"Oddaj mandat. Przeproś Polki", "Kto z kobietą igra, wyborów nie wygra". Czarna Środa na ulicach miast

"Oddaj mandat. Przeproś Polki" - krzyczeli przed siedzibami Platformy i Nowoczesnej w Warszawie demonstrujący. Ulicami wielu innych miast w Polsce przeszły dziś protesty przeciwko postawie części posłów opozycji, którzy dopuścili do tego, że Sejm będzie się zajmował jedynie projektem ustawy zaostrzającej przepisy antyaborcyjne. Tego chce PiS i to właśnie przed siedzibą tej partii zakończyła się warszawska demonstracja.
17.01.2018, Warszawa, Czarny Protest. 17.01.2018, Warszawa, Czarny Protest. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Czarna Środa w śniegu

W Warszawie marsz wyruszył spod biura Platformy Obywatelskiej na Wiejskiej. Potem demonstranci przeszli pod siedzibę Nowoczesnej na Nowym Świecie. A na koniec pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej. 

)Czarny Protest po glosowaniach ws aborcji )Czarny Protest po glosowaniach ws aborcji Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

"Oddaj mandat. Przeproś Polki"

"Oddaj mandat. Przeproś Polki" - krzyczeli przed siedzibą Platformy w Warszawie demonstrujący. Wyczytano też nazwiska posłów opozycji, którzy w głosowaniu opowiedzieli się za wyrzuceniem do kosza projektu "Ratujmy Kobiety"

, Drugi Ogolnopolski Protest Kobiet . Olsztyn , Drugi Ogolnopolski Protest Kobiet . Olsztyn Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

"Oddaj mandat. Przeproś Polki"

Lublin. Protest w obronie praw kobiet Lublin. Protest w obronie praw kobiet JAKUB ORZECHOWSKI

Nie tylko Warszawa

Wiele osób przyszło też we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Lubinie czy Katowicach. 

17.01.2018, Katowice, Czarny Protest. 17.01.2018, Katowice, Czarny Protest. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Zabrakło głosów opozycji

W ubiegłym tygodniu podczas głosowań w Sejmie projekt liberalizujący przepisy dotyczące aborcji przepadł, a zaostrzający - trafił do dalszych prac. Zabrakło zaledwie kilku głosów opozycji, by komisja zajęła się też tym pierwszym.

Projekt "Ratujmy kobiety 2017" zakłada liberalizację przepisów aborcyjnych, ale także dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej, łatwego i darmowego dostępu do antykoncepcji, przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty oraz regulacji stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy.

Cześć posłów PiS zaskoczyła

Projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu stosunkiem głosów 202 do 194. W głosowaniu nie wzięło udział 29 posłów Platformy Obywatelskiej i 10 posłów Nowoczesnej. Ponadto troje posłów PO było za odrzuceniem projektu. Co ciekawe 58 posłów PiS opowiedziało się za dalszymi pracami nad projektem, w tym Jarosław Kaczyński, Joachim Brudziński, Antoni Macierewicz i Krystyna Pawłowicz.

Więcej o: