Superwizjer ujawnił polskich nazistów. "Wstrząsające", "Delegalizacja i bezwzględna kara"

Dwa miesiące temu w Katowicach członkowie stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" powiesili na szubienicach wizerunki polskich europosłów. Teraz program Superwizjer" TVN wyemitował reportaż o polskich neonazistach - członkach grupy. Dziennikarze nagrali m.in. "świętowanie" urodzin Adolfa Hitlera i członków organizacji z symbolami nazistowskimi na ubraniach czy tatuażach.

"Wstrząsające"

"Superwizjer" wyemitował reportaż Bertolda Kittla, Piotra Wacowskiego i Anny Sobolewskiej o stowarzyszeniu "Duma i Nowoczesność", które wchodzi w skład Ruchu Narodowego. W materiale pokazano m.in. jak prezes stowarzyszenia w mundurze SS wychwalał Adolfa Hitlera.

Już w trakcie emisji programu w ingerencie pojawiło się wiele komentarzy dot. ustaleń reporterów. W wielu przewijały się krótkie podsumowania: "wstrząsające", "przerażające".

"To reportaż, jakiego w Polsce jeszcze nie było" - oceniał reporter "Superwizerja" Szymon Jadczak.

"Przerażające, że w kraju, który ma taką historię"

"Przerażające, że w kraju, który ma taką historię są ludzie z tak paskudnymi poglądami" - skomentował rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski.

"Polscy neonaziści. To powinien być oksymoron" - napisała dziennikarka Paulina Kozlowska.

"Czy uczestnicy Marszu Niepodległości oglądają Superwizjer?"

"Narodowców sprowadził lata temu do Sejmu Roman Giertych-ostatnio do Sejmu ich sprowadził Paweł Kukiz-te dwie osoby powinny skomentować materiał o polskich neonazistach" - napisał Kamil Waszkiewicz.

Niektórzy komentujący nawiązywali do Marszu Nieodległości, jego krytyki i związanych z nią kontrowersji. "Czy uczestnicy Marszu Niepodległości oglądają Superwizjer? I ci, którzy tutaj bronili? Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zrobionych w trąbę" - czytamy w jednym z wpisów.

"Jak oglądam te obchody urodzin Hitlera, to mnie krew zalewa"

"Jak oglądam te obchody urodzin Hitlera w lesie przez tych neonazistów z Duma i Nowoczesność, to mnie krew zalewa. Przypominam, że ci naziole wieszali zdjęcia europosłów na szubienicach, a niektórzy pisowcy ich próbowali tłumaczyć" - napisał jeden z użytkowników Twittera. "Ciekawe, jak po materiale z Superwizjera będzie tłumaczył się Winnicki i prokuratura Ziobry" - dodał.

"Delegalizacja i bezwzględna kara"

W komentarzach powtarzało się też niezrozumienie dla połączenia polskiego patriotyzmu i uwielbienia Hitlera. "Nie rozumiem, jak można mówić, że jest się polskim patriotą, i jednocześnie hailować. Czy ci, którzy tak robią, znają w ogóle historię Polski i wiedzą, ile Polska wycierpiała przez faszystów...?" - zastanawiał się dziennikarz Przemysław Henzel.

"W tych dwóch miejscach leżących na terytorium Polski, w Bełżcu i Sobiborze, hitlerowcy zagazowali a potem spalili 800 tys. Żydów. Jakim bydlakiem, jakim zwierzęciem trzeba być, żeby stojąc na tej ziemii podnosić rękę i mówić "Heil Hitler"! Delegalizacja i bezwzględna kara" - napisał poseł PO Michał Stasiński.

Narodowcy: Tendencyjny materiał

Reportaż Superwizjera skomentował Ruch Narodowy. W oświadczeniu organizacja skrytykowała materiał TVN i stwierdziła, że jest on "tendencyjny". "Nie ma żadnych związków pomiędzy Ruchem Narodowym a wydarzeniami i postaciami przedstawionymi w programie telewizyjnym" - czytamy w oświadczeniu.

"Stowarzyszenie przez osiem lat swojego istnienia prowadziło wiele wartościowych akcji społecznych i ubolewam nad tym, że ten pozytywny dorobek zostaje teraz wizerunkowo zniweczony" - pisze przedstawiciel narodowców Jacek Lanuszny o "Dumie i Niepodległości". 

Jacek Lanuszny - wg KRS założyciel stow. "Duma i Niepodległość" oświadczył, że "wobec ujawnionych informacji nie widzi możliwości dalszej współpracy i rezygnuje z członkostwa w stowarzyszeniu".

Lanuszny stwierdził, że "potępia wszelką aktywność o neonazistowskim charakterze".