Orkan Fryderyka zaatakował Europę. W Polsce blisko 700 interwencji straży pożarnej

Niemal 700 interwencji odnotowała dotychczas straż pożarna w związku z przejściem orkanu Fryderyka. Uszkodzonych zostało 65 budynków, w tym 45 mieszkalnych. Dwie osoby zostały lekko ranne po tym, jak wiatr zepchnął do rowu autobus w woj. wielkopolskim. W Europie zginęło co najmniej 8 osób. Nad ranem ok. 22 tys. gospodarstw nie miało prądu.
Orkan Fryderyka Orkan Fryderyka windy.com

Ostrzeżenia meteorologów

GDZIE JEST WICHURA? ŚLEDŹ NA BIEŻĄCO NA RADARZE POGODOWYM (im ciemniejszy kolor, tym silniejsze porywy wiatru) >>>

Trwa usuwanie skutków nawałnic. Do tej pory w akacjach wzięło udział 3 800 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Do ok. godz. 6. rano odnotowano ok. 700 interwencji. Głównie polegały na usuwaniu setek powalonych przez wichurę i przywalonych pod ciężarem śniegu drzew. 

- To trudna noc, pragnę uspokoić: sytuacja się stabilizuje. Nadal jednak obowiązują ostrzeżenia IMGW. Setki połamanych drzew utrudniały komunikację, najwięcej w woj. dolnośląskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, a także na Śląsku i w woj. lubuskim - mówił po godz. 6. w TVP Info rzecznik Komendy Głównej Policji st. bryg. Paweł Frątczak.

Województwo śląskie, małopolskie i podkarpackie - to tam nadal obowiązują ostrzeżenia II stopnia w związku z silnym wiatrem. Ostrzeżenia I stopnia wprowadzono za to na terenie woj. świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Szef MSWiA jest na bieżąco informowany o sytuacji. Po godzinie 21. podano, że bez prądu pozostawało 54,3 tys. odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim - 24,5 tys., zachodniopomorskim - 9,5 tys., łódzkim - 8,5 tys.).

Najsilniej w nocy wiało głównie w południowych regionach:

Problemy na lotniskach

W Ustroniu Śląskim wichura zerwała wieczorem dach na budynku wielorodzinnym. Nikomu nic się nie stało. W Krośnie wiatr zerwał dach krytej pływalni.

W czwartek wieczorem pojawiły się opóźnienia na lotniskach, konieczne było odśnieżanie pasów startowych.

- Trudne warunki atmosferyczne powodują opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk na terenie kraju. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

- Śnieg zmienił się w deszcz. Nasze służby na bieżąco oczyszczają płytę lotniska. Loty są odprawiane bez utrudnień, nadrabiane są opóźnienia - poinformowała przed północną obsługa Lotniska Chopina w Warszawie.

Jeśli czeka was lot, śledźcie informacje pogodowe na bieżąco! 

Trudne warunki na drogach

Jeszcze zanim Fryderyka dotarła do nas na dobre, zaczęły się problemy. - Występują znaczne utrudnienia na drogach w zachodniej części kraju m.in.: wielkopolskie (A-2, DK-15), kujawsko-pomorskie (DK-25) - informował szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

- Coraz trudniejsze warunki jazdy w Lublinie. Silny wiatr i intensywne opady śniegu - podawała wieczorem w czwartek Anna Gmiterek-Zabłocka, reporterka radia TOK FM.

Problemy wystąpiły też w Warszawie i okolicach. Tworzyły się korki, pojawiały opóźnienia w komunikacji miejskiej.

Wiatr zdmuchnął ciężarówkę

Trudna sytuacja wystąpiła wieczorem również na Dolnym Śląsku. Na drodze krajowej numer trzy wiatr przewrócił ciężarówkę. W Karczynie zerwał dach stodoły. W wielu miejscach pozrywał linie energetyczne i poprzewracał sygnalizację świetlną.

Pociąg Kolei Mazowieckich Pociąg Kolei Mazowieckich Tomasz Dybalski

Radom - stanęły pociągi

Mocno wiało w okolicach Radomia. Tam wiatr powalił drzewa na tory. To oraz usterka techniczna spowodowało zablokowanie linii kolejowej do Warszawy. Pociągi dalekobieżne są opóźnione, a Koleje Mazowieckie uruchomiły komunikację zastępczą - pisała radomska 'Gazeta Wyborcza'.

Ruch przywrócono po północy.

Między Grodziskiem Wlkp a Wielichowem autokar wjechał do rowu Między Grodziskiem Wlkp a Wielichowem autokar wjechał do rowu Andrzej Borowiak/poznańska policja

Orkan Fryderyka wkroczył do Polski

Problemy z pogodą zaczęły się w Polsce w czwartek po południu. Silny wiatr pod Strzelcami Opolskimi wprost zdmuchnął do rowu autobus - podała Nowa Trybuna Opolska. Na zdjęciu widać, że sytuacja była poważna.

W rowie wylądował też autokar przewożący pracowników w Wielkopolsce. Do wypadku doszło między Grodziskiem Wlkp. a Wielichowem. Zdjęcia umieścił Andrzej Borowiak, rzecznik policji w Poznaniu. Dwie osoby zostało lekko ranne.

Śnieżyca Śnieżyca Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Apel minister rodziny

'W związku z pogorszeniem pogody i ostrzeżeniami IMGW zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze, samotne, bezdomne. Powiadamiajmy odpowiednie służby. Pomoc udzielona w porę może uratować życie!' - zaapelowała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Orkan Friederike Orkan Friederike twitter.com/severeweatherEU facebook.com/stuffdutchpeoplelike twitter.com/Marina_Brands

Orkan Fryderyka pustoszył Europę

Wcześniej orkan Fryderyka wyrządził już wiele szkód, przechodząc przez Europę. Liczbę ofiar szacuje się na co najmniej osiem osób - w Niemczech, Holandii i Belgii.

W mieście Bad Salzungen w Niemczech strażak zginął po tym, jak przygniotło go drzewo. Drugi został ranny. Do podobnej sytuacji doszło na polu kempingowym w Emmerich - tam zginął 59-latek. W Lippstadt kierowca w wyniku silnego wiatru stracił panowanie nad autem i zderzył się z innymi samochodami.

W całej Belgii odnotowano ponad 30 tysięcy zgłoszeń o zerwanych dachach, uszkodzonych elewacjach budynków, czy połamanych drzewach. Prędkość wiatru miejscami przekraczała 130 kilometrów na godzinę. 

Wichury były tak silne, że miotały ludźmi po ulicach, zaś w porcie w Rotterdamie przewracały kontenery. Wystąpiły również utrudnienia na lotniskach.

Frankfurt, dworzec Frankfurt, dworzec Fabian Sommer / AP / AP

Wstrzymane pociągi

Niemiecki operator kolejowy Deutsche Bahn wstrzymał w czwartek w związku z wichurą niektóre długodystansowe przejazdy. Zapowiedziano, że w piątek także mogą wystąpić częściowe utrudnienia.

Na zdjęciu: pasażerowie stłoczeni na dworcu we Frankfurcie w czwartek 18 stycznia.

Przewrócony dźwig Przewrócony dźwig Philipp Weitzel / AP / AP

Przewrócony dźwig w Kirtorf

W czwartek w związku z przejściem orkanu Friederike w miejscowości Kirtorf w Niemczech przewrócił się 180-metrowy dźwig stojący obok turbiny wiatrowej.

Więcej o: