegają tej ideologii, rośnie. Tę eskalację obserwujemy od ok. 2 lat. Najlepiej widać to na przykładzie tzw. Marszu Niepodległości, na który z początku przychodziło kilkadziesiąt, może dwieście osób, a teraz kilkadziesiąt tysięcy - mówi. 
DLOWR DLOWR Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Uchodźcę-wroga wykorzystali politycy

- Istotnym powodem rozkwitu neonazizmu i nacjonalizmu była reakcja na kryzys uchodźczy. W Polsce przypadł on na czas kampanii wyborczych i politycy zręcznie wykorzystali figurę muzułmańskiego uchodźcy, przemieniając go we wroga. Ponadto w tej sprawie zawodzą instytucje, które bagatelizowały ten problem przez wiele lat. Dochodziło do kuriozalnych umorzeń, jak wtedy, gdy Justyna Helcyk z ONR krzyczała o "muzułmańskich ścierwach". Prokuratura wtedy umorzyła postępowanie - przypomina Anna Tatar.

Reportaż 'Superwizjera' o narodowcach Reportaż 'Superwizjera' o narodowcach Fot. Twitter Superwizjer TVN

Administracja była obojętna przez lata

Po reportażu "Superwizjera" TVN prokurator generalny Zbigniew Ziobro zlecił prokuraturze, aby przeanalizowała kwestię delegalizacji stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", przez wiele lat administracja była obojętna na radykalne organizacje. Jako przykład lekceważenia problemu neonazizmu przez władzę Anna Tatar podaje również likwidację działającej przy MSWiA Rady ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji oraz wycofanie podręcznika, z którego korzystali policjanci w celu identyfikacji przestępstw na tle narodowościowym. - Takie działania pokazują, że u rządzących nie było woli dostrzeżenia problemu.

Do MSWiA wysłaliśmy pytania o radykalne grupy. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy polskie służby monitorują organizacje typu "Duma i Nowoczesność" - i ile takich organizacji może działać na terenie kraju. Resort nie jest jednak w stanie podać takich informacji od ręki. Kiedy je otrzymamy, opublikujemy na Gazeta.pl. 

Więcej o: