Superwizjer ujawnił polskich nazistów. 'Wstrząsające', 'Delegalizacja i bezwzględna kara'

Dwa miesiące temu w Katowicach członkowie stowarzyszenia 'Duma i Nowoczesność' powiesili na szubienicach wizerunki polskich europosłów. Teraz program Superwizjer' TVN wyemitował reportaż o polskich neonazistach - członkach grupy. Dziennikarze nagrali m.in. 'świętowanie' urodzin Adolfa Hitlera i członków organizacji z symbolami nazistowskimi na ubraniach czy tatuażach.

"Wstrząsające"

"Superwizjer" wyemitował reportaż Bertolda Kittla, Piotra Wacowskiego i Anny Sobolewskiej o stowarzyszeniu "Duma i Nowoczesność", które wchodzi w skład Ruchu Narodowego. W materiale pokazano m.in. jak prezes stowarzyszenia w mundurze SS wychwalał Adolfa Hitlera.

Już w trakcie emisji programu w ingerencie pojawiło się wiele komentarzy dot. ustaleń reporterów. W wielu przewijały się krótkie podsumowania: "wstrząsające", "przerażające".

"To reportaż, jakiego w Polsce jeszcze nie było" - oceniał reporter "Superwizerja" Szymon Jadczak.

"Przerażające, że w kraju, który ma taką historię"

"Przerażające, że w kraju, który ma taką historię są ludzie z tak paskudnymi poglądami" - skomentował rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski.

"Polscy neonaziści. To powinien być oksymoron" - napisała dziennikarka Paulina Kozlowska.

"Czy uczestnicy Marszu Niepodległości oglądają Superwizjer?"

"Narodowców sprowadził lata temu do Sejmu Roman Giertych-ostatnio do Sejmu ich sprowadził Paweł Kukiz-te dwie osoby powinny skomentować materiał o polskich neonazistach" - napisał Kamil Waszkiewicz.

Niektórzy komentujący nawiązywali do Marszu Nieodległości, jego krytyki i związanych z nią kontrowersji. "Czy uczestnicy Marszu Niepodległości oglądają Superwizjer? I ci, którzy tutaj bronili? Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zrobionych w trąbę" - czytamy w jednym z wpisów.

"Jak oglądam te obchody urodzin Hitlera, to mnie krew zalewa"

"Jak oglądam te obchody urodzin Hitlera w lesie przez tych neonazistów z Duma i Nowoczesność, to mnie krew zalewa. Przypominam, że ci naziole wieszali zdjęcia europosłów na szubienicach, a niektórzy pisowcy ich próbowali tłumaczyć" - napisał jeden z użytkowników Twittera. "Ciekawe, jak po materiale z Superwizjera będzie tłumaczył się Winnicki i prokuratura Ziobry" - dodał.

"Delegalizacja i bezwzględna kara"

W komentarzach powtarzało się też niezrozumienie dla połączenia polskiego patriotyzmu i uwielbienia Hitlera. "Nie rozumiem, jak można mówić, że jest się polskim patriotą, i jednocześnie hailować. Czy ci, którzy tak robią, znają w ogóle historię Polski i wiedzą, ile Polska wycierpiała przez faszystów...?" - zastanawiał się dziennikarz Przemysław Henzel.

"W tych dwóch miejscach leżących na terytorium Polski, w Bełżcu i Sobiborze, hitlerowcy zagazowali a potem spalili 800 tys. Żydów. Jakim bydlakiem, jakim zwierzęciem trzeba być, żeby stojąc na tej ziemii podnosić rękę i mówić "Heil Hitler"! Delegalizacja i bezwzględna kara" - napisał poseł PO Michał Stasiński.

Narodowcy: Tendencyjny materiał

Reportaż Superwizjera skomentował Ruch Narodowy. W oświadczeniu organizacja skrytykowała materiał TVN i stwierdziła, że jest on "tendencyjny". "Nie ma żadnych związków pomiędzy Ruchem Narodowym a wydarzeniami i postaciami przedstawionymi w programie telewizyjnym" - czytamy w oświadczeniu.

"Stowarzyszenie przez osiem lat swojego istnienia prowadziło wiele wartościowych akcji społecznych i ubolewam nad tym, że ten pozytywny dorobek zostaje teraz wizerunkowo zniweczony" - pisze przedstawiciel narodowców Jacek Lanuszny o "Dumie i Niepodległości". 

Jacek Lanuszny - wg KRS założyciel stow. "Duma i Niepodległość" oświadczył, że "wobec ujawnionych informacji nie widzi możliwości dalszej współpracy i rezygnuje z członkostwa w stowarzyszeniu".

Lanuszny stwierdził, że "potępia wszelką aktywność o neonazistowskim charakterze".

Komentarze (335)
Superwizjer ujawnił polskich nazistów. "Wstrząsające"
Zaloguj się
 • robsonac222

  Oceniono 65 razy 51

  To dla nich te strzelnice i karabiny maszynowe?
  To jest Organizacją Pożytku Publicznego.
  Celami Stowarzyszenia jest m.in. obronności państwa.
  Do pierdla hołotę będzie trudno wsadzić bo ma wsparcie polityczne.

 • pisyf

  Oceniono 34 razy 26

  Wszelkie radykalne bandy prawicowe i nazistowskie są sponsorowane przez Putina, podobnie jak pisie trolle na tym forum.

 • ochujek

  Oceniono 28 razy 24

  Prawdę pokazali w tym reportażu czy nieprawdę? O co ten krzyk? Ale skoro prokurator Piotrowicz broni księdza pedofila, a policja ściga kobiety z białymi różami to nie jest dobrze. Brawo dziennikarze.

 • pisyf

  Oceniono 26 razy 22

  Min. Brudziński! DO DZIEŁA - zdelegalizować nazistów! Chyba PiS ich nie chroni, co? No to wyłapać, ogolić na łyso, wypalić na czole słowo "CH.J" i na dożywotnie kamieniołomy.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 30 razy 22

  GÓWNO FASZYSTOWSKIE ŚMIERDZI A BŁASZCZAK I JOJO BRUDZIŃSKI Z KACZYŃSKIM STWIERDZĄ , ŻE ŁADNIE PACHNIE!

 • jael53

  Oceniono 31 razy 21

  Niestety, najpewniej znowu się wykpią. To towarzystwo od lat znajduje się pod ochroną rządzących - z co najmniej 3. ekip.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX